Az atomerőművekben keletkező radióaktív anyagokat miért nem használják további energia kinyerésére?
Mert az már csak sokkal drágábban valósítható meg.
De azért létezik ilyen erőmű: ott besugárzással serkentik a fűtőelem működését.
A másik lehetőség az újradúsítás lenne, de az elég nehéz az erős sugárzás miatt.
Az, hogy valami radioaktív, nem jelenti azt, hogy kontrollált módon ipari méretekben lehet energiatermelésre használni. Az urán egy önfenntartó láncreakció során jelentős energia felszabadítása mellett bomlik el. A bomlástermékek már semmi ilyesmit nem tudnak produkálni.
Szóval egy atomerőművet nem úgy kell elképzelni, hogy van egy nagy kazán, ahová mindenféle radioaktív dolgok szórnak.
Azok a típusú reaktorok, amiket ma használnak (és évtizedekkel azelőtt lettek kifejlesztve), sajnos nem tudják kihasználni az energia egy részét. De egyébként elméletben már létezik olyan reaktortípus, amiben "kiégett" fűtőelemet tovább lehetne hasznosítani.
Ez a hátránya annak, hogy egy atomerőművet nagyon sokáig tart megépíteni és utána sokáig is üzemel, így hiába lesz menet közben újabb technológia, azt nem lehet bevezetni.
Nem szakértőként, de érdekel a téma:
Nem olvastam át alaposan, de említi, hogy ugye egyrészt ami kijön abból ki kell nyerni a használható részt, ami azért nem olyan sima ügy.
Egyébként az új generációs kis reaktorok, amikből van aminek szabadutat adott már az USA, kevesebb üzemanyagot használnak, hosszabb újratöltésű ciklusuk van.
"Some SMR designs have features that could reduce the tasks associated with spent fuel management. Power plants based on these designs require less frequent refuelling, every 3 to 7 years, in comparison to between 1 and 2 years for conventional plants, and some are even designed to operate for up to 30 years without refuelling. "
Szóval míg egy hagyományos 1-2 évente cseréli, addig itt 3-7 évente, de egyes típusok 30 évig is elmennek újratankolás nélkül.
Illetve, most azt már nem keresem elő, de arra is van valami, hogy az elhasznált üzemanyagokat úgymond ártalmatlanítsák kevésbé káros verzióra.
Egyelőre azért mert nem minden maradványelem használható újra és meg leginkább drága.
Egy új fűtőanyagrúd 3-6% közötti U235-ös és 97-94% U238-at tartalmas. Az elhasznált rúdban kb 90-92% az újra felhasználható U238, a többi gyakorlatilag nagy aktivitású hulladék. Ezta kerekéet kémiai úton szét tudnák választani és az U238 tartalom legalább 95%-a kinyerhető lenne de ez jóval költségesebb, mint friss uránt bányászni és előkészíteni azt erőművi felhasználásra.
A másik gond vele, hogy ez tisztán U238 ami mellé szükség van még U235-re. Ha nincs sok átmenetileg leszerelt nukleáris fegyvered akkor azt ugyanúgy rá vagy kényszerülve a bányászatra...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!