Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Szerintetek ez alkalmas hely...

EagleHUN kérdése:

Szerintetek ez alkalmas hely lenne vízzel működő gravitációs tároló és erőmű építésére?

Figyelt kérdés

Magyarországon nagy gond hogy nem tudunk energiát letárolni.

És erre az egyik megoldás amit most adtak át például svájcban:

[link]


Nos ott könnyű ezt megcsinálni szinte csak szintkülönmbségekből álló ország és sok a víz a gleccserpatak satöbbi.

Mi itthon annyira nem vagyunk szerencsések.

Az alkalmas helyek ilyesmire többnyire látványos túracélpontok. Például a dunakanyarban vagy Tihanyban nem lehetne ezt megcsinálni!

Pedig mind a szintkülönbség mind a víz ott van.


De talán lehet találni olyan helyeket ahol nincs ilyen gond és a vízellátás is megoldható.


Lehet hogy találtam is egyet.

Tatabányán a nagy keselő hegyi bánya!

Jelenleg a bányaudvar és a hegytető között cirka 100m a szintkülömbség.

A bányát tudtommal a hegygerincen a hegy túloldalára nem szabad és nem is fogják átvinni (tehát a hegy magassága nem csökken.). Vagyis a kő záros időn belül el fog fogyni ott. (Plusz védett barlangok miatt sem tudják letermelni az egészet.)

De a bányaudvar szintje alatt még van vagy 30-50méter mészkő.

Tehát el kell indulniuk lefelé.

Az egyik lezárt bányarészből tudom hogy a mészkő alatt márga van azt is ki kell termeltetni.

Alatta meg egy réteg szén.

(A lezárt és mára már feltöltött) bányaudvaron annó azt is kiszedték.

Alatta bauxit ami vízzáró agyag.


Tehát bő 150m szintkülönbség alakulhatna ki vagy több és a gödör alján némi vízszigetelés javítással pl agyaggal rásegítve egy tó!


A hegytetőn (ami jelenleg le van kopárítva) pedig a víztároló betontartályokat lehetne felépíteni.

(Persze ezek földborítással és beerdősítéssel "eltünnének" a szem elől. )

Csak az így megmagasított hegy sziklafala látszana messziről.

Vagyis a jelenlegi kép nem nagyon változna.


A tó bár fel tudna töltődni esővízből is csak lassan, így az első feltöltést a Tatabányai vízbányából lehetne fedezni.

Ez a vízbánya mivel a szénbányák víztelenítésére épült eredetileg jelentősen túlméretezett a jelenlegi funkciójához, ami a város és a környező települések vízellátása. Tehát víz van bőven kitermelő kapacitás készen áll. Mivel ez egy kb egyszeri nagyobb vízkivét ezért a Tatai forrásokat nem igazán veszélyeztetné elapadással. (Mint ahogy annó a nagyon brutális bányászati vízkivétnél el is apadtak.)


A hegy tövében az erőmű a sziklafalon vagy annak belsejében a felpumpálás és a leeresztés csövei.

Szerintem ezzel a 150m vagy kicsit több szintkülönbséggel és egy ekkora tóval ez elég jól működhetne is.

Amikor van napelem termelés feltöltik a tartályokat, amikor energia kel lleeresztik turbinákon át.

A szükséges terep és egyéb dolgok mint fent írtam megvannak és készen állnak.


A helyszín:

[link] ,18.4575395,1509m/data=!3m1!1e3?hl=hu


[link]


Véleményeket kérek mennyire válhat be a dolog.


Tudtok még hasonló helyszíneket?

Írjátok meg, szedjük össze a lehetőségeket.



2023. febr. 15. 23:26
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
50%

Amit ebben a kérdésben és válaszaiban tipikusnak tartok, az az, hogy az ötlet ömlik, mint áradáskor víz, de hogy mit is kéne megoldani, és az ötlet ebből mire jó, az soha nem derül ki. Igaz, ahhoz nem okfejtés, hanem sok adat és még több számítás kéne.


