Időutazásnál hogyan fogják kiküszöbölni a pillangóhatást és a nagypapa paradoxont?
"Sok tudós gondolkodott már ezen azonban erre még nem született semmiféle megoldás"
Akkor nincs mese, a gyk-n kell feldobni a kérdést! :))
Egyébként a "gondolkodott" csak annyit jelent, hogy elmondták, többek között pont a paradoxon miatt nem lesz (klasszikus sci-fi-szerű) időutazás.
Szerintem is jó filtémának jó.
5/ "Az időutazást sosem fogják feltalálni. Abból gondolom, hogy ha feltalálnák, akkor már a mi korunkba is eljött volna valaki a jövőből."
Ez logikailag hibás :) jájj :) Ha feltatlálták volna, akkor sem biztos, hogy ma tudnánk róla. Amiről nincs jelenleg infromációnk az még nem bizonyítja annak az akárminek a nem létét. Például nem tudjuk, hogy a kérdezőnek van-e a zsebében százezer forint, de ennek az ismeretnek a hiánya még nem bizonyítja azt, hogy nincs a zsebében százezer forint. Az ismeret hiánya nem bizonyítja valami nem létét.
6/ Kólauborkával
Sőt még a galsxisunk is mozog és azt is kellene hozzá ismerni. Amúgy elméletben feltételezhető olyan időutazás is, ami kiküszöböli ezt a helyzeti problémát valamilyen módon. Hogy hogyan azt én sem tudom. :)
A kérdésbeli paradoxonra... Idézve azért hozzá a wiki Időparadoxon cikkéből. Láttam, hogy vannak akik nem szeretik az idézeteket, ők átugorhatják. Nézzük hogyan is szól:
"Elsőként René Barjavel sci-fi-író 1943-as, Az óvatlan utazó („Le voyageur imprudent”) című könyvében[1] jelenik meg. A második személyben kimondott paradoxon így hangzik: tegyük fel, hogy visszautaztál az időben, és megölted a biológiai nagyapádat, mielőtt találkozott volna nagyanyáddal. Ennek következtében valamelyik szülőd meg sem fogant (és így te sem)..."
Itt a paradoxon valójában egy okból mégsincs jelen. Mégpedig azért, mert ha lenne időutazás, vagyis visszament a nagyapjához abba a korba, amikor még maga sem született meg, akkor az időutazó már függetlenné is vált a saját eredeti időjétől és születési idejétől is. Igazából tárgytalan a kérdés maga is.
Remélem érthető volt. :) Talán mégegyszer... Ha az időutazó kilép a saját idejéből, akkor a nagyapja már neki nem kérdés, hiszen akár ott áll mellette. A paradoxonnak az a félreértése, hogy megtartják benne az utazó eredeti idejét a kilépése után is, holott pont ez maga az időutazás lényege.
A paradoxont úgy kellene módosítani, hogy a módosult időben már nem tudnak az utazóról mivel a nagyapja is fiatalon elhunyt, és az utazó nem született meg a módosult időben. Viszont az utazó a saját eredeti idejében megszületett, csak az az időfolyam már nincs azóta és azt az utazó is elhagyta.
Az időutazó ahogy kilép az eredeti diejéből, utána maga is abban az időben lesz jelen amelyik korba utazott. Vagy példáva: az utazó született 2020-ban - elutazott 1500-ba - ahogy elutazott a 2020-ban ő már nem lesz ott, eltűnt személy lesz és valós személy lesz 1500-ban.
Nagyapás paradoxonra példa:
Időutazó született 2020-ban - utazott 1950-be a nagyapjához - utazás után már 1950-ben lesz egyedül jelen (2020-ban eltűnt személy lesz) - ha balesetet idézne elő amiben a nagyapja meghal, akkor ő róla nem tudnának 2020-ban olyan módon mint aki eredetileg volt - de tudnának róla 1950-ben mint ismeretlen személy, mert konkrétan átutazott 1950-be. Vagyis ebben az esetben az időutazó 1950-es évek belivé lesz kizárólagosan, hiszen odautazott. A 2020-as dolgai meg nem lesznek megtörténtek. Az 1950-es élete nyilván relytély lesz, mert nem lesz múltja abban a korban, hiszen a múltját máshol élte le, ami már nincs. Volt neki is születése, gyerekkora, egy másik diőben ami már nincs.
Viszont az időutazásban mindig fizikailag utaznak, tehát az utazó akár véglegesen is 1950-es évekbelivé válhat.
:D
"Időutazásnál hogyan fogják kiküszöbölni a pillangóhatást és a nagypapa paradoxont?"
Ha lehetne akkor a paradoxon is tárgytalan.
"Ez logikailag hibás :) jájj :) Ha feltatlálták volna, akkor sem biztos, hogy ma tudnánk róla. Amiről nincs jelenleg infromációnk az még nem bizonyítja annak az akárminek a nem létét. Például nem tudjuk, hogy a kérdezőnek van-e a zsebében százezer forint, de ennek az ismeretnek a hiánya még nem bizonyítja azt, hogy nincs a zsebében százezer forint. Az ismeret hiánya nem bizonyítja valami nem létét."
Viszont ott van a nagy számok törvénye :) Ismert bölcsesség, hogy ha sok majmot leültetnénk egy-egy írógép elé, előbb-utóbb legépelnék Shakespeare összes művét. Ugyanígy ha sok ember elkezdene utazgatni az időben, előbb-utóbb ellátogatnának hozzánk is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!