Olyan üveget tudnak már csinálni, amin lassan megy át a fény?
Figyelt kérdés
Tehát így csapdába ejti a fényt, és csak később engedi ki a túloldalon, vagy valami ilyesmi. Néhány éve talán hogy olvastam valami hasonlót valamelyik magyar ismeretterjesztő portálon, sor került már valamiféle formában ennek a gyakorlati alkalmazására is?2023. júl. 30. 05:28
1/11 anonim válasza:
A sima üveg is ilyen. Minden áttetsző anyagon lassabban megy keresztül a fény.
2/11 anonim válasza:
Minőségi optikáknál fontos szempont a nagy törésmutatójú üvegek használata. A törésmutató definícióból eredően az az arányszám, amennyivel a kérdéses anyag lassítja a vákuumbeli fénysebességet!
3/11 anonim válasza:
Amire te gondolhatsz hogy olvastad, az Bob Shaw Regmult napok fenye c. novellaja 1974-bol.
4/11 anonim válasza:
Az egy remek novella volt!
Nem üveget csinálnak ilyet, hanem más módszerekkel tudják lelassítani a fényt egy lovas kocsi sebességére.
5/11 anonim válasza:
Mondhatunk itt nagyokat, meg okosakat, de sajnos nem tudsz olyan ablakot megvásárolni, ami a nap közbeni kívülről jött megvilágítást éjszaka eresztené ki a szoba felőli oldalon. A törésmutató miatti sebességcsökkenés a tizen-sokadik tizedesjegyben található és nem tudod a érdemlegesen felhasználni - otthon...
6/11 anonim válasza:
"a tizen-sokadik tizedesjegyben"
A normál üvegben a fény a normál sebesség kétharmadával megy. Csak az útvonal hossza nem nagy. Bolygótávolság kellene.
A novellában csavart útvonalon megy a fény.
7/11 anonim válasza:
Ha egy vékony üveglapon mondjuk egy órát késne a fény, akkor az üvegben el kéne tárolódnia annak az energiának. Az ilyen anyag könnyen robbanásveszélyessé válna a bevilágításkor - mint egy akkumulátor, vagy egy nagy energiasűrűségű elektromos kondenzátor!
8/11 anonim válasza:
#7 Eltárolódna/felrobbanna? Nem csak simán hővé alakulna? Nyilván bizonyos esetekben ez is vezethetne robbanáshoz, de üveg esetében csak elkezdene megolvadni, nem?
9/11 anonim válasza:
#8 - nem, mert itt az az eredeti elképzelés, hogy ami bemegy, az majd maradéktalanul ki is jön.
Ha sok energia megy be egy relatíve kis tömegű/térfogatú rendszerbe - amiből az később csekély veszteséggel ki is jön - akkor az az energia anyaghiba esetén nagyon hajlamos hirtelen felszabadulni!
10/11 anonim válasza:
#9 Akkor nem azon múlik a dolog, hogy az adott anyag mennyire jól tárolja a hőenergiát? Mert ha szarul, akkor a hőenergiától gyorsan megszabadul és nem tárolódik el benne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!