Nem teljesen értem a GDP-t?
Végigmentem ezen a szócikken, de van pár dolog, ami nem világos.
Például, eladom Bélának az egyik használt cipőmet 10 ezer Ft-ért, aztán meg ő ugyanazt a cipőt eladja nekem 10 ezer Ft-ért.
Persze rendesen kiszámlázzuk, meg befizetjük az adót, meg minden.
Elvileg akkor mindketten fogyasztottunk 10 ezer Ft értékben, tehát akkor ezek szerint nőnie kellett a GDP-nek 20 ezer Ft-al, viszont valójában meg semmi nem történt, nem állítódott elő egy új cipő, és pénzmozgás sem történt.
De ugyanezt szolgáltatásokkal is el lehet játszani, tegyük fel, hogy én is egy kisvállalkozó vagyok, meg Béla is.
Valami ezoterikus bullshit, pl. átoklevételért kiszámlázok Bélának 10 ezer Ft-ot, aztán meg ő is nekem.
De benne van a wikis szócikkben is egy jó példa: pl. alaposan emelheti a GDP-t akár egy földrengés is, hiszen az újjáépítés pótlólagos kiadásai a hazai össztermék gyarapodásaként jelentkeznek.
Most vagy én nem értek valamit, vagy tényleg az van, hogy a GDP-nek valójában szinte semmi köze nincs a tényleges fizikai valósághoz, hanem csak egy ilyen hasraütésre kitalált mérőszám?
De ha ez így van, akkor miért ezen rugózik az egész világ, meg minden közgazdász, hogy mennyi a GDP?
"nem állítódott elő egy új cipő, és pénzmozgás sem történt."
Pénzmozgás sem történt??? Ejnye már, három sorral feljebb még azt állítottad, hogy még az adók is be lettek fizetve, nem csak a vételár lett elutalva oda vissza. Még a tranzakciós illetéket is megfizetted...
"Most vagy én nem értek valamit, vagy tényleg az van, hogy a GDP-nek valójában szinte semmi köze nincs a tényleges fizikai valósághoz, hanem csak egy ilyen hasraütésre kitalált mérőszám?"
Ez így van, a GDP-nek gyakran semmi köze a valósághoz. Te is említetted a földrengést, de a hitelből növekedés hasonló (amit rengetegen csinálnak, például Magyarország is): felveszel egy csomó hitelt, és megeszed. Nőtt a GDP (mert költöttél), de a valóságban csak beástad magad egy gödörbe.
"miért ezen rugózik az egész világ, meg minden közgazdász, hogy mennyi a GDP?"
Amiért például a magyar kormány rendszeresen az áltagfizetésen, és nem a mediánon rugózik: mert pillanatnyilag ez "néz ki szépen". Ha politikus vagy, és növekedést akarsz felmutatni, akkor azt a mércét veszed elő, ami felfelé megy, és nyilván nem reklámozod, hogy mitől megy felfelé, és hol lesz a vége ennek a szárnyalásnak.
#2
De nem csak a politika rugózik a GDP-n - ha csak ennyi lenne, hogy szeretnek villogni vele, az érthető lenne.
De a közgazdászok is gyakorlatilag ebben mérik a gazdasági teljesítményt, viszont ha ez egy ennyire pocsék mérőszám, akkor nem értem, hogy miért.
Olyan jellegű adásvétel, amiről írsz, az nem sok történhet.
Nagy általánosságban az adók abból keletkeznek, hogy kitermelnek valamilyen nyersanyagot, fémet, vagy akár gabonát és azt eladják, megveszi valaki és csinál bele valamit, mondjuk lisztet, vagy fémlemezt és eladja, majd aki megveszi, az is csinál vele valamit, terméket.
Kenyeret, vagy gépezetet, mindegy mit és bekerül a kereskedelembe, ahol eladják, de közben többször fizetnek áfát és az értéke nő a terméknek. Többen szereznek közben hasznot, amiből le tudják vonni a költségeiket, amelyek másokat gazdagítanak és kiadják a fizetéseket, de fizetik a jövedelemadót, a nyereség és társasági adót, meg az egyéb adónemeket, az ilyen, olyan hozzájárulást, meg ha vonatkoznak rájuk kedvezmények, azt megtartják.
