Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Lehetséges lenne a mostani...

Lehetséges lenne a mostani technológiai színvonalon egy olyan szuperszámítógép megalkotása, amely több száz éven keresztül (vagy 1 évezredig) képes lenne eltárolni az emberiség jelenlegi összes tudásanyagát és eredményeit EMBERI BEAVATKOZÁS NÉLKÜL?

Figyelt kérdés
Egy globális katasztrófa esetére?

máj. 28. 08:28
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:

#10 (06:30) - nem értem, hogy miért képesek egyesek orbitális baromságokat állítani teljes magabiztossággal!


A DNS egy alapból nagyon sérülékeny molekula, mely csak a saját környezetében (sejtmagban, ahová belemásoltatott) működik. Még ma sem rendelkezünk olyan technológiával, mely képes direktbe írni/olvasni egy DNS tartalmát. Az élő szervezetek állandó másolással és evolúciós teszteléssel tartják fenn a genetikai információt.


Az emberek által alkotott eszközök a biológiai adattároláshoz képest egyszerűek, tartósak, áttekinthető rendszerűek. Lyukkártyát szemmel is lazán le tudsz olvasni. De még egy floppy-lemezt is le lehet olvasni olvasó nélkül úgy, hogy lefújod finom vasporral (vagy inkább vas-oxidos szuszpenzióba mártod) és az így kapott ábrát mikroszkóp alatt közvetlenül kiolvasod, vagy fényképészetileg kinagyítod papírra - és itt már megabyte-os adathordozókról beszélünk!


Természetesen a leolvasó mechanizmusokból és ábrázolóterminálokból is lesz jó néhány konzervált példány hagyva az adathordozók mellett. A vastag lezárásokon áthatolni képes civilizáció már képes ezeket üzembe helyezni, de baj esetén ki is kutathatják az új olvasási technikákat.


Az ott hagyott, érzékszervekkel közvetlenül olvasható és értelmezhető útmutatókból gyorsan megértik, hogy egy high-tech adatbankot találtak, ezért finoman kell bánni a lezárt tartályok tartalmával!

júl. 26. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 anonim ***** válasza:
0%

Hány millió éves információt tárol a benned lévő DNS????

Értem én, hogy azt te nem tartod információnak, de az.

Rendben, akkor ott a lehetőség, az összes információt rakd ki lyukkártyára, és tárold el úgy hogy 200 év múlva is olvasható legyen.

Szerintem a Himalája térfogata vetekszik a lyukkártyák térfogatával, innen ugye nem kell nagy magabiztosság, hogy nem tudod úgy tárolni.

A floppy lemagnesezodik 200 év alatt....folytassam vagy belátod, hogy a technológia fejlettsége arányban áll a rendelkezésre álló információ mennyiségével?

Ebből következik a tárolás is csak adott szinten lehetséges.... ebből adódóan a leolvasás is. Ennek következményét meg már elmondtam, igaz lehet túl magabiztos vagyok... várom az alternatívákat.

júl. 26. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:

Az ott hagyott, érzékszervekkel közvetlenül olvasható és értelmezhető útmutatókból gyorsan megértik, hogy egy high-tech adatbankot találtak, ezért finoman kell bánni a lezárt tartályok tartalmával!


Ott a kutya elásva, hogy a nemes gázokon kívül minden más oxidalodik, ergo mit szeretnél ott hagyni mint utasítás?

Mivelhogy azt már tudjuk, hogy egy olyan esemény ami során minden elpusztul, magával hozza azt, hogy millió évekig kellene várni amíg valaki megtalálja.

A millió évek alatt, meg már játszik a fisszió/fúzió is az adott anyagban.

júl. 26. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:

#12 - a DNS az élőlény élettartamára tárolja az információt. Minden szaporodási ciklusnál megújítódik és a jelentős százalékú selejtes másolat elpusztul. A DNS azonnal és visszafordíthatatlanul károsodik a fehérjeburka nélkül, kell neki a megfelelő pH-jú vizes környezet, stb. - tehát nem egy tartós valamiről beszélünk.


Az hosszútávú tárolásra készített optikai lemezek előreláthatóan évezredeket kibírnak, egy tenyérnyi darabra 100 megabyte-nyi adat elfér. Mindehez persze nem kell semmilyen segédenergia. A precíz üveglapokon levő, akár negyed mikronnyi vastag arany (vagy egyéb alkalmas fém vagy optikailag interferáló dielektromos réteg) évezredekig stabil marad egy védőatmoszférával lezárt tartályban.


Jó okunk van feltételezni, hogy a radioaktivitás-tűrő IC-kből és egyéb "spaceflight" specifikációjú alkatrészekből épített olvasóterminálok üzemképesek maradnak akár több ezer éven keresztül is egy hőciklusmentes barlangi környezetében. De ha mégse, az egyszerű formátumú optikai kiolvasást már könnyen képes megoldani bármilyen fejlett technikai civilizáció.


