Gyorsulásváltozás jele?
A gyorsulás, vagy a gyorsulásváltozás vektormennyiség?
A gyorsulás egy érték változása, tehát elvileg nem vektormennyiség.
Nyilván nem tud más irányba gyorsulni, mint amerre a sebessége halad, tehát nem vektormennyiség, csak a sebességhez kötött másik mennyiség.
Viszont irányultsága lehet, hiszen lassuláskor változik az előjel.
Ezek mennyire tévesek?
De a lényeg a gyorsulásváltozás, tehát a gyorsulás növekedése. Van külön jele?
Miért ne gyorsulhatna más irányba?
Irányváltás? Fékezés?
Körmozgásról hallottál-e?
A gyorsulásváltozásra a magyarban nincs külön szó (esetleg a rántás, rándulás), de például az angolban jerk-nek nevezik, és bizony vektormennyiség.
> Gyorsulásváltozás jele?
A gyorsulás deriváltját rándulásnak, angolul „jerk”-nek szokás nevezni, a jele is általában az angol nevéből fakadóan „j”. De a legtöbbször jobban szeretik itt már a deriválás jelét használni, ahogy #3 is írta. Lásd még: [link] , [link]
> A gyorsulás, vagy a gyorsulásváltozás vektormennyiség?
Mindkettő vektormennyiség.
> A gyorsulás egy érték változása, tehát elvileg nem vektormennyiség
A sebesség vektormennyiség, ergo a sebesség változása – a gyorsulás – is vektormennyiség. A rándulás – a gyorsulás változása – szintén vektormennyiség.
> Nyilván nem tud más irányba gyorsulni, mint amerre a sebessége halad
De. Gondolj a gravitációs erőből fakadó gravitációs gyorsulásra. Az mindig a Föld középpontja felé gyorsít, a Föld középpontja irányába mutató vektor. Az elengedett, a függőlegesen feldobott kő esetén a gyorsulás „irányultsága” egybeesik a sebességgel. De egy ferde hajítás esetén nem. A gyorsulást legfeljebb úgy lehet skalárként kezelni, ha kizárólag a gyorsulás irányával egyező sebességkomponens változását számoljuk.
Persze a Föld felszínén a gravitációs gyorsulást lehet állandónak tekinteni, az, hogy a Föld középpontjától 6 371 000 méterre vagyunk, vagy 10 méterre többre, az elhanyagolható változást jelent a gravitációs gyorsulásban. Viszont egy a Nap által eltérített üstökös esetén a távolságváltozás már jelentős, így a gyorsulás változása is jelentős. És a gyorsulás változása se esik egybe a mozgás irányával.
És a gyorsulás változás változásnak mi a jele?
Pl. egyre nagyobb gravitációs erőtérben nem csak a gyorsulás nő, hanem a gyorsulás is egyre nagyobb mértékben növekszik.
Azt hogy jelölik?
Ez az angol wikiprdia cikk szól a pozíció időszerinti 4., 5. és 6. deriváltjáról, böngészd kedvedre.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!