Az emberi szervezetre gyakorolt hatás szempontjából mi a különbség a feszültség és az áramerősség között?
Tehát, miben más az, ha
-nagy áramerősségű, de alacsony feszültségű
-magas feszültségű, de kis áramerrősségű
-nagy áramerősségű és magas feszültségű
áram ráz meg?
- meghalsz, de hamvasztásos temetés fog kelleni
- túléled
- meghalsz, s hamvasztás se kell...
Ohm törvénye mond valamit? R=U/I (R ellenállás, U feszültség, I áram erősség) illetve az ún Joule törvény P=U*I (P teljesítmény) illetve a villamos áram munkavégzése W=P*t (W összes munkavégzés, t a behatás ideje) ezeket rakd össze. Na ez utóbbi fejt ki hatást. Átrendezve P=I*I*R -> W=I*I*R*t illetve P=(U*U)/R -> W=t*U*U/R Ezt kell minden egy szervre amin az áram átfolyik felírni. És megnézni, hogy hol mi történik.
Ami csavar az egészben, hogy ellentétben azzal amit tanultatok fizika órán, az egyes szövetek, szervek (és úgy összeségében az egész emberi test) ellenállása nem állandó, és függ a feszültségtől, és a behatás idejétől, és ami "rossz", hogy ahogy nő a feszültség úgy csökken az ellenállás. A bőr ellenállása nagyjából 600-700V körül hírtelen nagyon lecsökken, és akkor a fenti képletben az R hirtelen pici lesz. Szintén ismert, hogy a behatás idejével szintén csökken az ellenállása a testnek (tehát pl. állandó érintési feszültség esetén minél tovább van az ember az áramkörben egyre nagyobb és nagyobb áramerősség fog folyni, és a belső szervekre egyre jobban fog hatni, hiszen az U*U/R növekdni fog mert csökken az ellenállás).
Röviden ennyi.
Ha kicsi a feszültség nem képes túl nagy áramerrőség kialakulni (ld. I=U/R) tehát eleve kis feszültségen nem lesz túl nagy áram.
Szintén ha magas a feszültség nem tud kialakulni kis áramerősség mert az I=U/R-ből az U magas. Amit irtó sokan félre értenek az az, hogy pl. ha egy kondenzátor jellegű cucc sül ki (pl. egy feltöltött műszálas pulover amikor szikrázik) és van sokszor több ezer voltos feszültség (pl. a pulóver amikor szikrázik) és az emberi testen sül ki, ott is igaz lesz az, hogy I=U/R viszont a behatás ideje lesz nagyon kevés (ld. fenti képletben a t) mert hamer "elfogy" a töltés ami kiegyenlítődik. Tehát itt is nagy lesz az áramerősség csak nagyon nagyon rövid ideig.
És ha lepontoz valaki kérek részletes indoklást, hogy mi az ami nem igaz (nem az ami nem tetszik, hanem az ami nem igaz).
4. ezt sem tudom, honnan veszed.
Például kéz-kéz között
10 V 50 000 Ohm
100 V 1300 Ohm (ez már igen nagy csökkenés, negyvened részére, és ennek max a felére tud ezután csökkenni)
1000 V 700 Ohm és gyakorlatilag nem csökken, mert ez a belső részek ellenállása
6: De amit én írtam, abban is benne van a bőr, sorosan. :D :D :D
Nem függ a kúszóáramúttól, mert a szakember az ilyent kiküszöböli.
De látom, te azon embercsoport tagja vagy, aki körömszakadtáig küld a helytelen nézeteiért. :D :D :D
"És ezt magyarázd meg a villámnak"
A villám szót a kereső szerint te alkalmazod először, tehát az eddigiekre nézve ez nem mérvadó. Nem tudom, hogy hívják szakszerűen ezt a vitatechnikai melléfogást, hogy egy témáról hirtelen rátérsz egy másikra, így megpróbálni hitelteleníteni az előző témáról szóló kijelentéseket, én csak öklendezésnek hívom.
Az értekezés arról folyt, hogy a bőr mely feszültségnél üt át, és ezek a 100-500-700 V-ok erősen nem jellemzőek a villámra, szóval össze kéne szedned magadat. :D :D :D
De beszélhetünk a villámról. A villámnál viszont egészen más a helyzet, mert az nem az 50 Hz-es áram példája szerint működik. Az emberre gyakorolt hatását tekintve. Már 97 évvel ezelőtt felhívta Panse a figyelmet, hogy az erősáram és a villám kiváltotta elváltozásokat szét kell választani egymástól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!