Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha egy üveg tányért vagy...

Ha egy üveg tányért vagy poharat beteszek a hideg sütőbe és fokozatosan melegítem fel, biztos, hogy eltörik, hacsak nem hőálló üveg? Honnan tudhatom, hogy hőálló-e, ha nem én vettem, nincs meg a csomagolása és nincs is ráírva semmi, ami arra utalna?

Figyelt kérdés

Vannak olyan tányérjaim, amikről tudom, hogy hőállóak, mert én magam vettem, és hőállónak árulták, simán be is teszem a sütőbe ezer éve és semmi bajuk se lesz, de nincs rájuk írva semmi, amiből meg lehetne állapítani (se az, hogy Pyrex, se semmi hasonló), kinézetre is sima kistányérok, nem olyan jénai típusú, vastagok, hanem csak mint az üvegtányérok. A csomagolásuk már rég nincs meg.

Vannak egyéb tányérjaim és poharaim is üvegből, amiknek a hőállóságáról nincs semmi információm arról, hogy vajon hőállóak-e. Honnan tudhatom (anélkül, hogy egyesével kipróbálnám)? Ha nem kimondottan hőállóak, tuti, hogy eltörnek a forró sütőben, ha ezekben melegítek mondjuk ebédet (tehát kb. 10 percre teszem be)? Miért?



2021. okt. 14. 21:54
1 2
 11/17 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Az üveg alapvetően szilikát, avagy kvarc homok (szilícium-dioxid - SiO2). Ez alapvetően az üveg. Utána van az edzett üveg egy hevítési hűtési módszerrel készítik, de ugyanez a sima üveg az alapanyag, bár jobb hőállósága is van, de még nem igazán az. A hőálló üveg már anyagában is más, ott boroszilikátot is adnak az üveghez. Névben is boroszilikát üveg. Ez lenne eredetileg a Pyrex is, viszont fontos pár link, pár cikkről, mert rosszul írtam, hogy a Pyrex még mindig hőálló üvegből készül. Már nem, tehát visszavonom a listában.


A hajszálrepedések és rezgések tönkretehetik az üveget, én olyat láttam hogy laza finom (!) kalapács ütésre eltört egy ujjnyi vastag acél! Mert a vibrációtól már gyengült.


Szóval mivel hőállónak írtam a Pyrexet és közben látni, hogy vannak cikkek a Pyrex minősével kapcsolatosan, hogy széttörnek, robbannak - erről számolnak be az emberek. Itt van náhány cikk röviden a lényegeik - szóval okosan a Pyrex-el. A régi, az eredeti Pyrex üveg az boroszilikát üveg volt, bármit kibírtak. Az összetétel változott és edzett sima üvegre cserélték a receptet.


Szóval ha van régi Pyrex edényed akkor ki ne dobd, hogy majd veszel újat ami nem kopott, mert olyan jót már nem veszel. :)


wideopencountry.com cikke:

A Pyrex már nem bírja a hősokkot, és itt van, amit tudnia kell

ÍRTA: COURTNEY FOX


"Ha már régóta használta a Pyrex-et, akkor érdemes tudni, hogy a vállalat évekkel ezelőtt megváltoztatta üvegének minőségét, ami miatt kevésbé volt ellenálló, mint gondoltuk. A márka több mint száz éve a konyhai edények alapanyaga, üveg edényeivel, mérőpoharaival és sok mással, amelyek ellenállnak a hőmérsékletváltozásoknak.


A Cooking Light jelentése szerint 1998-ban a Pyrex márka megváltoztatta az amerikai termékekhez használt üvegtípust. A márka először boroszilikát üveget használt,amely ellenáll a hősokknak (azaz az üveg nem törik szét az erős hőmérsékletváltozások miatt). Az új üveg szóda-mész üveg volt, amely erős, de nem akadályozta meg az emberek Pyrex üvegtermékeit időnként törni. A Cooking Light felhívja a figyelmet arra a tényre is, hogy ha 20 évnél régebbi szüreti Pyrex-üveged van, akkor ez egy "forró" áru. Ez a régi rakott edény kellően hőálló, és ellenáll a legszélsőségesebb hőmérsékleti változásoknak is, mivel az eredeti üvegből készült.


Tehát mit kell tennie az összes Pyrex termékével? A Consumer Reports szerint óvatosnak kell lennie, mivel a "pyrex" technikailag márkanév és nem anyag."


Ez lehet, hogy nem nyílik meg - alatta a másik link:

[link]


[link] [link] +&cd=1&hl=en&ct=clnk&gl=hu


------


johnsonbecker.com cikke:

Pyrex -per


"A Pyrexről, amely egy közel egy évszázados háztartási alapanyag, a közelmúltban kiderült, hogy eltörik, összetörik és felrobban, amikor főzésre használják, vagy kivesszük a sütőből.


