Okt 17-19 reggelente 0 Celsius és 2 Celsius között lesz a napi minimum, a meteorológia szerint. Vízvezetékcsövet hagyhatom még vízzel telve?
A helyzet kissé összetett, a körülményeket tekintve. A lényeget írom meg.
Ezen a héten igen körülményes volna elzárnom egy bizonyos helyiségben a vízvezetéket, tehát jövő héttől volna aktuális, mármint teljes víztelenítést csinálnom (vízakna csapjait is elzárva).
Na most, az a helyzet, hogya meteorológi a okt 17-19 közötti reggelekre nulla Celsius illetve kettő Celsius közötti hőmérsékletet mond. A helyiségben jelenleg (azaz okt 16-án 23:50-kor) 12 Celsius fok van, ahol a kérdéses vízvezeték és csaptelep található, kint meg 2 Celsius fok.
Kérdés:
van-e kockázata, hogy belefagy a csapvíz a vízvezetékbe ezen a héten, tönkretéve a vízvezetéket? Szeretném ezt elkerülni.
Természetesen éjféltájt (mint most is) csekkoltam és csekkolom e héten mind a helyiség belső hőmérsékletét, mind pedig a külvilág hőmérsékletét. Jelenleg ez így fest: kint 2 fok, bent 12 fok.
(Hozzáteszem, nem valami jó annak a helyiségnek a szigetelése, amelyben a kérdéses vízvezeték található a falban.)
Egyébként Magyarországnak épp átlagos hőmérsékletű régiójáról van szó.
A célom az, hogy a jövő héten víztelenítsem a helyiséget, a vízaknában el fogom zárni a csapokat, és kifolyatom a csaptelepen a maradék vizet. Addig kéne megúsznom, nehogy belefagyjon és így nehogy megrepessze a vízvezetékcsövet...
Megúszod, mert a csövek szétfagyása nem megy olyan gyorsan.
Tartós fagy kell ahhoz, hogy egy rendesen kitalált szerelésben megszoruljon a víz, és szétnyomjon valamit.
A vízvezetékbe fagyás elkerülése érdekében néhány dologra figyelhetsz:
Hőmérséklet monitorozása: A téli hónapokban fontos figyelni a hőmérsékletet, különösen éjszaka. Ahogy említetted, a meteorológiai előrejelzést követed. Ha a napi minimum 2 Celsius fok körül vagy magasabb, az jó jel. Az, hogy a helyiségben jelenleg 12 Celsius fok van, szintén elősegíti a csövek fagyásának elkerülését. Fontos, hogy a belső hőmérséklet ne essen a nulla fok alá.
Csapok csekkolása: Időnként csekkold meg a vízvezetékeket és csapokat, különösen azokat, amelyek a külső falhoz közel vannak. Ha bármilyen hideg levegő behatol a falon keresztül a helyiségbe, próbálj meg ezeket a réseket vagy hőszigetelő anyaggal vagy szigetelőszalaggal lezárni. Ez segít megőrizni a meleget a vízvezeték körül.
Csövek hőszigetelése: Ha a vízvezetékek közel vannak hideg helyekhez vagy kevésbé szigetelt helyeken haladnak, fontolóra veheted a csövek hőszigetelését. Hőszigetelő anyaggal bevonhatod a vízvezetékeket, hogy megtartsd a meleget és megvéd a fagyástól.
Csepegő csapok elkerülése: Ha valamilyen oknál fogva a csapokat vízzel szeretnéd hagyni, akkor csekkold rendszeresen, hogy ne essenek lefagyáskor. Egy lassan csepegő csap könnyen megfagyhat, és kárt okozhat.
Ha nagyon biztosra akarsz menni: Ha továbbra is aggódsz a vízvezetékek miatt, akkor fontolóra veheted a vízvezetékrendszer víztelenítését és a csapok lezárását, amint azt tervezted a jövő hétre. Ez a legbiztonságosabb módja a vízvezetékek védelmének a hideg időjárás ellen.