Nem szeretnék belemenni, mert most nincs kedvem annyi időt vele eltölteni, de például tegyük fel, megépül az a Tatabánya melletti izé. Tegyük fel, minden van rá, ellenkezés nincs, mindenki örül. Amíg használni nem kell. Mert ez az izé Tatabánya néhány épületének igényét ki fogja elégíteni, a túlnyomó többség meg irigykedik, a komplett iparról, szolgáltatásról és egyebekről nem is szólva. Számukra kéne több hasonló. Persze az már nem megy, nem az ellenkezés miatt, hanem a kivitelezhetetlenség miatt.


Az arányok feleim! Azzal van a baj. Nem bemutatóra kell valami, hanem egy ország komplett életvitelének fenntartására. A svájci eset egy "tanulmány". Mert kiszámítani mindent rohadt nehéz, de ha van pénz, tolerancia, meg lehetőség is, akkor megéri egyet építeni, hogy lássuk, mire megyünk vele.


Ha már Paks 2 előkerült, itt is bődületes az ismerethiány. Az egy dolog, hogy tán nincs is akkora baromság még egy a magyar történelemben, mint kormány eme elmebaja. Azért tisztázzuk: energia kell! aki ezt kérdőjelezi meg, az röviden, hülye. Vitázni lehet, hogy erre atomerőmű-e a jó válasz. A nézetek megoszlanak, gyanítom attól függően, kinek mik a lehetőségei (az érzelmi szálakat hanyagolom). Tökéletesen elképzelhető, hogy egy jó atomerőmű száz évre megoldja a problémát, akkorra meg lesz jobb gondolat. Elképzelhető, mert van rá példa, működik, hozza az eredményt. A Paks 2-vel nem az a baj, hogy atomerőmű, hanem az, hogy ma megbecsülhető a világ energiatermelésének egységára, és ez annál sokkal nagyobb lesz. Tehát drágábban fogunk élni, mint tehetnénk. Egy pillanatra azt hanyagolom is, mennyire megbízható az orosz fél (erre kiváló példa a budapesti "felújított" metró esete mind minőségét mind árát tekintve). De az már nem hanyagolható, mit tud ma az ember atomerőműben, és ez ahhoz képest mennyire gyengébb (árban, biztonságban és hatékonyságban). Nem az atomerőművel, még csak nem is az oroszokkal van itt a baj, hanem a technológiával, minőséggel és a hozzáállással. Talán nem nekünk kéne újra feltalálni a spanyolviaszt, hanem a feltaláltat jól alkalmazni!


Nagyon fontos hozzátenni! Nem az itt elhangzó ötlettel van bajom! Megértem az aggódást, megértem a tenni akarást, megértem a jó szándékot. De könyörgöm, a suszter maradjon a kaptafánál. Mindenki csinálja azt, amiben a legjobb, amihez ért, amiben újat tud alkotni, de legalábbis minőséget produkálni. És ha már tenni akarunk, legyen. De n szakmai kérdésekben, hanem abban, ami egy társadalom dolga! Fogjunk össze, kérdezzünk szakembert, és kényszerítsük ki a jó megoldás politikai akaratát. Ha szép szóval nem megy, erővel! Mert a politika a szakmákat szervezi a társadalom érdekében, a társadalom pedig a saját jól felfogott érdekében ezt ellenőrzi, és ha a történések nem a társadalomért vannak, akkor a társadalom új politikát küld az ország életét szervezni. Nem pedig hagyja megvezetni magát különféle hülyeségek által.

