Egy villanykörténél mit számít, hogy hány milliamperes?
Gyakorlati példák:
A névleges áramérték egy abszolút meghatározó paraméter, ha sorba kapcsoljuk az izzókat. Ez például nagyon fontos volt a korabeli elektroncsöves rádiókészülékek skálaizzóinál, melyek sorba voltak kapcsolva a közvetett fűtésű elektroncsövekkel.
Régen voltak olyan színes izzófüzérek karácsonyi díszítéshez, melyeknél a kék és a zöld izzókba hosszabb szálat szereltek, hogy a fényerejük jobban harmonizáljon a sárgával és a pirossal. Az nem volt tragédia, ha nem volt pontosan betartva a színek aránya, de a pótizzók névleges áramértékét szigorúan be kellett tartani - mert sokfélét lehetett kapni ugyanolyan vagy hasonló külalakban!
2
Csak az univerzális rádiókban volt így. A lényeg, hogy ilyenkor az izzó árama meg kellett, hogy egyezzen az elektroncsövek fűtőáramával. De az izzó feszültsége is számított, mert a csövek fűtőfeszültségével együtt ki kellett, hogy adódjon a teljes fűtőfeszültség. Például a 18V/0,1A-es izzó helyett nem lehetett 6,5V/0,1A-est használni. A nagyobb darabszámú normál hálózati transzformátoros készülékben a skálaizzó párhuzamosan volt kapcsolva az elektroncsövek fűtésével. Ezeknél nem az áram volt lényeges, hanem a feszültség. Arra kellett ügyelni, hogy a gyárilag alkalmazott izzók áramát ne haladja meg a csereizzó árama. A szokásos 6,3V/0,3A-es helyett lehetett használni 6,5V/0,1A-est, persze a kisebb áramú kevésbé világított.
Voltak kivételek is például az Orion 140A:
A csövek soros fűtésűek, de a skálaizzó nincs sorosan kapcsolva a csövek fűtésével, hanem a takarékkapcsolású transzformátor egyik leágazásához csatlakozik.
Alapvetően nemcsak az árama számít, hanem a feszültsége is. Például a 6,5V/0,1A-es és 18V/0,1A-es izzók árama megegyezik, de az első teljesítménye 0,65W, a másodiké 1,8W.
#3 (00:03) - igen, ahogy írod - és köszönjük a muzeológiai kiselőadást, de a feltett kérdés szempontjából ez lényegtelen, mert ha definiált volt a fűtőáram, akkor sok készülék esetében lehetett változtatni a teljes feszültségigényt egy folytonos állítási lehetőséggel bíró ellenállás segítségével.
Feltételezem a kérdező azt kutatja, miért vannak olyan izzók, melyekre a névleges feszültség helyett áramadatot írtak a wattérték mellé. Az én válaszom célja az volt, hogy megmagyarázzam ezt a preferenciát!
A kapcsoló miatt számít! Nehogy az kezdjen el izzani, mondjuk ha egy éjjeli lámpába belecsavarsz egy 180 wattos nátron vagy higanygőz körtét.
Az egy dolog, hogy a szemed kijön ha éccaka felkapcsolod az ágyad mellett, de még a kapcsoló is elkezd olvadni!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!