Mit gondoltok, sikerülhet nagyságrendekkel több kozmológiai adatot gyüjteni a gravitációs hullámokról, ha erre a célra felhasználhatóvá tennénk a mára már igen kiterjedt optikai szálas hálózatokat?
Abszolút nem érted a mérés lényegét. A méréshez minimumkövetelménynek számítanak azok a nagyon igényes berendezések, amelyeket már megépítettek. A mérés így is annyira bizonytalan, hogy több állomás segítségével kell koincidenciát (egyidejűséget) észlelni.
Az állomások szinkronizációja jelenleg is teljesen megoldott, nem kell hozzá semmilyen optikai extra hálózat.
Pontosabb méréseket csak űrbe telepített interferométerekkel lehet majd csinálni - erre is vannak tervek.
Kérdező ahogy #1 mondja.
Azokat a berendezéseket olyan "trükökkel" építették meg hogy mindenféle külső hatást kiküszöböljenek hogy azt egy sima földbe fektetett vagy tenger alatti üvegszál nem képes hozni.
Itt nem milli secundumokról hanem femto meg atto secundumokról beszélünk. Meg pikométeres vagy kisebb távolságbeli elmozdulásokról.
Értsd: Ha a földbe feketett üvegszálad közelében egy vakond túrna és nagyon kicsit megmozdul ettől az üvegszál a 112.5 -ik kilóméternél akkor meghiúsult a mérésed. Semmivel nem tudnád kompenzálni, vagy észlelni a hibát.
Tehát annak a lézernek amivel mérnek ezekben a berendezésekben egy teljesen zárt ellenőrzött és mindenféle érzékelőkkel kompenzációs megoldásokkal stb ellátott ultra hideg vákuumban kell haladnia hogy bármit is mérni lehessen.
És igen ahogy #1 mondja ezt az űr tudja még hozni az ilyen speciális és bonyolult földi berendezéseken kívül. Sima üvegszál esélytelen.
"új generciós műholdak melyek lézerrel kommunikálnak egymással a pozíciójuk érdekében képezhetnek-e egy hasonló immár a bolygóméretű detektorhálózatot"
Természetesen lehet ilyenben gondolkodni.
"A gravitációshullámok vajon befolyásolhatják oly mértékben a jeleiket, hogy mérni lehessen ilyen kis tartományokban?"
A földön a már leírt módon hidegben vákuumban + "megvédve" és kompenzálva mérték meg.
Az űrben eleve nagyon hideg meg vákuum van.
De más zavaró tényezők viszont vannak.
Ám ezeket könnyebb kikompenzálniuk úgy hogy a műholdak között jóval nagyobb lehet a távolság.
A földön ilyen távolságú vákuumos hűtött eszközt nem lehetne megépíteni.
Üvegszállal meg tisztáztuk már miért nem jó. Többek közt mert az nem vákuum hanem anyaga van, annak meg vannak hibái és bónusz sokkal több minden befolyásolja tehát kompenzálhatatlan hibákat is belemérne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!