A volfrámacél gyártásakor a vofrámkarbid talán "por" alakjában kerül az acél olvadékba - vagyis ő maga nem olvad meg? Fe-C olvadáspont 1200°C körül. Volfrámkarbid olvadáspont 2800°C körül.
Megjött Gézengúz-2 , az azbeszttel foltozott irhájú vén kohász.
Volfrámot általában fém volfrám, ferro-volfrám ( előötvözet ) formájában ötvözünk. Sőt adott föltételek mellett még „érc” formában is.
Például:
WO3 + 3Fe3C = W + 9Fe + 3CO
Ezt a fajta ötvözést még a kemencében kell megtenni.
-
Ha rendelkezésre áll üstmetallurgiai berendezés, elvileg lehetséges finom volfrám-karbid por befúvása acélba argon gázzal. Sajnos ilyen technológiáról nincs információm.
Klasszikus ötvözésnél, a kohászok nem szeretik a poros ötvözőt. A heves légáramlás elragadja, és szétszórja az üzemben a drága ötvözőt.
Acélgyártás során el kell érni az előírt csapolási hőmérsékletet, ami függ az olvasztó berendezéstől, acél karbontartalmától, öntés módjától, stb. Lágyacél esetén 1500 – 1580 °C , de kis öntödei indukciós kemencéknél 1700 °C is lehet.
Ez még így is alatta van a volfrám-karbid olvadáspontjának, de a teában sem olvad meg a cukor, hanem oldódik. Ez egy viszonylag lassú folyamat.
Erről tudok egy kohász mesét, de majd legközelebb.
Ígértem egy mesét, én is csak hallottam. Lehet, hogy igaz, lehet, hogy nem.
Valahol Európában történt (?).
Egyszer, köracél hengerlésekor megszakadt a szál. A szakadás helyén egy keményfém-lapka maradványát találták.
Föltételezzük, hogy LD eljárással készült az acél, és folyamatos öntőgépen öntötték le.
A keményfém lapka felismerhető volt, tehát 80 – 95 százaléka még megvolt. A folyékony acél az éleit, sarkait csak részben „nyalogatta el”.
Számoljunk, vegyük az LD adagidejét 45 percnek!
A nyersvas beöntése ~ 12. percben történhetett. Ha darumozgásra 5 percet, öntésre 5 percet * számolunk a keményfém-lapka 43 – 45 percig állt ellen a ( félkész ) acél oldó hatásának.
Nem semmi.
* - Miért számoltam csak 5 percet öntésre? A volfrám-karbid sűrűsége hidegen 15,63 . Folyékony vasra úgy emlékszem 6,8 sűrűséggel számoltunk valaha. ( Azért nem veszek rá mérget.) Tehát a keményfém leült az üst aljára, és viszonylag hamar távozhatott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!