Az audio ( gyári) CD hangfelbontása végtelen, ugye?
Elvileg e gyári CD- nek analógnak kéne lennie. Az analóg ( amiben nincs zaj), jobb mint egy digitális.
Elvárás hogy a gyári CD 100% minőségű hangtároló legyen.
A minőség utána a lejátszó függvénye.
"Elvileg e gyári CD- nek analógnak kéne lennie."
Ezt az ökörséget honnan veszed?
"Az analóg ( amiben nincs zaj)"
Az analógnak és a zajnak semmi köze egymáshoz. Nincs köztük semmilyen összefüggés.
"Elvárás hogy a gyári CD 100% minőségű hangtároló legyen."
Kinek a részéről elvárás, és kit érdekel az ő véleménye?
"A minőség utána a lejátszó függvénye."
Még jó, hogy például a hangszórón nem múlik.
Hülyeségeket irkálsz, mert a CD szabvány lényege a digitális hangrögzítés. Az analóg hangrögzítés legnagyobb hátrányát - a mindig halmozódó zajt - szorították le vele maximális mértékben, A CD formátumú rögzítés olyan magas hangminőséget garantál, melyet az ember már teljesen hibátlannak érzékel.
Mindez számszerű adatokkal:
Tökéletesen biztosított a 16 Hz - 18 kHz frekvenciatartomány átvitele és a 16 bites felbontás, ami 90 decibeles dinamikatartományt jelent. Mindez - a hallgatók hallási képességeiről nem is szólva - sokszor meghaladja az alkalmazott audioláncok műszaki paramétereit.
A CD szabvány áttörést jelentett, mert ez végre már teljesen megfelelt a legmagasabb elvárásoknak is, csak a selejtes fogyasztói készülékek nem mindig hozzák ki a szabvánnyal megadott lehetőségeket.
Van lézerlemez, mely analóg rögzítéssel dolgozik - ez volt a rövid életű "LaserDisc" szabvány:
Kiegészítés:
Mivel a kulcsszavak közt szerepel a "kvantálási zaj" fogalma, így fontos megemlíteni a termikus zaj fogalmát is, mely fizikailag elkerülhetetlen.
A digitális rögzítés éppen a kvantálással biztosítja, hogy a termikus zaj csak minimális mértékben hathasson át a feldolgozott jelbe, ráadásul ez bonyolultabb kódolással tetszőleges mértékben tovább csökkenthető (csak további számítástechnikai kapacitást és tárhelyet kell áldozni rá). A digitális jel minden műveletnél megújítódik a készülék idő- és feszültség-normáljai segítségével, így gyakorlatilag kiküszöböljük a jelzaj halmozódását.
Persze valamennyi hibázás mindig van, hisz fizikai okokból kifolyólag nem lehetséges zajmentes információs folyamat. A való világban minden paraméter korlátos!
#4 (19:36) - nem ismerem a kérdezőt, ezért írtam egy tisztességes és kimerítő választ, mert a gyakori illemszabálya így kívánja meg.
Amúgy - ha már említettétek - hol lelhetőek fel a témát illetően a kérdező többi agymenései?
Nyilván nem végtelen, de lehet hogy manapság mivel technikailag nem probléma, akár nagyságrendileg jobb minőségben digitalizálhatnak a studióban a CD szabványnál.
A CD lemezek persze továbbra csak 44.1 khz 16 bitesek lehetnek.
Nem. A CD digitális formátum. A felbontása, pontosabban a mintavételezési frekvenciája (sampling rate) 44,1 kHz, ami azt jelenti, hogy másodpercenként 44 100 mintát vesz, és ezeket a mintákat tárolja el digitálisan.
Az analóg zene pont azért szól jobban, mert ott a teljes hanghullám van eltárolva, így természetesebb az emberi fülnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!