Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A Hold túlsó oldalán lévő...

A Hold túlsó oldalán lévő kráterek alkalmasak lehetnek rádió tartományban történő megfigyelésre/kutatásra tányér építése nélkül is?

Figyelt kérdés
A finomszemcsés por polarizáltságán gondolkodom, hogy lehetnek-e bizonyos szemcsék amik visszaverik a keresett hullámokat és viszonylag nagy területeken természetes módon szétszórtak, virtuálisan összesítve helyettesíthetik egy antenna felületét? Bizonyításért a kráter formájából adódóan "csak" a fókuszpontjába kell helyezni egy detektort, s ha helyes a feltevés az rengeteg időt és energiát takaríthatna meg pl a Setinek ami a Hold rádiócsendes oldalán szeretne műszert létrehozni, mit gondoltok?

2023. márc. 21. 23:42
 1/8 anonim ***** válasza:
87%
Erdekes otlet.
2023. márc. 22. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem megfelelő a kráterek alakja a fókuszfolt létrehozásához. A por meg nem "polarizált", ezért az antennára rendes fémréteget kell használni.
2023. márc. 22. 02:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem
2023. márc. 22. 04:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Valami ilyesmit szeretnél a Holdra?

[link]

Ahogyan a #2 Válaszadó is említette a kráter alakján is korrigálni kellene, a fémhálótól, vagy fémrácstól sem lehet eltekinteni.

Ha már nekiálunk, csináljuk meg rendesen!

A másik probléma, hogyan jönnek le a jelek a Földre?

Bár ez kisebb problémának látszik. Digitalizálás, tömörítés, 1000 km optikai kábel, átjátszó állomás, stb. Ám itt is jól zsebbe kell nyúlni.

Viszont ki lehet terjeszteni a figyelt hullámhosszakat.

[link]

2023. márc. 22. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 EagleHUN ***** válasza:
90%

Sajnos ahogy előzőek is írják a fókuszpont (fókuszfolt) létrehozásához pontos paraboloid forma is kell. Ezt a földön kábelek megfeszítgetésével érték el, amelyek a felület alakját befolyásolták.


Illetve a visszaverődéshez is megfelelő fémszerkezet kell, tehát a holdpor és sziklák nem alkalmasak erre.


További probléma hogy az összes ilyen kialakítású rádió teleszkópnál drótköteleken a "gödör" partjain álló oszlopokrol kifeszítve lógatták be a detektort.

Nem véletlenül. Ha alulról nyúlna fel egy oszlop az bezavarna a fókuszba is és visszaverné a jelek egy jelentős részét.


Tehát ha az első két pontban vázolt probléma nem is állna fent, ha a kráter közepére le is száll egy jármű és kidug egy póznát fölfelé a detektorokkal amivel a fókuszt keresi azzal le is rontaná az antenna hatását a kráternak.


(A felülről belógató drótköteles rendszer megépítése Holdbázis nélkül csak szondákkal meg kivitelezhetetlen lenne. Ahogy a kráterban elhelyezett lemezek kábeles megfeszítgetése is.)


Szóval szerintem nem, határozottan nem működhet így. Rendesen ki kellene építeni, de erre még (kipróbált) technológia sincsen. Soha semmit nem épített még sem szonda sem ember más égitest felszínén.


És még egy gond (halmaz).

A hold túloldalán lévő rádióteleszkóp jelének földre továbbításához mindenképp műholdra van szükség, mivel a túloldalra nincs rádiós rálátásunk. (Ugye pont ez az előnye is hogy ott nincs zavaró jel.)

De milyen pályán kelle műholdnak állnia hogy ezt megtegye?


Holdpoláris pályákon a fölvett adatokat el kell tárolnia. Az nagyon nagyon sok adat. Hamar tönkremennének benne a tároló egységek a használattól.


Ha esetleg úgy kering hogy a földről nézve mindíg a Hold körül megy, (ez egy speciális Holdpoláris pálya) az jó lehet de akkor a teleszkóp(ok)nak a "túloldal széleihez" közel kell lennie hogy legyen rálátásuk egymásra. Tehát szűkül a lehetséges helyszínek száma jelentősen. (A Hold túloldal középső része kizáródna.)


Esetleg még egy hely egy Lagrange pont például ahol most a JWST van.

Oda van rálátásunk a Földről és abból a pontból a hold teljes túloldala is rálátással bír.

2023. márc. 22. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
87%

Szia EagleHUN! Te műholdas kapcsolatot akarsz, én meg kábelt húznék ( nemcsak optikait, energia kábelt is).

Van még idő eldönteni.

Gézegúz-2

2023. márc. 22. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, a Webbel kapcdolatban már felmerült hasonló ötlet, persze nem rádiótartományra készült, de az 5rétegű fóliáin túl is ilyen rádiócsend lehet? Egy későbbi szervízmisszióval kaphatna plusz funkciót a például a SETItől, akkor ha a Webbre se jelent kockázatot és gazdaságosabb mint a Holdi építkezés?
2023. márc. 22. 12:32
 8/8 EagleHUN ***** válasza:
100%

"Szia EagleHUN! Te műholdas kapcsolatot akarsz, én meg kábelt húznék"


Lévén hogy az emberiség még soha semmit nem épített más égitest felszínén.

A Holdon leszúrt és kinyitott zászló kivételével.

Egy ilyen több 100 vagy 1000 km -es üvegszálhúzás sokkal problematikusabb is lehetne mint egy kráterben egy teleszkópot kivitelezni.

Ott legalább a leszálló és lakó egységtől nem kell túl messzire menni. A kábelfektetésnél meg igen. Plusz kikerülgetni vele minden éles követ és persze a krátereket is, már ha nem akarnak bődületes mennyiségű föld akarom mondani hold munkát végezni árokásással.


"energia kábelt is" De minek.

A Holdon a sarkköreinek kivételével minden pontján 2 hétig folyamatos sötét és két hétig folyamatos világos van. (A túloldalán is!)

Ha napelemezel akkor helyben el kell tárolnod 2 heti mennyiséget.

Ha mini reaktort használsz az is lehet helyben.

Értelmetlen villanykábel húzással vesződni.


"Van még idő eldönteni." Na ez szentigaz. :P

2023. márc. 24. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!