Ja, hogy éppen az a cél, hogy az adatbankunk létrehozzon egy ilyet? Ennek érdekében több technológiai szintet kell használni. Az első szint egy vizuális nyelven írt high-tech nyomdatechnikával készült könyvtár lesz, ahol olyan alapok lesznek elmagyarázva mint a matematikai számítások, anyagtudományi alapok, fizikai alapkérdések, stb. - így évszázadokkal meggyorsíthatjuk a felfejlődést!

júl. 26. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:
0%

Látom nem érted, tárolni kellene millió évekig, olyan szigetelés még nincs ami vákuumot vagy nemesgazt annyi ideig fogva tudna tartani...

Ergo az oxidacio, atomi szinten végbemenő folyamatok elpusztítják az információt...

Vagyis azt nem érted hogy 100 évre lehet csinálni, csak Semmi értelme nincs.... millióra meg nem lehet.....


A DNS-t meg azért hoztam fel, (zarojeles részt nem értetted) mert az információ tovább adásának egyik módja, és nem látod a párhuzamot, de ahogyan az információ mennyisége nőt egyre pontosabb is lett(párhuzam az emberi tudás átadás és a genetikai tudás átadás között).

Vagyis az élővilág is lehet csak egy nagy enciklopédia, csak mi nem tudjuk olvasni....

Pedig itt van hozzá a szépen elrakott kezelési útmutató, de sok millió év után valamiért nem tudjuk olvasni....

Érted már így???

júl. 26. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:

A hosszútávú adattárolás a legkisebb probléma.

[link]

júl. 26. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:

Végülis a kérdésre az egzakt válasz, lehet.


Az más kérdés, hogy értelme 0.

júl. 26. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:

#15 (08:16) - először is azt fogd fel, hogy adatbankok esetében max. néhány évezrednek lehet értelme. Az ítéletnap-bunkereknek meg éppen a magas technológiai eljárások megőrzésében van szerepe, méghozzá néhány évtizedes távlatban gondolkodva - amíg talpra állnak a normális életvitelű emberi kommunák, és azokban megjelenik az igény a kulturális fejlődésre.


A jelenlegi ismereteinkel már jól beláthatjuk az eszközeink tartósságát a jelenleg elvégezhető gyorstesztek alapján is. Bár te ezt képtelen vagy felfogni - de egy vastag falú fémtartály tutira hermetikus marad néhány évezreden keresztül is, tehát nincs tárolási probléma.


Persze évmilliók múlva spontán is kifejlődhet egy technikai civilizációt létrehozni képes intelligens létforma, mely idővel majd biztosan tudomást szerez rólunk az üledékekben megtalált porcelán és üvegtárgyaink alapján. A többmázsás porcelánszigetelőket nehéz lesz benézni természetes képződményeknek, és ezek nem fognak erodálódni, mint egy kínai teáscsésze.


Természetesen ekkor már az elemek periódusos rendszerét meg a matek analízist is felfedezték, mert néhány évszázad alatt bejárták az emberiség által már megtett utat. Ekkor már nem lesz szükségük a teflon receptjére, vagy a piros lézerdióda gyártási eljárására, hisz mindent újra kitalálhatnak az igényeik szerint!

júl. 26. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:

Te meg azt fogjad fel, hogy egy olyan katasztrófa esetén, ahol max egy hermetikusan lezárt, 100m mélyen lévő üveg tábla marad épségben, ott 1000 év múlva nem lesz más csak elemi hidrogén mint légkör...

Köztes esetekben meg egy elásott vasdoboz amiben egy vinyo/laptop van az is jó, ha lesz aki kiássa. Vagyis ha technológia nem pusztul el teljesen, akkor minimális védekezés is elegendő, ha teljesen elpusztult akkor értelmetlen lesz az adat ami megmaradna...

júl. 26. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:

Nem a technológia teljes pusztulásától kell tartani, hanem az emberiség jelentős mértékű pusztulásától, amely néhány generációnyira felfüggeszti a kulturális tevékenységeket!


Az ilyen időszak utáni újraindulás szempontjából nagyon meghatározó lehet, ha összeszedett formában állnak a rendelkezésre a stratégiai jelentőségű technológiák leírásai, melyek eredetileg sem nagyon vannak meg a jelenlegi közkönyvtárakban. Ilyen föld alatti adatbankok már régóta léteznek, mert az atomfegyverekkel bíró nagyhatalmak számolnak a totális katasztrófa lehetőségével.


Ha csak néhány százezer ember európai-kategóriás ember túl (az ausztráliai skanzenekben élő bennszülötteket nem fogja izgatni a negyedik generációs IGBT-k, vagy az antireflexiós réteggel ellátott üveglencsék piaci hiánya), akkor már komoly és tartós kulturális visszaesés történhet. Már nem igazán lesz ambíció a középkorból való kilábalásra, ha elveszik az igény a modern eszközökre, és a fejlesztések terén nem lesz lehetőség a gyors eredményességre.


Nem éppen triviális dolog epoxidgyantát, poliészterköteleket, vagy éppen szilíciumdiódát gyártani, egy mikrokontrollerről vagy félvezetős kamera szenzoráról nem is beszélve - tehát kellenek az ilyen típusú védett könyvtárak!

júl. 26. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!