2023. febr. 16. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
100%

Néztem már ezt a kérdést én is, de a véleményezéséhez is túl sok mindenbe kellene belemászni, egy csomó számítást kellene végezni, adatokat begyűjteni, például a vízhozamról a modern szivattyúk hatásfokáról és energiaigényükről, aztán az így előállítható energia mennyiségéről, szállításáról és mindennek a költségeiről, de a legfontosabb például a terület napsütötte óráinak a száma éves viszonylatban és itt eleve nem tűnik jónak a téli napenergia mennyisége, holott valószínűleg akkor van a legnagyobb szükségünk az elektromos áramra, amit fűtésre, vagy világításra fordítunk, ráadásul jobban kellene ismerni az alternatív lehetőségeket is, amelyek talán jobb eredményt ígérnek, akár egy egyszerű akkus elektromos áram tárolás hozamát és költségeit, vagyis ami most létezik a napelemekhez és ennek új fejlesztéseit, amelyek a jövőben várhatóan megjelennek.

Még annak sincs könnyű dolga, aki mindezekben naprakész információkkal rendelkezik, hiszen a jövőt senki nem ismerheti, hogyan alakulnak az energiaárak, ebben már politika is van, az energiaigények, meg a felhasználási módok, szóval nagyságrendeket lehet tévedni, de ha a kérdezőt komolyan foglalkoztatja ez, akkor isten ments, hogy lebeszéljem, mert nyugodtan áldozhat rá időt, energiát, akár pénzt is és még haszna is lehet belőle.

Vagy nem.

2023. febr. 16. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 TappancsMancs ***** válasza:

Egy részt azért pontosítanék: "A svájci eset egy "tanulmány"."


Közel sem az. Ez a technológia ma már elérhető és egész sok országban van, vannak ilyenek. Svájc pont élen jár ebben és vélhetően a sok magas hegy és folyó és lehetőség miatt is. Bár itt van róla egy wiki cikk és jól össze van gyűjtve az ilyen erőművek listája. Néhány idézettel és hozzáfűzéssel a dolog valóban nem is rossz ötlet, hiszen ha van ahol megéri, akkor megéri. A lenti listában több mint 70 erőmű már üzelem és ugyanennyi van épülőben.


Viszont érdekes módon nem is kell neki annyira magas hegy amire itt van egy-két példa és nem mellékesen annyira nem is nagy beruházás, mint a svájci:


Kruonis szivattyús tároló üzem, Litvánia

[link]

[link]


Castaic Power Plant, Los Angeles

[link]


Tianhuangping Pumped Storage Power Station, Kína

(Ez meg érdekes megoldás és nagyon praktikusan egyszerű. Egy hegy tetején alakítottak ki egy medencét a tárolásra.)

[link]


Edolo Pumped Storage Plant, Olaszország

(Látványra sem annyira gáz.)

alsó tározó

[link]

felső tározó

[link]


Ez meg domborzati térképes példa, hogy hogyan néz ez ki egy tájon:

Taum Sauk szivattyús tárolótelep, Egyesült Államok

[link]


A szivattyús tározós vízerőművek listája (ha itt országok szerint rendezzük, akkor látszik, hogy bizonyos országok elég rendesen fektettek bele)

[link]


[link]

2023. febr. 16. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 TappancsMancs ***** válasza:
jav* Nem Svájc jár élen benne hanem Kína, Egyesült Államok és Japán.
2023. febr. 16. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 A kérdező kommentje:

Köszi az eddigi sok hasznos választ.


#1

- A hegytető alkalmas 220000 m2 tartály építésére is akár. (A)

- Két tartály belmagassággal számoltam 20m és 30m

(V)=4.4 millió vagy 6.6millió köbméter tárolási kapacitás.

- Két "ejtési" magassággal. A jelenlegi 100m és egy lefejtett tóval ellátott 150m szintkülönbségre is.

(G) hidrosztatikai nyomás 100m -el cirka 1 gigapascal, 150 -el cirka 1.5 gigapascal.


//

g= állandó 9.817 m/s2

p= vízsűrűség 1000 kg/m3

//


Ezek az értékek jöttek ki (E) -re a két tartálymagassággal és 2 szinttel számolva:

4319480000000

6479220000000

6479220000000

9718830000000


Ez elvileg kg*m2/s2 vagyis Joule.

