Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » 120 kV-on és nagyobb feszültsé...

Nagyepf_MacGyver kérdése:

120 kV-on és nagyobb feszültségen 1 fázisú kikapcsolásnál(sántaüzem) valamivel előállítják a 3 fázist,vagy minden 2 fázisról üzemel?

Figyelt kérdés

#nagyfeszültség #távvezeték #földzárlat #földrövidzárlat #sánta üzem #FN-zárlat
2022. jún. 8. 17:03
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy vesszük. Sántaüzem azért lehetséges, mert a fogyasztók működnek. Azaz a feszültség megfelelő, ha nem is tökéletes. Az energia a két fázisvezetőn és a földön át folyik - tehát a 2 fázis ehhez kevés, a földelt csillagpont is kell. Régebben azért intettek megfontolásra a források, mert a földön át folyó áram erős távközlési zavart okozott, de ma már ugye ilyen távközlés nemigen van. Ezzel együtt is ma már inkább csak szükséghelyzetben alkalmazzák, vagy akkor sem (nincsen bánya, meg olyan állami gyárak, ahol a leállás hatalmas károkat okoz, befagy 40 tonna olvasztott arany, felrobban 10 tonna sűrített hidrogén, satöbbi.

Stóval a kérdésre lehet az a rövid válasz, hogy a transzformátor állítja elő a harmadik fázist.

Valamint feltételei vannak, mint:

-tr terhelése a hálózat rövidzárási teljesítménye alatt marad, nagyságrendekkel

- tr terhelése kisebb, mint a csillag kapcsolású oldal névlegesének 2/3-a

- tr terhelése nem nagyobb a tercier delta névleges teljesítményénél

2022. jún. 8. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm a magyarázatot.A feszültségekről tudtam és a kisebb terhelhetőségről,de az előállított fázis eltolása mennyire közeli a 120 fokhoz?
2022. jún. 8. 19:37
 3/16 anonim ***** válasza:
Grafikusan kifejezve, ha elképzeled egy fázis eredeti vektorát, a végpontjához még hozzáadsz egy akkorát, aminek a nagysága mondjuk az eredeti 3-4 %-a, és ezt a picit körbeforgatod a nagy végén, ez lesz a max. eltérés.
2022. jún. 8. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:
És a hibás fázis földpotenciálon kell legyen?Vagy akkor is működik,ha nem zárlat van,csak megszakad egy kötés és az elmenő lóg a levegőben?
2022. jún. 9. 11:04
 5/16 anonim ***** válasza:

A sántaüzem az egy fázis hiányát jelenti. Kikapcsolás, szakadás, az mindegy.

Földelt csillagpontú rendszerekben földzárlat tartósan nem állhat fenn.

Az elmenő oldalon sem lóghat le a vezeték a földre.

2022. jún. 9. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%
#4-béli kérdésedből ítélve tán itt az ideje, hogy figyelmeztesselek, a sántaüzem és a földzárlatos üzem az két egészen különböző fogalom.
2022. jún. 9. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

A földzárlatos üzemmel tisztában vagyok.A földpotenciált arra értettem,hogy például tartóoszlopon eltörik a felfüggesztő szigetelő,ráesik a fázisvezető az oszlop fémszerkezetére.Természetesen leold a megszakító,de attól a hibás fázis még az oszlophoz ér,földpotenciálon van ameddig kimennek a szerelők.

A szakadást arra értettem,hogy feszítőoszlopon az érkező és elmenő szigetelő alatt, kereszttartó alatt van a 2 vezeték összekötve,ha tönkremegy a kötőelem,akkor az a fázis megszakad,de a szigetelő megtartja a vezetéket és nem okoz zárlatot. [link] Itt a képen megjelöltem piros nyíllal,hogy pontosan melyik vezeték szakadására gondolok.

2022. jún. 10. 14:51
 8/16 anonim ***** válasza:

"A földzárlatos üzemmel tisztában vagyok."

Már sokkal jobb vagy mint gyakorló szakemberek egy része, akik a földzárlatos üzemet hívják sántaüzemnek - hogy a sántaüzem helyett vagy mellette, az nem szokott kiderülni.


"A földpotenciált arra értettem..."Értettem, mire értetted. De ha egyben marad a vezeték, akkor mindkét végén ki kell kapcsolni, mert ha csak a betáplálás oldalon van kikapcsolva, a transzformátor felől visszatáplál.


"A szakadást arra értettem..." Nem hinném, hogy én másképp értettem volna.


Ugyanakkor van kettős hiba is, szakadás is, meg a szakadás egyik oldalán lelóg a vezeték a földre. Előbbiek értelmében tehát ha a transzformátorra menő egyik vezeték valahol földre ér, akkor a transzformátor azon zárlati áramot küld "visszafelé".

2022. jún. 10. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

Tévesen még azt is szokták sántaüzemnek nevezni,ha a 20 0.4kV trafónál kiolvad egy primer oldali biztosító.

Volt néhány éve egy eset,ahol tűz volt,a tulajdonos a háztetőről próbálta eloltani és a leszakadó 120 kV-os vezeték az arcára esett.Kisebb áramütéssel és égési sérüléssel megúszta.

2022. jún. 10. 16:09
 10/16 anonim ***** válasza:
Így van.
2022. jún. 10. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!