Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Melyik a 0 és melyik a fázis?

X0 kérdése:

Melyik a 0 és melyik a fázis?

Figyelt kérdés
Én is tudom, hogy a konnektorba a villásdugót fordítva is be lehet dugni. De tudtommal van rá valami szabvány, hogy a konnektornak az egyik a bal, a másik a jobb oldali lyukában kell legyen. Ez érdekelne, a mostani szabvány, nem a régi, illetve hogy a vezeték milyen színű, ha nem tudjuk, hogy benne fázis van vagy 0? Például amit a konnektorba dugunk, annál milyen színű? Azt tudom, hogy a közös föld-0 világoskék, illetve tudtommal egyenfeszültségnél a - sötétkék, a + piros. A zöld pedig valami vezérlés. Köszi.

2022. máj. 16. 15:29
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:

A kérdező rosszul használja a "földszimmetria" fogalmát. A 10-es válaszoló megmagyarázza, hogy mit értenek az energetikai hálózatoknál földszimmetria fogalma alatt.


Amire a kérdező gondol, azt egyenfeszültségű összetevőnek hívják. Az egyenfeszültség értelemszerűen nem megy át a trafóállomásokon, csak az aszimmetrikusan nemlineáris fogyasztók terhelik ilyesmivel a hálózatot - fogyasztásmérővel közvetlenül nem mérhető járulékos veszteségeket okozva.

2022. máj. 16. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
100%

A fázist balra kell kötni, a nullát jobra a szabvány szerint.


Sokaig azt hittem jobbra szokás, amikor elküldtek szabványossági suliba.

Villanyszerelő vagyok.

2022. máj. 17. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:
Köszi, pont erre gondoltam. Ha jól értem, a konnektornak a bal oldalára, nem a villásdugónak, és ha jól értem, az a konnektor bal oldala, ami a vele szemben álló, felé néző embernek a bal kezéhez közelebb van. Ugyanis ha egy ember áll velem szemben, akkor mivel szemben áll velem, az ő bal oldala nekem a jobb kezemhez van közelebb.
2022. máj. 17. 13:29
 14/18 anonim ***** válasza:
100%
Igen így van.
2022. máj. 17. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
100%

"Köszi, pont erre gondoltam."

Igen, csak ilyen előírás nincs. Annyi van, hogy a negyvenes évektől kezdve kiadott villanyszerelési könyveknek körülbelül az

- egyharmadában bal oldalra jelölik

- egyharmadában megjegyzik, hogy bármelyik oldalra köthető

- egyharmadában nem említik ezt a kérdést

- legalább egyben meg jobb oldalra jelölik.

Előírást soha senki ezzel kapcsolatban nem mutatott fel.

2022. máj. 17. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
53%

Az attól is függ, hogy a konnektor egyértelműen megkülönbözteti a két csatlakozási pontot - vagy sem.


A szomszédos Tótiában például egyértelműen megkülönböztethető a két oldal a védővezeték kivezetéséhez viszonyítva, ezért ott egyértelműen bal oldalra kell kötni a fázisvezetéket, ha felül van a védővezeték csatlakozórúdja.

2022. máj. 17. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

„A fázisról írtam hogy földszimmetrikus: vagyis hogy valóban szinuszos, és nem például U0 + U*sin (omega t + fi): U0 nem 0 esetén nem földszimmetrikus, de ennél U0 = 0.”

Te itt arra gondolsz, ami például egy erősítőfokozat kimenetén van. Például egy közös emitteres erősítőfokozat kollektorán vezérlés nélkül a nyugalmi egyenfeszültség (U0) mérhető. A bemenetet szinuszos jellel vezérelve a kollektoron a szinuszjel az U0 körül ingadozik, ekkor van az, amit te írsz: U0+Umax·sinωt. A kollektorhoz van kapcsolva egy csatolókondenzátor, mely az egyenfeszültség leválasztására szolgál. A kondenzátor után a kimeneti feszültség Umax·sinωt. Ez a feszültség a nullapont körül ingadozik, de ez nem azt jelenti, hogy „föld szimmetrikus”. Föld szimmetrikus akkor lenne, ha ezt a kimeneti jelet rávezetnénk egy fázisfordító fokozatra, melynek két kimenete van, az egyiken az eredeti jellel azonos fázisú, a másikon az eredeti jellel ellentétes fázisú jel jelenik meg. Ez a két jel nevezhető a földponthoz (erősítő esetén inkább a közös ponthoz) képest föld szimmetrikusnak, hasonlóan ahhoz, ahogy a középen megcsapolt szekunder tekercselésű transzformátornál van.

2022. máj. 17. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
100%

12

„A fázist balra kell kötni, a nullát jobra a szabvány szerint.”

Melyik szabvány szerint?

16

Ez lehet, hogy így van, de Magyarországon a „vagy sem” az igaz, mert nálunk olyan csatlakozót használnak, amelynél nincs különböztetve a fázis és a nulla csatlakozási pont. Még, ha „kötelezően” bal oldalra is kötik a fázist, mi értelme van, ha a villásdugó bedugható 180°-kal elfordítva is? Lehet, hogy 90°-kal elfordítva szerelik fel a konnektort, akkor felülre vagy alulra „kell” kötni a fázist?

2022. máj. 17. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!