A régóta ismert, jól ismert háztartási névmárka néhány évvel ezelőtt összetételváltozáson esett át, miután egy másik cég megvásárolta. A Pyrex eredeti tulajdonosai, a Corning Glass Works a kilencvenes évek végén eladták a nevet a Corelle Brands -nek (mára megszűnt a World Kitchen, LLC.).


Az eredeti Pyrex eredetileg boroszilikát üvegből készült, amely szinte elpusztíthatatlan anyag, amely ellenáll a hőnek. Eredeti szabadalmában, 1919 -ben a Corning kijelentette, hogy a terméket bór -szilikát üveggel fogják használni „a magas hőállósági együttható miatt”.


A cégváltás után azonban a Corelle Brands később módosította az anyagot, és az „olcsóbb” üvegnek választotta: a szóda -mész -szilikátüveget. Ez egy kereskedelmi üveg, amelyet könnyebb előállítani. De a szóda -mész -szilikát hajlamos a repedésekre , törésekre , törésekre vagy akár felrobbanásra is, ha enyhe hőmérsékletváltozásokba kerül."


[link]


------


Itt a videon elmondja és mutatja a Pyrex használatát, de a hozzászólásokon látszik az üveg típus megváltoztatása.

https://www.youtube.com/watch?v=toRc0CMxEJw


Lényegében ugyanerről számol be a The New York Times cikke is:

[link]


... és Gizmodo cikkben szintén:

[link]

2021. okt. 15. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Van sok üveg összetevő, de gondolom fölösleges belemenni. A Pyrex is egy bizonyos összetevő volt régen, egyfajta boroszilikát üveg.
2021. okt. 15. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 TappancsMancs ***** válasza:

Kíváncsiságképp megnéztem a Pyrex oldalán és úgy tűnik - talán a sok elégedetlenség miatt - gyártanak ójra boroszilikát üvegből (csak nem mernék kiírni, ha nem az). Nem csoda amúgy, ha neves lapok írnak róla és a youtube-on is videókban szerepel a dolog. Szóval kérdező, a termék címkéjét kell nézni, vagy próbáld ki, hogy hőálló-e. :D

Idézet a Pyrex oldaláról:

"Thermal shock resistant up to 220°C: Pyrex glass can go directly from the freezer at a temperature of -20°C into the oven at a temperature of 200°C"

Vagyis elvileg hősokk álló akár a -20 fokos fagyasztóból egyből a 200 fokos sütőbe is tehető. :)

Jájj, akkor most kicsit összevissza irkáltam, bocsi :) szóval kicsit megint javítom magamat. De az óvatosság sem árt, hogy egy vacsoravendég várás előtt talán jobb kipróbálni az üveg tepsit, mert különben nem lesz vacsi. Illetve marad a pizza rendelés. :)

Ennél a tepsinél írja:

[link]

Hogyan állapítható meg, hogy a PYREX boroszilikát -e? A nagy nagy kérdés. Röviden: a sima üveg oldalról kékes zöldes színű, a boroszilikát üveg színtelen. Gondolom nem akarsz sűrűséget mérni és egyebeket. :) De ha igen, kkor itt egy oldal:

[link]

2021. okt. 15. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:

"ha a hőálló üveget ráteszed a gáztűzhelyre és alágyújtasz, garantáltan szétpattan"

Rendszeresen ráteszem ezer éve, mindig csak takaréklángra, és nem olyat, amit a hűtőből vettem ki, és így sose pattant még szét. :)

2021. okt. 15. 15:01
 15/17 TappancsMancs ***** válasza:
Akkor az ety nagyon jó minőség, de a gázláng - most saccra 700-800fokos is tud lenni, tényleg szétpattanhat. De ha bírta hát szuper. :) Jó termék.
2021. okt. 15. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 A kérdező kommentje:
De nem csak egy bizonyos ilyen edénnyel csinálom, hanem egy csomó jénaival. :)
2021. okt. 15. 15:28
 17/17 anonim ***** válasza:
100%

Végső soron arról van szó, hogy az anyagok hő hatására tágulnak, és ha térbeli szerkezetük (geometriájuk) olyan, hogy egyes pontjainak van "helyük" tágulni, más részeinek nincs, akkor ez az anyag az előző részein hőváltozásra kevésbé sérülékeny, mint más részein.


Egy edény gyártásakor - elvileg - figyelembe veszik a felhasználási szokások igen nagy százalékát (extrém eseteket elhagynak), és ennek megfelelő geometriát és a megfelelő hőtágulással rendelkező anyagot használnak. Ma a túltermelési körülmények között jelentősen csökkenthetik a felhasználás spektrumát, mert így lényeges költségcsökkenést érnek el.

A hőálló üvegek jellemzően nem tartalmaznak éles törésvonalat, "gömbölyűek", sem hirtelen eltérő falvastagságot, mert ezeken a határvonalakon az anyag deformációs képessége (a hőtágulási együttható hitelen változása miatt lényegesen kisebb.

2021. okt. 15. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!