Ha egy üveg tányért vagy poharat beteszek a hideg sütőbe és fokozatosan melegítem fel, biztos, hogy eltörik, hacsak nem hőálló üveg? Honnan tudhatom, hogy hőálló-e, ha nem én vettem, nincs meg a csomagolása és nincs is ráírva semmi, ami arra utalna?
Vannak olyan tányérjaim, amikről tudom, hogy hőállóak, mert én magam vettem, és hőállónak árulták, simán be is teszem a sütőbe ezer éve és semmi bajuk se lesz, de nincs rájuk írva semmi, amiből meg lehetne állapítani (se az, hogy Pyrex, se semmi hasonló), kinézetre is sima kistányérok, nem olyan jénai típusú, vastagok, hanem csak mint az üvegtányérok. A csomagolásuk már rég nincs meg.
Vannak egyéb tányérjaim és poharaim is üvegből, amiknek a hőállóságáról nincs semmi információm arról, hogy vajon hőállóak-e. Honnan tudhatom (anélkül, hogy egyesével kipróbálnám)? Ha nem kimondottan hőállóak, tuti, hogy eltörnek a forró sütőben, ha ezekben melegítek mondjuk ebédet (tehát kb. 10 percre teszem be)? Miért?
Nem a melegtől törnek el, hanem a hirtelen hőmérséklet-változástól.
Ha nem rögtön 200 fokos sütőbe teszed, akkor nem valószínű, hogy eltörik..
A Pyrexet is szét lehet durrantani.
A hőálló üveg azt jelenti, hogy magasabb hőmérsékleten lágyul, és kisebb a hőtágulási együtthatója. Azaz szokásos, körültekintő használat mellett ellenálló.
Mondjuk egy hőálló teáskanna bírja ha beleöntöd a forrásban lévő vizet.
Egy normál üvegpohár is kibírja ha az elején nagyon lassan csorgatod bele.
Viszont lehet, hogy egyiknek sem "tetszene" ha hirtelen jeges vízbe mártanád őket. :D
"A hőálló üveg azt jelenti, hogy ... szokásos, körültekintő használat mellett ellenálló."
De akkor ha jól értem, mindenféle üveg hőálló, ha megfelelően körültekintően használjuk.
A lényeg az lenne, hogy az egész üveg tárgy egyszerre, egyformán melegedjen.
És ez az, amit nem nagyon lehet megoldani.
Bármi ételt normál üvegedényben teszel be a sütőbe, az étellel érintkező részei lassabban fognak melegedni, mint a szabadon lévő felületei, mert az étellel érintkező rész a kapott hő egy részét továbbadja a kajának.
Egy levessel peremig töltött edény valószínűleg túléli, de ha félig van, vagy kiálló fülei vannak, már jó eséllyel elpukkan.
Mikróba betett pohár víz esetén meg a víz melegszik, az üveg nem, ott a víz átadott hője melegíti az ellepett részt, míg a többi még hideg, az is el tud durranni.
Ezért nem érdemes kísérletezni, hanem a hőálló üvegedényekre bízni a melót.
A hőálló üveg is csak annyit jelent, hogy beteheted a sütőbe és kibírja, mert ott a forró levegőtől csak viszonylag lassan melegszik fel, hiszen a levegő nem olyan jó hővezető (potosan ezért van, hogy a 90 fokos szaunát kibírod, de a 90 fokos víz szétéget).
Viszont ha a hőálló üveget ráteszed a gáztűzhelyre és alágyújtasz, garantáltan szétpattan.
"Tehát a hőálló üveg igaziból azt jelenti, hogy hirtelen hőmérséklet-változást is kibíró üveg?"
Igen, azt. Több üvegféle van, vagyis az összetételük is más, de összességében a különféle üvegek ~1700 C fokon már biztosan olvadnak. Ha a hevítés lassú, akkor az üveg meg fog olvadni és a gyártás során is így készül, tehát olvadt állapotban öntik a formába. A hőálló üvegek kibírják a hirtelen akár 1000 fokos hősokkot is, de fajtától is függ. A Pyrex 180-200 C fokot hirtelen is elbír, de nyilván nem érdemes kísérletezni vele.
A hőálló üvegeknek is több fajtája van és az úgy működik, hogy a hőtágulása kisebb és a hevítés egyenetlenségét és a hirtelen melegítést is jobban bírják. Egy határa azért azoknak is van, de egy Pyrex üveget otthon nem valószínű, hogy szétrepesztene valaki, abba mehet a forró víz is.
Hőálló üveg fajták:
Pyrex üveg
Duran üveg
Pyroceram üveg
NeoCeram üveg
Quartz (kvarc) üveg
Robax üveg
Tempered (edzett) üveg
Vycor üveg
Üvegkerámia
A legismertebb hazánkban a Pyrex üveg, mert a behozatala is régóta megvan és a logója is rajta szokott lenni, ismert a neve. Fő jellemzője az alacsony hő-tágulás, vagyis hevítve az egyik ponton a kis tágulás miatt kevésbé tér el a nem hevített részétől, ezért kevésbé reped. A Pyrex üveg boroszilikát üveg, vagyis van benne egy ilyen összetevő, amitől ilyen tulajdonsága lesz, eltérve az egyszerű szilikát (kvarc homok)(szilícium-dioxid) üvegtől. A lényeg, hogy van benne más összetevő is, ezért hőálló.
A Pyrexhez hasnoló a Duran üveg, mindkettő boroszilikát üveg és szintén jó hősokk álló és vegyszerálló, karcálló, csak nálunk nincs annyira.
Ha hőálló üveg neveket, logókat keresel a terméken, akkor a következők pl hőálló üvegek, persze ha annak árusítják ez elég is: Borosil, Duran, Pyrex, Supertek, Suprax, Simax, Bellco, Marinex, BSC 51, Heatex, Endural, Schott, Kimax, MG.
Az üvegkerámia szemre üveg, összetételében is üveg, de szerkezetében kerámia. Hétköznapi példa rá a tűzhely lapja, ami viszonylag ütésálló és hőálló is egyben:
----- olvasnivaló :)
[link] -ceramic
Üvegtechnikában nem vagyok túl járatos, de én régi infókból úgy emlékszem, legalábbis egyes hőálló élelmiszeres üvegfajták azért hőállóak, mert alapból feszültségesek, de olyan szilárdságra gyártva, hogy ezeket a benne lévő feszültségeket elviselje és a hőtágulásiak, mait melegítés közben kap, nagyságrenddel kisebbek, mint ami alapból benne van.
Ezért is van az, hogy az ilyen hőálló üvegek polcon állva, szobahőmérsékleten is néha elpukkannak, külső behatás nélkül, általában valami felületi karc, csorbulás kiindulással.
Nekem egy kávésbögrém pukkant így halványbarna porcukorrá a mosogatóban parkolva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!