Már az ókorban felfedezték a vasat. Akkoriban milyen módszerekkel voltak képesek kinyerni érceiből és olvadáspontig hevíteni?
"Nem tudjuk pontosan, hogy miként és hol nyerték ki először vasércből a vasat, de az tény, hogy a régészek Egyiptomban, el-Girzában, az i. e. 3500-tól i. e. 3200-ig terjedő időszakból származó meteoritvas anyagú gyöngyöket, a Kheopsz-piramisnál pedig vasszerszámokat találtak. Mivel a vas idővel elrozsdásodik, a maradványok elvesznek számunkra, így a vasgyártás több mint 6000 éves múltja csak feltételezés.[1][2]
Az első kohók voltaképpen olyan, kis gödrök voltak, amiket széljárta helyeken kapartak ki. Ezekben a vasércet faszénen izzították. A szén redukálta a vasoxidokat, azaz eltávolította az oxigént a vasércből. A gödrök egyre nagyobbak lettek, és falukat előbb-utóbb agyaggal tapasztották ki. Európában ez a fajta „közvetlen acélgyártás” az i. e. 7. században, a hallstatti kultúrával terjedt el – ekkor a vasat és a bronzot még együtt használták. Kontinensünkön a vasszerszámok az i. e. 5. században, a La Tène kultúrával szorították ki végleg a bronz eszközöket."
Más, - szerintem sokkal valószínűbb - elmélet szerint, a fazekasság előzte meg a kohászatot. Egy nagyobb cserépégető kemencébe került ércdarab keltette föl őseink érdeklődését. A szükséges hőmérséklet, és redukáló gázok inkább rendelkezésre álltak, mint holmi tábortűznél.
Hmm, vasgyártó gödrök? Valószínűleg volt azoknak kúpos tetejük is, csinos kis buca-kemencék lehettek. Az izzítás végén verhették szét a felső részt, hogy a vashoz hozzáférjenek. Így ásatáskor csak az alsó-rész ( medence ) maradványait lelhették meg a régészek.
Mondhatnám, hogy megeszem az azbesztkesztyűm, ha valaki tábortűzzel, ércből, csak egy nyílhegyre való vasat előállít, de nincs már azbesztkesztyűm.
- - - - -
A buca-vasról még annyit, az ókorban nem tudták megolvasztani a vasat ( kivéve Kínában ). A kis kohókban képlékeny, szivacsos szerkezetű buca-vasat termeltek, melyet kovácsolással igyekeztek a salaktól megtisztítani, tömöríteni.
Egy kilogramm buca-vashoz kb. 1,4 - 1,8 kg faszén kellett ( 1 : 1,6 ). Összehasonlítás képen ma egy korszerű nagyolvasztó 1 tonna nyersvashoz kb. 400 kg kokszot igényel ( 1 : 0,4 ).
Tölgyfával elég jól oda lehet pörkölni a vasnak.
Szerintem a Május 31-én 05.27 kor leadott válasz mindenben megfelel a valóságnak. Ha valaki esetleg nem tudta volna akkor a vas, az ón, ólom, szén, arany, a magyar alapszókincs szavai, de az ezüst, réz is magyar szavak. Hozzáfűzöm, hogy szinte minden az egyszerű kohászathoz szükséges szót tartalmaz a magyar alapszókincs.
A #6 válaszadó nagyon jó videót linkelt be, nagyjából látható rajta amit itt összehordtunk. Ám nem állhatom meg néhány megjegyzés nélkül.
A buca-vas tulajdonképpen acél. ( Az a még izzó salakos valami amit a videón kivonszoltak. )
A videón látható kemence az ókori kemencéknél jóval fejlettebb változat, hasznos térfogatát 3 köbméterre becsülöm, az égéslevegőt fújtató biztosítja. Érdekes a szögletes alakja. Ha a szokásos kerek, vagy enyhén elliptikus szelvényű lenne, könnyen megemelkedne benne a hőmérséklet, és öntöttvasat gyártana.
Az Európában használatos korai buca-kemencék belső átmérője kb. 60 - 90 cm, magassága 80 - 180 cm volt.
Én is találtam valamit:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!