Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A JWST-al miért ugyanazokat a...

A JWST-al miért ugyanazokat a képeket lövik meg újra, amiket eddig a többi távcsővel?

Figyelt kérdés
Arra gondolok, hogy mi az értelme ennek? A képek ugyanazok, csak részletesebb, viszont érdemileg semmi újdonsággal nem szolgál tudományos szempontból. Én úgy tudtam, hogy a pont azért épült a JWST, hogy messzebb lássanak el vele, akkor miért meglévő képek újrafotózására pazarolják a drága üzemidejét?

2022. szept. 13. 15:30
1 2 3 4
 11/31 TappancsMancs ***** válasza:
92%

"Maradjunk annyiban, hogy a kép 99%-ban ugyanaz."


Kérdező érthető a kérdés, de nagyon nem ugyanaz. Lényegesen több a részlet és jobbak a színek. Ezekből nagyon sok részletet néznek is és következtetéseket vonnak le. Ez nem olyan, mint a házunkról egy újabb kép a több éves kép után. Minden kis részlet számít benne.


Amúgy meg jut idő teljesen új területekre is- szóval ezen sem kell aggódni.


Na meg ez nagyon ki is van előre találva, hogy ugyanazt is megnézik és a két felvétel különbségeiből is tudnak technológiai tanulmányokat végezni és ez is fontos.


[link]

[link]


Digitálisan felújított régi filmek:

[link]

[link]

[link]

[link]

2022. szept. 13. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 TappancsMancs ***** válasza:
91%
Nem mellékesen még a PR is számít és be kell mutatni, hogy megérte a minőség jobb és erre lett költve a pénz bla bla bla ismerjük .... ez is benne van. :)
2022. szept. 13. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 anonim ***** válasza:
88%
Ezek a képek a PR része a dolgoknak. A tudományos szempontból fontos képek nem látványosak ezért azokkal nem lesz tele a blikk.hu meg a hasonszőrű szenzációhajhász szennymédia.
2022. szept. 13. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 TappancsMancs ***** válasza:
89%

A linkelt összehasonlító képnél már laikus szemmel az is látszik, hogy nem türkizes zöld a színe, hanem kokrétan kék. Ebből például a sugárzások által gerjesztett csillagközi gázok folyamataira tudnak következtetni.


Egy nagyon egyszerű hasonlattal élve egy botanikusnak ez olyan, mint egy kép egy tulipánról ami narancs színű és kiderül, hogy tűzpiros. Nem mindegy. :)


Vagy egy másik hasonlat:

Itt egy térkép 1502-ből Afrikáról

[link]

És egy mai sokkal pontosabb Afrika térkép

[link]

2022. szept. 13. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 sadam87 ***** válasza:
89%

Arra panaszkodni, hogy a Sagittarius A*-ról miért nem csinálnak jobb képet a JWST-vel igen-igen nagy öngól! Ha így minimálisan utánanéztél volna annak a képnek, tudnád, hogy:

1. Ahogy már a 7. válasszoló is leírta, amit belinkeltél róla, az egy rádióteleszkópokkal készült kép. Azt a JWST-vel reprodukálni nem volna könnyű... (Amúgy nem tudom, ki pontozta le a 7. választ indoklás nélkül, de ezúton is szeretnék gratulálni ehhez a remek intellektuális teljesítményéhez.)

2. Persze a Sagittarius A* más tartományban is látszódhat. Például rötngen kitörést detektáltak már róla:

[link]

De például látható tartományban a Földről nem látható, és a közeli infraförös tartományban sem. Közeli infravörö kép a környékéről:

[link]

Leírás a fenti képen használt műszerről. A 2-2,4 μm tartományban működik, ami átfed a JST által használt tartománnyal. (Utóbbi készít valamivel hosszabb hullámhosszú képeket is, nem tudom, ott látszik-e a Sagittarius A*, könnyen elképzelhető, hogy ott sem.)

3. Az általad "botrányosan sz.r"-ként jellemzett minőségű kép felbontása kb. 20-25 μas (mikro-szögmásodperc) körül lehet. (Az egész Sagittarius A* látszólagos átmérője 52 μas körül van.)

[link]

[link]

Ez a felbontás azt jelenti, mintha 5 cm-es felbontású képet készítenénk a Holdról a Földről nézve. Ezt sz.r-nak titulálni elég bátor kijelentés. (Persze szíved joga, ha elégedetlen vagy a kép minőségével. Nosza, tiéd a pálya, találj ki módszert, amivel jobbat lehetne csinálni.)

A JWST képeinek maximum felbontása ehhez képest 0,1 szögmásodperc körül van, azaz az EHT teleszkóphálózaténál kb. 3-4 nagyságrenddel kisebb (amellett természetesen, hogy az elektromágneses spektrum tök más tartományában működik).

[link]

Az elméleti maximális felbontása is "csak" kb. 0,02 szögmásodperc körül van.


Szóval lehetne próbálkozni képkészítéssel a JST-vel a Sagittarius A*-ról. Csak valószínűleg nem látszódna belőle semmi, vagy ha mégis, akkor is sokkal gyengébb felbontással látszódna (és ráadásul tök más dolog), mint az általad linkelt képen.


(A Hubble vs. JST képpár esetében meg felhívnám a figyelmedet arra a legalább 20 csillagra, ami a JWST képen jól látszódik, a Hubble képén meg alig. Hogy a köd finom szerkezetéről most ne is beszéljünk...)

2022. szept. 13. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ez a legérdekesebb része, hogy jobb felbontásban látjuk ugyan azt, ez mutatja hogy volt-e értelme az uj távcsőnek. Majd ha már megszoktuk hogy jól működik, akkor lehet ismeretlen helyeket nézegetni.
2022. szept. 13. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 anonim ***** válasza:
100%

16

Az új távcsövet nem a felbontás miatt építették hanem mert az infravörös tartományra épített szenzorai messzebbre/régebbre lát. A tudomány szempontjából nem az a fontos hogy azt lássuk amit már láttunk nagyobb felbontásban(bár ez is megerősíthet olyan dolgokat amiket eddig csak feltételeztünk) hanem hogy azt lássuk amit eddig nem tudtunk és az ebben az esetben pár halvány pötty.

2022. szept. 13. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 anonim ***** válasza:
100%

"Üvölt róla, hogy egy marketinges team van a dolog mögött"

Ebben egyébént szó szerint igazad van.

Ugyanis már a Hubble projektben is volt egy csapat, aki a nagyközönségnek szánt képek világát alakította ki, hogy "szépek" legyenek. Ugyanez megvan az új gukkernál is.

2022. szept. 13. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 anonim ***** válasza:
100%
Mivel ezek a projektek állami pénzeken mennek dobni kell némi csontot a proliknak amin lehet szájat tátani. Meg kell győzni az adófizetőket, hogy értelmes dologra költötték a pénzüket. Ez mindig is egy fontos szempont volt. A tudományos része nem sokakat győzne meg mert túl buták ahhoz hogy megértsék. De a szép színes képek mindig működnek. A tudományos áttörések meg megmaradnak a tudósoknak, egyetemeknek mert azon meg ők tátják a szájukat meg támpontot adnak a további kutatásokhoz.
2022. szept. 13. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 A kérdező kommentje:
Öhm, azzal ugye tisztában vagytok, hogy ezek feldolgozott képek? Kicsit vicces azzal érvelni, hogy mennyivel jobbak a színek vagy hogy türkiz helyett kékes az árnyalat.
2022. szept. 13. 21:17
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!