Ezt átváltottam kwh -ba.


1199855.5556 kwh

1799783.3333 kwh

1799783.3333 kwh

2699675 kwh


Ez értelmezésemben azt jelenti hogy 1.2 - 2.7 Gigawatt óra tárolókapacitás jöhetne létre.

Légyszi ellenőrízzétek jól számoltam -e mert ez elég komoly tárolási kapacitás.

2023. febr. 18. 14:31
 16/23 A kérdező kommentje:

#9 Igen a nyugatdunántúlon van annyi megújuló, van a közelben is napelem farmok és szélfarmok is itt vannak a kisalföldön amik jelentősek.


Egyébként a tárolás célja pont az lenne hogy pl a lakosság által országszerte betáplált napenergiát elrakja. Mivel mindenkinek otthon termel nappal miközben nincs is otthon napközben tehát nem nagyon fogyaszt.

Este meg kellene amikor már nincs nap.

Tehát a napi kiegyenlítést kellene megoldani. Másrészt a pillanatnyi rángatást is meg kell. Tehát ha felhő jön megy vagy hirtelen eláll a szél azt is.

//Arra ne is gondoljon senki sem hogy a nyáron megtermelt enegiát télre raktározzák el, az lehetetlen nonszensz. Semmiben sem érné meg!//


A fenti felvázolt lehetőség kb a Budapest agglomeráció és észak nyugat dunántúl tárolási gondját lenne hivatott megoldani. Szóval az ország kb 1/3 -át.


És bármilyen más erőmű is épül, akár paks2 vagy sok geotermikus addig amíg van napelem és van szélturbina ezt a pillanatnyi és a napi rángatást meg kell oldani tárolókapacitással.

Ha nem lesz megoldva akkor napelemből és szélturbinából nem lehet többet telepíteni, sőt a meglévők is kidobhatóak rövid időn belül, ennek az iparágnak annyi lenne...szóval meg kell oldani mert muszáj...bármivel is...

2023. febr. 18. 14:49
 17/23 A kérdező kommentje:
#13 külön köszi a hozzáállást és a linkeket.
2023. febr. 18. 14:53
 18/23 A kérdező kommentje:

És igen azoknak is igaza van akik azt mondják a geotermikus energiából többet kellene kiaknázni. Ez így van és Magyarország pont jó adottságokkal is renelkezne ehhez. (Van közel a felszínhez hő.)

Csakhogy annak is vannak nehézségei. Víz kitermelés visszasajtolással is jár. Ha hőcserélőket fúrnak csak le az meg rohadt drága már pár száz méter mélységre is.

Maga a fúrás is nagyon drága dolog egy erőmű nem 1 kútból dolgozna hanem vagy 100 ból. Lehet drágább lenne emiatt mint paks2 -t megépíteni...


Apropó paks2 nekem az atomerőművel semmi bajom, ez szükséges és még sokáig nélkülözhetetlen is lesz.


Paks1 -et le kell állítani idővel és nincs ami pótolja!

Ha nem lesz pótlás akkor lesz csak igazán drága az import áram.

A szlovákok már építik is az újabb atomerőművüket (A románok is akarnak) majd ők eladják nekünk a villanyt jó pénzért persze...


Amivel bajom van hogy megint az oroszok felé köteleződünk el vele, pont egy ilyen időszakban mint ami most van velük kapcsolatban.

Annak is sokkal jobban örülnék ha drágábban de Francia vagy Angol építené.

A "fűtőanyag" ellátás biztonsága emiatt ingatag! Ha meg is épül lehet nem tudjuk majd üzemeltetni!


Sőt még jobb lenne ha Tóriumos blokkok létesülnének! Annak legalább a legaktívabb "fűtőanyag" hulladéka cirka 100 év alatt semlegesítődik. Ellenben a mostanival és a megépíteni kívánttal azoknak 12000 év. Tórium készlete Magyarországnak is van kibányászható.

