Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az atomerőműveknek lehet...

Az atomerőműveknek lehet állítani a teljesítményét?

Figyelt kérdés

Az atomerőművek nek lehet szabályozni a teljesítményét.

Tehát mondjuk úgy szabályozni hogy egyszer 800 MW-ot termeljenek egyszer pedig csak 300-at mondjuk ,mert annyira van szükség vagy mindig fix teljesítménye működnek.



2023. ápr. 3. 11:36
 1/8 anonim ***** válasza:
91%
Igen lehet, de nem éri meg. Emiatt szokták, hogy azok fix teljesítményen mennek, és a kisebb hagyományos erőművek teljesítményét változtatják.
2023. ápr. 3. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
61%

A nukleáris erőművek a szabályozott láncreakció során a radioaktív bomlás következtében hőt termelnek.

A hűtőközeg túlnyomás alatt forráspont feletti hőt szállít, ezzel végső soron gőzturbinákat hajtanak meg, ugyanúgy, mint más hőerőműben.

Csak a hőtermelés különbözik lényegében, mert ezeknél nem kell semmit elégetni a hőfejlesztéshez.

Magát a radioaktív folyamatot is lehet szabályozni a reaktortérbe, a fűtőelemek közé engedett grafit szabályozórudakkal, ekkor a radioaktív folyamat lassul, így lényegében kevesebb hő is keletkezik, de az áramtermelés csökkentése egyszerűen annyi, hogy a keletkezett gőzzel kevesebb turbinát hajtanak, a feleslegesetűű gőzt kiengedik.

2023. ápr. 3. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Revolúcióbiológus ***** válasza:
1%
Igen, így robbant fel Csernobil.
2023. ápr. 3. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
67%
Na igen, a reaktortéri szabályozás célja a folyamat fenntartása, ahogy írtam az áramtermelés csökkentése csak annyi, hogy kevesebb keletkezett gőzt használnak fel kevesebb turbina meghajtására, így az kárba megy
2023. ápr. 3. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
91%

Igen, a modern reaktorok képesek gazdaságosan üzemelni részterheléses üzemmódban is. Az aktív zónából fokozatosan húzzák ki a szabályozó rudakat, így az mindig csak annyi hőt termel, amennyire szükség van.


Az hülyeség, hogy gőzkiengedéssel szabályoznak, mert a szekunder kör munkaközege demineralizált, korrózió-inhibítorokkal adalékolt és oxigénszegény víz, melyet nem szabad elpazarolni. Persze kisebb kilengéseket csillapíthatnak veszteséges nyomáseleresztéssel, de az nem számít tartós üzemi leszabályozásnak.

2023. ápr. 3. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
74%
Lehet, de a hatásfoka ilyenkor romlik, azaz drágább lesz az előállított energia ára, ez pedig azért gond, mert az egyik legfőbb érv az atomenergia használata mellett annak olcsósága.
2023. ápr. 3. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

#6 (21:50) - egy bizonyos intervallumon belül ez az említett hatásfok-romlás csekély.


Ez messze nem olyan meredek hatásfok-romlás mint egy autó benzinmotorjánál, amit többnyire csak részterhelésesen használunk. Tehát ha le kell szabályozni, akkor minden további nélkül megteszik, mert ez üzemszerű használatnak számít.

2023. ápr. 4. 03:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 2x2neha5 válasza:
49%
Én tavaly jártam Pakson üzemlátogatáson és ezt megkérdeztem én is. Azt a választ kaptam, hogy a reaktor állandó terhelésen üzemel és a generátorokra juttatott gőzt szabályozzák. A magas kémények is azért vannak, hogy a felesleges gőzt elvezessék. Utána olvastam és ugyanezt írták máshol is. A nukleáris folyamatot nem lehet olyan mértékben szabályozni mint ahogy a villamosenergia fogyasztása változik, csak minimális szabályzást lehet megvalósítani különben a folyamat leáll és az újraindulást nem lehet pikk-pakk megtenni. A leállítás is hosszadalmas, és a reaktor elindítása is. Most nem találom az oldalt, de belinkelem ha meglesz, nagyon érdekeseket olvastam róla. A beindítás se egyszerű, és a leállítás se. Újraindítani is csak akkor lehet ha lehűlt teljesen ami nem egy nap hanem jóval több. Érdemes ellátogatni az erőműbe mert érdekes, hatalmasok a berendezések, csak sajnos rövid a "túraútvonal"
2023. ápr. 7. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!