Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Van olyan, hogy szen-monoxidda...

Van olyan, hogy szen-monoxiddal olto tuzoltokeszulek?

Figyelt kérdés
Miert nem lehetseges az elmeleti sikon, hogy a CO a levego O2-bol megkosson egyet es CO2 legyen?
2022. okt. 11. 05:15
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Azért nincs, mert egy olyan készülékkel a környék élőlényeit hatásosabban lehetne károsítani, kioltani, mint a tüzet eloltani.

Pl a keszülék kezelője, ha belélegzi a CO-t másodpercek alatt elájul, de a környéken tartózkodókra is veszélyes, akiket esetleg menteni kellene, nem megölmi.

A CO oldhatatlanul hozzákapcsolódik a hemoglobinokhoz az úgy leblokkolt hemoglobin többé nem képes oxigént felvenni.

Tűzoltásra vannak kevésbé veszélyes anyagok.

Persze, lehet a CO-ból CO2, de szénmonoxid van annyira veszélyes, hogy nem akarnak vele tüzet oltani

2022. okt. 11. 05:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
82%
Tűzoltás városi gázzal, az év ötlete!
2022. okt. 11. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Dzsonszi ***** válasza:
100%
A szénmonoxid kapásból tűzveszélyes gáz ez olyan, mintha megkérdeznéd, hogy miért nem hidrogénnel oltunk, mert a hidrogén megkötné az oxigént.
2022. okt. 11. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
88%
Szén-dioxiddal oltó van, elektromos tüzeknél pl azt használják.
2022. okt. 11. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Feleslegesen komplikált, Vannak olyan eljárások, hogy zárt, embermentes térben ellenőrzött tűzzel elégetik az oxigént. Erre láttam látványos demonstrációt és cáfolatot is, hogy a forró hátramaradt rész nagyon veszélyes lehet.

A készülék egy szilárd anyagot tartalmazó cső, amit vagy te gyújtasz meg, vagy maga a tűz.

2022. okt. 11. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Ha már az az elv hogy az összes oxigént le akarod kötni a levegőből vele akkor ennyi erővel benzint us locsolhatnál a tűzre, ugyanaz volna az eredmény.
2022. okt. 11. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Tűzoltásnál nem "megkötni" akarjuk az oxigént, mert úgyis erősen áramló oxigénes atmoszféra vesz körül mindent - hanem a tűz gyors lefullasztása után, le is kell hűteni a tűzeset helyét, hogy ne gyulladjon vissza!


Az expandált széndioxid kiszorítja a levegőt és hideg. A szénmonoxid egy éghető gáz, mely hiába fullasztja meg az eredeti tüzet, ha a saját lángjával csak további hevülést okoz.


Ráadásul sokkal nehezebb a kellő mennyiséget belerakni egy tűzoltópalackba, hisz a kritikus hőmérséklete 133 kelvin környékén van, míg a széndioxid szobahőmérsékleten még cseppfolyósítható, ráadásul relatíve veszélytelen és olcsó anyag.

2022. okt. 11. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
En is igy tudom, hogy a CO egheto anyag, es a kerdesem azert merult fel, mert egy eloadason hallottam h CO olto. Azt tudtam h blodseg, de elmeleti sikon nem tudtam, hogy lehetseges lehetne-e ez a "levegobol megkoti az O2-t es CO2 mar egy szuper oltoanyag.
2022. okt. 11. 19:56

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!