És a világ készletei is sokkal tovább elegendőek.

Még úgy is megérné ha India vagy Kína építene itt.

(Ők azok akik ezzel foglalatoskodnak jelenleg.)

2023. febr. 18. 15:04
 19/23 A kérdező kommentje:

De nagyon eltértünk az eredeti témától.

Újabb helyszín ötletek meg még nem is jöttek. :-)

2023. febr. 18. 15:05
 20/23 TappancsMancs ***** válasza:

EagleHUN ez jó ötlet és inkább alapvető adalékokkal járulnék hozzá. Nagyon nézegetni kellene a google topográfiai és műholdas térképet, mert simán ötletem az nincs hozzá. :P


- A konkrét mérnöki példa miatt konkrétan vennék példának egy megépített erőművet. Az össze fontos adataival. Tározó(k) mérete, magassága, erőmű távolsága, a közeli folyó vízhozama, építési költség, termelés elektromosan.


- Az előbbi jó lenne a saját számításaid ellenőrzésére, vagyis megnézném, hogy a megépült erőmű adataivan a számításod mennyire egyező eredményt ad. Ez is fontos lenne, mert biztosabb a mérnönöké, és ha nagyon hasonlóra jöttél ki az már jó javaslatnak is és elleőrizhető is. Sőt az ellenőrzésére magad is rámutathatsz, így még korrektebb, nem is lesz vitatható fals adatokkal ha ott egy megépített hasonló paraméterekkel. Tehát ez neked is jó lenne és átadási oldalról is jobb lenne.


- Szerintem a hegy tetjén lévő tározó lenne a jobb, mert egy torony csúnyább látvány és sérülékenyebbnek is tűnik. Nem mintha ne lehetne kivitelezni. A gát szerű szerintem rizikósabb és a természetnek sem jó, túlzottan befolyásolja a duzzasztott folyó alső-felő szakaszát. A növény és állatvilág szempontjából ez a tapasztalat a duzzasztott gátaknál.


- Azon annyit változtatnék, hogy a tározót nem falakkal építeném, hanem süllyesztve, mivel úgy kevésbé csúnyítja a környezetet. És egy gátszakadás lehetősége is ki van zára, ami a közeli lakóövezetek és természeti terület miatt is jobb. Bár költségben drágább így ez másodlagos felvetésenk lenne jó. Mindkét változatnál viszont fákkal körbe ültetném két-három sorban, hogy eltakarja a fölösleges táj csúnyítást. Mellékesen ha nem is sok fa ültetés jelentene, de egy kicsit mégis.


- A lankán lejövő vezetékeket is körbeültetném fákkal és cserjékkel eltakarás céljából, nem tűnik nagy plusz költségnek.


- Kell hozzá ismerni a közeli tápláló folyócska vízhozamát és annak ingadozásait is. Nem lehet időszakos folyó például.


- Jó ötlet lenne a napelemes és szélfarmos lobbikkal és szakok fő képviselőivel is beszélni vele (csak ha vannak számolt és ellenőrzött ötletek) mivel egy közös érdek. Nekik már vannak hírcsatornáik, kapcsolataik, szerepelnek műsorokban stb. Tehát rá tudnának segíteni a dolgra. És a zöldebb energiákhoz kapcsolódik, tehát nekik is érdekük - így mindenki jól járna, ha felkarolnák a témát.


Több lista is van (ha jól emlékszem) a Nemzeti Parkokról és van több fajtája a védett területeknek. Ezt is kell előtte ellenőrizni, mert védett területen kapásból vétózzák ami érthető is.


- Ez jó lenne költség csökkentéssel, ha országosan több azonos konstrukció lenne. Kevesebb tervezési költség, kevesebb építési költség, kevesebb fenntartási és karbantartási költség.

2023. febr. 18. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!