Létre lehet-e hozni zenét mesterséges evolúcióval?
Az evolúció során minden változtatást egy megerősítési lépés követ. Ha a véletlenül kialakult új változat jobb, mint a többi, akkor elterjed. Itt azt, hogy ki a jobb, a külvilág fizikai törvényei döntik el. Ha egy sarki fajban létrejön egy olyan mutáció, amitől a szőre melegebb lesz, akkor az előnyt jelent, elterjed. Ugyanez a mutáció sivatagban hátrány, az új egyed hőgutát kap és megdöglik. Szóval a változások értéke mindig atól függ, hogy mi is a környezet, ahol az élőlény él. Tehát valami külső tényezőnek osztályoznia kell a változást.
Elvben lehet olyan programot írni, ami létrehoz egy hangsort, majd bizonyos szabályok mentén véletlenszerűen megváltoztatja. Evolúció akkor lesz belőle, ha az ilyen hangsorokat egy külső tényező osztályozza. Ilyen külső tényező, ha valaki meghallgatja és lepontozza, ekkor a zene egyre jobban fog hasonlítani az illető ízléséhez.
Viszont, olyan programot lehetne írni elvben, ami bonyolult (vagy nem is olyan bonyolult) szabályok alapján generál egy zenét, ami az emberi ízlésnek megfelelne. Itt evolúció nem játszana szerepet nagy mértékben, de élvezhető zene lenne. Persze annyira egyedi, meg jó, meg fejlődőképes nem lenne mintha ember hozná létre a zenét.
És esetleg a végén lehetne minimális evolúciót belepakolni, megszavaztatni emberekkel hogy melyik verzió a jobb, például.
Az evolúció inkább olyan dolgokra lehetne alkalmazható, mint: játékok, stratégiák, vagy például egy szimulált (vagy robotok esetében nem szimulált) térben mozgás kialakítása.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!