Az állam összbevétele különböző adókból áll, de ismerik minden adófajtának a pontos értékét. Így lehet kalkulálni a hasznot, még veszteséges cég esetén is, mivel az ő vesztesége máshol jelentkezik haszonként. Az igaz, hogy több kézen is keresztülmehet a holmi, ami a bevétel okozója, de ezzel többnyire nő az értéke, mert munkát és/vagy nyersanyagot fektetnek bele, eladható terméket készítenek, így valóban kifejezi a gazdaság bizonyos mutatóit, fejlettségét.
A külkereskedelem számait is ismerik, ezért az export nyilván hozzáadódik, az import levonódik a hazai össztermék értékéből.
Az olyan jellegű üzletmenet nem befolyásolja a GDP-t, amit írtál, mert ha nincs nyereség, akkor nem kell nyereségadót befizetni. Az persze igaz, hogy az Áfát esetleg be kell fizetni, nem minden esetben, mert a költség után nem kell, az eleve levonható, de amint írtam, ha végül nincs nyereség, akkor a végén, adóbevalláskor az kiderül, hogy mennyi volt az a befizetett áfa, amely nem nyereség után történt és akkor az visszaigényelhető.
Az Áfatörvény egy kicsit bonyolult, meg van, vagy lehet benne csúsztatás, késleltetés, de végül az általad jelzett tranzakció nem növeli a GDP-t, mert végül visszakapják a potyára befizetett áfát, nyereség sem keletkezik semmi, nem nő semmilyen érték, mert mindenkinek marad, ami volt, csak pénzmozgás van, ami által a bank némi hasznot seper be, de az jár neki, mert ő viszont elvégezte a dolgát, nyújtotta a szolgáltatást.
Mondjuk kp. fizetéskor a bank sem játszik semmi szerepet.
Költség után nem kell Áfát fizetni.
Ha befizetted, akkor vagy visszaigényled, vagy ha más munkádból keletkezett áfaköteles bevételed, akkor a költségnek elszámolt összeg áfáját levonod a befizetendő Áfából, vagyis annyival kevesebbet fizetsz, így lényegében nem fizettél a cimborádnak semmit és ő sem neked.
Mondjuk annyi azért van, hogy van egy határ, nem tudom mennyi jelenleg, de ennél azért biztosan magasabb, mint a példa, ami alatt nem lehet áfát visszaigényelni, azzal nem szarakodnak.
Ha csak ennyi volt a havi, vagy negyedéves forgalmad, attól függ, milyen elszámolásban vagy, akkor szopka, így jártál.
Nem kellett volna elvileg megfizetned az Áfát, de te megfizetted, oszt' annyi.
Ez pitiáner összeg.
Mellesleg a földrengés utáni helyreállítás is hasznot hoz, mert a helyreállított ház értéke megnő.
Az egy másik kérdés, hogy a földrengés eleve bazi nagy károkat okozott és ezt az értéket hol számolják el, vagy hol tartják nyilván, de gyakorlatilag a helyreállító cég megtette a magáét, mert a romból értéket teremtett, majdnem olyan, mint ha új házat épített volna, vagy hát ez a kár mértékétől függ. hogy mekkora az elhárítási munka értéke, az ,megjelenik az ingatlan értéknövekedésében, mert azt a földrengés lecsökkentette.
Én értem, hogy kijön a matek, de azért gondoljunk már bele, mekkora egy bullshit ez.
Ha egy évben háromszor letarolja mondjuk egy hurrikán a házamat, és háromszor újjáépítem, akkor örül a sok közgazdász, mert nagyon szárnyal a GDP, de valójában nem történt semmiféle fejlődés, vagy növekedés, tök nyilvánvaló, hogy ez nem ugyanaz, mintha három házat pluszban felépítettem volna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!