Az általad leírt hőmérsékleti körülmények alapján a kockázat alacsony, de mindenképpen fontos, hogy rendszeresen ellenőrizd a helyzetet, és lépj gyorsan, ha a hőmérséklet drasztikusan csökken. A kívánt biztonság elérése érdekében mindig legyél kész a szükséges intézkedésekre, és ne habozz cselekedni, ha a körülmények változnak.
Valaki érvelne is a hét lepontozó közül? Hogy én is értsem, miért hibás szerintetek a hármas válasz. Laikus vagyok, nem értem, mi baj volna avval... Ha válaszokat kapok erre, én is pontozni fogom.
Szerencsére nem szerteágazó vízvez.rsz-ről van szó, csak egyetlen egyről, ami a földből egy belső falba van felvezetve egy csaptelephez, a (sajnos gyengén szigetelt) ablak mellett, ahol az ablak melletti hőmérőt figyelgetem tegnap óta (11-12 Celsius bent, a csaptelepnél).
A tegnapi kinti két celsius után szerencsére ma sincs semmi meghibásodás, gyönyörűen folyik a vezetékes víz belőle, és amint elzárom, a vízakna mérője rendre megáll, a "pörgettyű" is.
Mindenki válaszát köszönöm szépen! Írhattok még.
Az egézset nem fogom részletesen végig elemezni de a két legszebb:
"Ha bármilyen hideg levegő behatol a falon keresztül a helyiségbe" -> Mert csak úgy a falon át sétál a hideg levegő. Teljesen értelmetlen zagyvaság. Totál nem erről szól a dolog.
"hogy ne essenek lefagyáskor." -> Ezt érted, hogy mi esik és hova és mikor? Mert ennek megint semmi de semmi értelme.
6/8 A kérdező kommentje (2023.10.17. 21:07).
Részletesebben: Alapvetően át kell hűlnie az egész szerkezetnek, hogy a csőben a víz megfagyjon. Ehhez tartósan hidegre van szükség. Eleve a víz "elméletileg" 0 fokon fagy; de ahogy az egyetemen tanultuk: "Mint kollégák tudják, az elmélet és a gyakorlat között nincs különbség..." ez gyakorlatban -1, -2 fokot jelent. Tehát erre a hőmérsékletre kell lehűlnie a csőben lévő víznek.
A szakaszok: földben lévő szakasz. A talaj relatív jó hőszigetelő, ezért is teszik a csöveket mélyre ún. "fagyhatár alá" (ez az a határ ami alatt a hagyományos téli időjárás alatt sem fagy el a csőben lévő víz); de felfelé elindul és kijön a földből. Több napig tartó erős fagynak kell lennie, hogy a talaj felső néhány cm-es réteg elfagyjon. Ha csak a hajnali 1-2 órás fagy van akkor max egy kis dér fog lefagyni de a talaj nem fagy át; így a benne lévő cső sem. -> Több napig tartó tartós fagy kell, a talaj átfagyjon és utána ott a vízvezeték áthüljön és benne a víz megfagyjon. Ehhez a hajnali -1 -2 fok nem elég. Több napig tartó 0 fok, vagy az alatti napi átlaghőmérséklet kell. -> ilyen még nincs, ettől nem kell félni.
A cső megy tovább (itt lehet akár egy pár cm levegőn, az mondjuk kritikus lehet), a falban ha már csak egy kis vakolat van rajta az is ad egyfajta hőszigetelést. Itt is át kell hűlnie az egész szerkezetnek. Szintén több napig tartó tartósan 0 vagy az alatti átlaghőmérséklet kell.
írod, hogy a szobában 11-12 fok van bent. Ahhoz, hogy a benti csap átfagyjon ennek is alá kell mennie 0 foknak. -> megint nem valószínű még ilyenkor.
Nyilván más, ha betőr egy hírtelen sarki hideg és 3-4 napig -18 fokos átlaghőmérséklet alakul ki, de akkor is kell jó pár nap amíg az egész szerkezet át tud fagyni. És azért nálunk még a mostani szélsőségek között is valószerűtlen, hogy októberben napokig -18 fokos átlaghőmérséklet legyen Magyarországon. Nyilván télen a leghidegebb területeken (pl. Zabar, Jósvafő, Répáshuta) ilyen ki tud alakulni, de az inkább december közepe-január vége időszak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!