Szerintetek ez alkalmas hely lenne vízzel működő gravitációs tároló és erőmű építésére?
Magyarországon nagy gond hogy nem tudunk energiát letárolni.
És erre az egyik megoldás amit most adtak át például svájcban:
Nos ott könnyű ezt megcsinálni szinte csak szintkülönmbségekből álló ország és sok a víz a gleccserpatak satöbbi.
Mi itthon annyira nem vagyunk szerencsések.
Az alkalmas helyek ilyesmire többnyire látványos túracélpontok. Például a dunakanyarban vagy Tihanyban nem lehetne ezt megcsinálni!
Pedig mind a szintkülönbség mind a víz ott van.
De talán lehet találni olyan helyeket ahol nincs ilyen gond és a vízellátás is megoldható.
Lehet hogy találtam is egyet.
Tatabányán a nagy keselő hegyi bánya!
Jelenleg a bányaudvar és a hegytető között cirka 100m a szintkülömbség.
A bányát tudtommal a hegygerincen a hegy túloldalára nem szabad és nem is fogják átvinni (tehát a hegy magassága nem csökken.). Vagyis a kő záros időn belül el fog fogyni ott. (Plusz védett barlangok miatt sem tudják letermelni az egészet.)
De a bányaudvar szintje alatt még van vagy 30-50méter mészkő.
Tehát el kell indulniuk lefelé.
Az egyik lezárt bányarészből tudom hogy a mészkő alatt márga van azt is ki kell termeltetni.
Alatta meg egy réteg szén.
(A lezárt és mára már feltöltött) bányaudvaron annó azt is kiszedték.
Alatta bauxit ami vízzáró agyag.
Tehát bő 150m szintkülönbség alakulhatna ki vagy több és a gödör alján némi vízszigetelés javítással pl agyaggal rásegítve egy tó!
A hegytetőn (ami jelenleg le van kopárítva) pedig a víztároló betontartályokat lehetne felépíteni.
(Persze ezek földborítással és beerdősítéssel "eltünnének" a szem elől. )
Csak az így megmagasított hegy sziklafala látszana messziről.
Vagyis a jelenlegi kép nem nagyon változna.
A tó bár fel tudna töltődni esővízből is csak lassan, így az első feltöltést a Tatabányai vízbányából lehetne fedezni.
Ez a vízbánya mivel a szénbányák víztelenítésére épült eredetileg jelentősen túlméretezett a jelenlegi funkciójához, ami a város és a környező települések vízellátása. Tehát víz van bőven kitermelő kapacitás készen áll. Mivel ez egy kb egyszeri nagyobb vízkivét ezért a Tatai forrásokat nem igazán veszélyeztetné elapadással. (Mint ahogy annó a nagyon brutális bányászati vízkivétnél el is apadtak.)
A hegy tövében az erőmű a sziklafalon vagy annak belsejében a felpumpálás és a leeresztés csövei.
Szerintem ezzel a 150m vagy kicsit több szintkülönbséggel és egy ekkora tóval ez elég jól működhetne is.
Amikor van napelem termelés feltöltik a tartályokat, amikor energia kel lleeresztik turbinákon át.
A szükséges terep és egyéb dolgok mint fent írtam megvannak és készen állnak.
A helyszín:
[link] ,18.4575395,1509m/data=!3m1!1e3?hl=hu
Véleményeket kérek mennyire válhat be a dolog.
Tudtok még hasonló helyszíneket?
Írjátok meg, szedjük össze a lehetőségeket.
A kinézetre zöldítésre és a helyszín egyéb hasznosításain már én is gondoltam, mivel elég messziről is látszódó hegytetőről van szó.
//Azért nem írtam le mert nem kapcsolódik szorosan a megvalósíthatósághoz.//
Viszont könnyen megoldható a dolog. Mivel eleve zárt (vasbeton) tározóban (vagy több kamrából álló) tározókban gondolkodtam.
Egyszerűen földet rá és beültetni fákkal. A legmagasabb pontján a tetején lehet egy kilátó.
A bányaterületnek (udvarnak) egy barlang miatt van egy visszahajló védett része, így egy U alakú öböl jönne létre alatta. Az U két végpontja között lehet híd. Akár egy függőhíd akár egy üveghíd amiről lehet akáb bungee jumpingolni is.
Esetleg ferráták is a sziklafalakon.
A le és fel vezető csöveket bár el lehet rejteni a hely méretéhez és kiterjedéséhez képest "vékonykák". Pár száz méterről már csak egy függőleges vonalnak látszódnának.
Ha nagyon el akarjuk rejteni akkor egy vájatban a falba süllyesztve, így oldalirányból láthatatlanná válnak, és zöldre festve teljesen jó. Vagyis messziről is csak egy irányból lenne egy függőleges zöld csík.
//A tóban jó eséllyel tilos lenne fürdeni, mivel a szivattyúzás a visszaeresztés is veszélyes és az ezekkel járó heves vízmozgás és vízszint ingadozás is.//
A nyitott tároló semmiképpen nem megoldás a meglévő vízkészlet párolgását és erős szennyeződését akadályozni kell. Mint írtam fentebb a tó feltöltése a meglévő vízbányából történne, csővezetéken, nem a felszíni vizekből. És a pótlást nagyjából megoldaná az eső ha nagyon fogy akkor ismét pótolgatni kell.
Szóval itt nincs befolyó patakocska és nincs kifolyó patakocska sem.
