Ohm törvényével hogyan lehet kiszámolni, hogy az ellenállás után mekkora a feszültség?
Rajzolj fel több ellenállást sorban, majd ha kiszámolod a rajtuk eskő feszültségeket, akkor azok összege lesz a táp feszültséged, tehát Ut=U1+U2+U3+....+Un.
Tehát, ha R1 az első ellenállásod akkor az R2-től Rn-ig az Ut-U1 feszültséged "marad", azaz Ut-U1=U2+U3+U4+...Un, ugyan így az R3-tól már csak az Ut-U1-U2 a maradék ellenállásokon eső fesz., már ha jól értelmeztem a kérdésedet.
Van például három sorosan kapcsolt ellenállásod R1, R2, R3. Ezek eredője:
Re=R1+R2+R3
A rajtuk folyó áram:
I=Ut/Re
Az egyes ellenállásokon eső feszültségek:
U1=I·R1
U2=I·R2
U3=I·R3
Nem tudom ilyesmire gondoltál-e? Az nem egészen világos, hogy mit értesz ellenállás utáni feszültségen. Talán arra, hogy például mennyi az R1 „utáni” feszültség? Ezt kétféleképpen lehet kiszámolni:
U2+U3=Ut−U1=Ut−I·R1=I·(R2+R3)
Ez az R2 és R3 ellenállásokon eső teljes feszültség.
Az R2 „utáni” feszültség (R3-on eső feszültség):
U3=Ut−U1−U2=Ut−I·(R1+R2)=I·R3
Esetleg tehetnél fel egy konkrét példát, hogy mire gondoltál.
„megtápláltam kb. 3V-al és 2 miliamperrel”
Ezt, hogy érted, pontosan mi volt a tápforrás? Elem? A következő lehetett a jelenség. Egy tápforrásra rákapcsolod a műszert és az 3 V-ot mutat. Ezután rákapcsolsz egy ellenállást, ekkor a műszer kevesebbet mutat 3 V-nál. Vajon miért? A rejtély abból áll, hogy minden tápforrásnak van belső ellenállása. Ez a belső ellenállás sorosan kapcsolódik a terhelő ellenállással. A terhelő ellenállás rákapcsolásakor áram folyik, amely feszültséget ejt a tápforrás belső ellenállásán. Ez a feszültség levonódik a tápforrás üresjárási feszültségéből, ezért mérsz kisebb feszültséget a 220 Ω-os ellenállás rákapcsolásakor. A multiméter belső ellenállása igen nagy, 10…20 MΩ, ez a nagy ellenállás gyakorlatilag nem terheli a tápforrást, ezért ilyenkor az üresjárási feszültséget, 3 V-ot mérsz. Ha viszont rákapcsolsz egy 220 Ω-os ellenállást, az már jelentősebb terhelést jelent, ezért csökken a tápforrás kapocsfeszültsége.
Kiszámolni így kell:
Uk=UoRt/(Rb+Rt)
Uk: kapocsfeszültség terheléskor, amit a 220 Ω-os ellenálláson mérsz
Uo: üresjárási feszültség, amit terhelés nélkül mérsz
Rb: a tápforrás belső ellenállása
Rt: terhelő ellenállás, 220 Ω
Viszont a tápforrás belső ellenállása ismeretlen, de az is meghatározható, ha érdekel leírom, hogyan.
Egyébként nem ciki kérdezni, mindenki elkezdte valahogy és érthető, hogy eleinte az ilyen egyszerű dolgok is bonyolultnak tűnnek.
A belső ellenállást így lehet kiszámolni. Megméred a tápforrás üresjárási feszültségét (Uo). Leterheled egy ismert értékű ellenállással, ekkor is méred a feszültséget (Uk). A terhelés miatt Uk<Uo. Akkora terhelő ellenállást érdemes választani, hogy Uo és Uk közötti eltérés értékelhető legyen, 3V esetén néhány tized V elegendő. Az áram kétféleképpen írható fel:
I=Uk/Rt=Uo/(Rb+Rt)
Ebből kifejezed a belső ellenállást:
Uk·Rb+Uk·Rt=Uo·Rt
Rb=Rt·(Uo−Uk)/Uk=Rt·(Uo/Uk−1)
Például Uo=3 V, Rt=100 Ω, Uk=2,8 V, akkor:
Rb=100·(3/2,8−1)=7,1 Ω
Most már ismert a belső ellenállás, ezzel tetszőleges terhelő ellenállás esetén kiszámítható a kapocsfeszültség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!