Egy X tagot számláló populáció, ha minden felnőtt egyed 2,3 esetleg 4 gyermeket vállal, Z év alatt fel tud szaporodni a közel negyvenezerszeresére?
És most tételezzük fel, hogy minden gyermek megéli a felnőttkort, és mindenkinek születik legalább két gyermeke.
..........
Csak azért kérdem, mert arról hallottam beszélni magam mellett egy valószínűleg jobbert, hogy 500 év alatt egy 3000 ember is felszaporítható 100 millióra, ha átlagosan mindenki bevállalna legalább 2-4 gyermeket. És nem tudom eldönteni, hogy ez matematikailag egyáltalán lehetséges.
500 év az egyenlő 25-szörös generációs időegységgel. Ha minden pár csinál négy gyereket, akkor a végére megvan a 2^25 = 33´554´432 ember, tehát:
33´554´432 * 3000 = 100´663´296´000
Ha a párok nem használnak fogamzásgátlást, akkor átlagosan 10 - 12 gyereket is megcsinálhatnak az aktív éveik alatt.
Ez a szaporulat már az egész tejútrendszer benépesítésére is elég volna, ha nem állnának fönn egyéb korlátozó tényezők.
A gyermekhalálozás és meddőség, stb., csak hatot csinálnak a tizenkettőből - de az igazi korlátozó tényő a háborús tömegirtás, melyet a túlnépesedésből eredő szociális stressz és élelemhiány vált ki. Az emberiség egész eddigi történelmét a gátlástalan gyerekcsinálás és az ebből törvényszerűen következő szervezett tömegmészárlások jellemezték.
A háborúk legjavát a nemileg éppen frissen beérett tinédzserekkel tudták le, mert csak azok voltak elég ostobák a vezetői utasítások követésére, és nem látták be a szervezett vagdalkozások egyetlen lehetséges kimenetelét.
Tegyük fel, hogy kb. 20 éves koráig megszül átlagosan 3–4 gyereket (3,5-tel számolok).
500 év az így 25 generációt jelent (500/20).
A gyerekek egy része nem éli meg azt a kort, hogy gyereket szüljön, vagy meddőség, vagy egyéb okok miatt nem akar gyereket vállalni. Számoljunk úgy, hogy a 3,5 gyerekből 3 lesz az, aki a továbbszaporodás szempontjából releváns. Mivel 2 emberből lesz 3 egy generáció alatt, így a népesség minden generációban 50%-kal nő.
És itt jön az exponenciális függvény ereje. Ugyanis ez az 1,5-ös szorzó nem tűnik nagynak, de ezek generációról generációra összeszorzódnak. Két generáció után ez már 2,25-ös, három generáció után 3,375-ös, öt generáció után 7,6-os szorzó lesz. Még ez sem tűnik soknak, de 10 generáció után 57-szeres, 15 generáció után 438-szoros, 20 generáció után 3 325-szörös, 25 generáció után 25 250-szeres szorzót jelent. (Az 1,5-öt kell a generációk számának a hatványára emelni, 1,5^25=25 251,168…)
3000 emberrel indulva ez 25 generáció után 75 millió embert jelent.
Szóval nem lehetetlen amit hallottál, de – attól függően, hogy elérni, vagy elkerülni akarjuk – túlzóan optimista/pesszimista forgatókönyv. Nem lehetetlen, csak valószínűtlen.
Meg nem tudjuk a beszélgetés kontextusát. Mert pl. ha társadalmi célkitűzés egy ilyen mértékű növekedés, mondjuk egy sci-fiben valami globális katasztrófát 3000 ember él túl, és közös cél, hogy gyorsan sokasodjanak, a feltételeket is meg tudják teremteni hozzá, akkor nem kell 500 év sem. Ha mindenki bevállal 5–6 gyereket, akkor 200 év alatt is lehet hozni százmilliós népességet.
~ ~ ~
Nézzük fordítva a dolgot. 3 ezer emberből 100 millió 500 év alatt az évi 2,105%-os népességnövekedés. Ilyenre meg azért szép számmal látunk példát a világban. Afrika nagy részén lazán 2,5% felett van az éves népességnövekedés hosszútávon is – olyanra is volt példa, hogy egy országban egy év alatt 4% volt a növekedés – , de a Közép-Kelet néhány országában is van ekkora arány.
Persze Afrikában a gond pont az, hogy nem tud a népességgel azonos ütemben nőni a gazdaság, az infrastruktúra, ami idővel gátat szab ennek a növekedésnek. De ha egy népesség ekkora arányban úgy nő, hogy közben valamilyen másik népesség csökken hasonló ütemben, nem megteremteni, hanem átvenni, elfoglalni kell az életteret, akkor egy ilyen növekedés sem teljességgel irreális.
#3 A XX. század előtt nem igazán voltak tömegmészárlások. Gépesített hadsereg hiányában erre nem lett volna kapacitás. Nem is tartott fenn egy ország sem nagy létszámú haderőt. És mivel a népesség nagyobb fele a földeken dolgozott, hogy megtermelje a napi betevőt, nem is lett volna értelme.
A pestis felezte meg Európa népességét, nem a háborúk.
#5 (14:37) - te se hallottál még a római kori, görög meg a régebbi pusztító hadseregekről. Akkoriban nem voltak hadifoglyok, hanem a győztes sereg addig kergette a megfutamodottakat, amíg csak lehetett.
Akiket utolértek, azoknál minimum volt a szemkiszúrás és/vagy a péniszlevágás, tehát azoknak már nem igazán lehetett gyerekük. A katonák az elfoglalt területeken a megmaradt fiatal nőket vették birtokba a háziállatokkal együtt, és utána bekövetkezett az 1-2 évtizednyi békekorszak - míg nem lett egy rakás új éhes és kanos, de vagyonilag nincstelen tinédzser, akiknek ki kellett röppennie a szülői házból!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!