//Megjegyzem a közelében a helyszínnek folyik 2 patak, a Tarjén patak és a Csákány patak. A Csákány patak lényegében a vízbányából folyik egész évben az ott eldobott csurdalékvizet eresztik le benne. Csak ezért van benne víz. A Tarján patak gyakorlatilag időszakos csak nagyon nagy esőzések után vagy tartós esős időben van benne bármi víz. Elvileg felhasználható a vizük ha a találkozási pontjaiknál épül egy kis tározó onnan fel lehet szivattyúzni könnyen és jelentős csővezeték nélkül is a vizet a leendő tóba.//
Kedves kérdező!
Alapvetően a bánya a bezárás utal rekultiváláson kell átessen. (Kéne...)
Az ötlet nem rossz, de nagyon sok ok van, ami miatt nem érné megépíteni.
Helyszínnek egy kiskapacitású rendszerhez optimális, de egy közép vagy nagykapacitásúhoz nem ideális. Meg lehetne építeni? Igen. Viszont ott a baj ezzel, hogy nagyon magas árat igényelne. Még az is olcsóbb lenne, ha a Marcali vagy Csepeli víztoronyhoz hasonló víztározókat alakítanának ki több ponton alsó-felső tartályrendszerrel (teljesen zárt rendszeres hidroelektrikus energiatározók), pedig még az is piszkosul drága mutatvány lenne. Magyarországon nagyon sok víz van, amit igen, ki lehetne használni, de nem nagyméretű alapokon, mivel ehhez nem alkalmas az ország. Ahol vannak hozzá területek, ott vagy a geológia, vagy az ökológia, vagy pusztán a gazdasági alapok nem jók.
A számolásod egész jó, bár nem vetted figyelembe, hogy a víz nem desztvíz, sűrűsége hőfokfüggő, mind a betápnak, mint a generátoroknak van vesztesége, nem beszélve a tranzformátorokról. Ráadásul ahhoz, hogy megérje az energiát eltárolni, kettős elektromos energiahálózat kellene (külön a megújuló és külön a nem). Viszont az áramveszteség a távolsággal nagyban növekszik. A környéken, bár vannak napelemet vagy szélkereket haszáló építmények/ingatlanok, inficittermelésük csekély, szinte elhanyagolható, főleg ahhoz nézve, ha több tonnányi teher mozgatásáról beszélünk.
Ettől független jó ötlet lenne, ha több szabadenergia/energiatöbblet lenne a hatékonysági zónában. (Pár geotermikus kúttal, tetőcserépre integrált napelemekkel és jóval több szélkerékkel már optimális lenne, de azok ára jelenleg nem az.)
Egy tó kialakítása sem egyszerű. A talajvizi mozgásokat, a geológia rétegeket, repedéseket, torlódásokat, a különféle szennyezési, be és kivételi mennyiségek teljes feltérképezése is több milliárdos tétel, ráadásul folyamatos monitoringrendszer telepítését is igényelné a dolog.
Költséghatékonysági szempontból a sórendszerű, homokrendszerű hőtartályok sokkal jobban megérnék. Még az ipari méretű akkumlátoros tározás is olcsóbban jönne ki a modern technológiával.
Paks alapvetően egy jó koncepció, viszont jelenleg a hűtőrendszere már sok gondot okoz.
Alapvetően atomenergiapárti vagyok és az egy szükséges rossz, hogy a kimerült fűtőelemek még több ezer évig veszélyesek. Ígyis a legkevésbé szennyező nagymértékű energiatermelés vezetője a fissziós erőmű.
A baj ott van vele, hogy egy helyen van. Paksra egy kétblokkos egység kellett volna és a tisza középrégiójához szintén egy kétblokkos rendszer.
Ha méretben a középméretű, kétblokkos atomerőműből 4-5 lenne magyarországon belül, akkor az a teljes elektromos áramigény 80%-t vagy többet is lefedne.
Magyarország egy olyan ország, ami bár jó helyen van, de borzalmasan működik. Erdőgazdálkodás pocsék, víz és halgazdálkodás pocsék, mezőgazaság és állattartás pocsék. De még mindig van acélgyár, holott sem minőségi szén, sem elérhető vasbányászat nincs.
A neves nagy gyártók csak azért jönnek ide, mert piszkosul olcsó a munkaerő a rossz valutánk miatt és nagyon nagy profitot jelent ez nekik.
A könnyűipar mellett a többit is helyre kellene tenni és kiaknázni azt, ami a földrajzi adottságokból eredve jó. (pl: EU tiltás, hogy cukrot nem lehet csak bizonyos mennyiségig termelni, de a cukorrépának ideális hely vagyunk és a cukorból etanolt lehet könnyen előállítani. A brazilok is pont azt csinálták a cukornáddal, csak nálunk nem arra van igény...
A hulladékból, szennyvízből, állati ürülékből iszonyat nagy energia nyerhető ki... mégis kevés mennyiségben használjuk őket. Helyette deponálunk... - jó, nem annyira rossz a helyzet, mint távolkeleti rokonoknál, de azért nem valami vidám.
Na, de elkalandoztam jócskán.
Lényegében az ötleted jó, csak jelenleg nem éri meg kivitelezni. Lehet, hogy idővel megfogja, de most nem.
Sok válaszolóval egyetértek, mégha nem is mindenben, de abban mindenképp, hogy a politika nagyon hat a dolgokra. (sajnos)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!