Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Melyik a 0 és melyik a fázis?

X0 kérdése:

Melyik a 0 és melyik a fázis?

Figyelt kérdés
Én is tudom, hogy a konnektorba a villásdugót fordítva is be lehet dugni. De tudtommal van rá valami szabvány, hogy a konnektornak az egyik a bal, a másik a jobb oldali lyukában kell legyen. Ez érdekelne, a mostani szabvány, nem a régi, illetve hogy a vezeték milyen színű, ha nem tudjuk, hogy benne fázis van vagy 0? Például amit a konnektorba dugunk, annál milyen színű? Azt tudom, hogy a közös föld-0 világoskék, illetve tudtommal egyenfeszültségnél a - sötétkék, a + piros. A zöld pedig valami vezérlés. Köszi.

2022. máj. 16. 15:29
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
93%

Sajnos a színjelöléssel nem sokra mész, sokszor láttam olyat, hogy a hivatalosan zöld-sárga (PE vezeték) fázisnak van használva (jó magam sosem használom fel még kapcsolt szálnak sem). Igazából, ha nem vagy képesítve áramból nem ajánlom a villanyszerelést otthon, még a vizsgázott szerelőkből is halnak meg páran évente balesetben.


Egyébként a dugaszoló aljzatban amit otthon van az 230V váltakozó áramú hálózatról érkezik, (tehát nem egyenáramú hálózat). Ott fázis(fekete) van és nulla(kék), de a PE vezetőt is be kell kötni a megfelelő csatlakozó pontra (így lesz “leföldelve”).


Szabályról nem tudok arra vonatkozólag, hogy balra vagy jobbra kell-e kötni a fázisvezetőt, de úgy tudom balra “szokták”.


Utoljára kiemelném a legfontosabbat: amennyiben nem vagy képesítve nem ajánlom, hogy magadnak szereld a villanyt, képzett szakemberek is esnek áldozatul a szakmában.

2022. máj. 16. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
Nem akartam otthon magamnak szerelni a villanyt, de cseréltem már konnektort, villanykapcsolót, toldottam vezetéket, rá villásdugót meg lengőkonnektort, meg E27 lámpacsatlakozót, szereltem már fel csillárt, stb. Tudok róla, hogy 400/gyök3 = 230,94 V-os effektív feszültségű, 50 Hz-es szinuszos földszimmetrikus váltakozó feszültség van benne. Okleveles fizikus vagyok egyébként, egyetemen szigeteletlen 700V körüli is volt laborgyakorlaton.
2022. máj. 16. 16:03
 3/18 anonim ***** válasza:
100%
Akkor: a villamoshálózat amit otthon használsz az TNC-S hálózat(így megtalálod a rajzot). A 3 fázis fekete, a PEN ált. zöld-sárga (jobb helyeken egy kék zsugorcsővel ellátva) vagy kék (zöld-sárga zs.csővel), majd amikor szétszedik PE és 0 vezetővé onnantól a PE a zöld-sárga és a 0 pedig kék (otthoni hálózatban nincs “közös föld”.
2022. máj. 16. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%
Bocs, közös föld-0-ra gondoltam. Az maximum ipartelepeken, de ott sem jellemző.
2022. máj. 16. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:

"A zöld pedig valami vezérlés." Megjegyzem, egy "okleveles fizikus"-tól ez azért durva.


A (sárga+)zöld vezeték a védőföld. Az meg mindig kideríthető méréssel, hogy melyik a 0 (világoskék) és melyik a fázis (barna, fekete). A nem szabványszínű vezetékeket pedig mérés után rendesen fel kell címkézni és kész.


Üdvözöl egy másik okleves fizikus!

2022. máj. 16. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:

Meg amúgy értem én, hogy fizikus vagy, de szerinted egy villamosmérnök szerelhet?

Segítek: nem. Szerintem pedig egy villamosmérnök közelebb áll a villanyszereléshez, mint a fizikus.

2022. máj. 16. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
#2, mit értesz földszimmetrikus alatt? A nulla az földpotenciálon van állandóan...
2022. máj. 16. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

Alapszabály a villanyszerelésnél, hogy sose bízz a vezetékek színében, se abban, hogy a fázist a bal vagy jobb pólusára "szokás" kötni a dugaljnak.

Mérj.


Fázisceruza, azzal már legalább a fázist megtalálod. (Jó esetben, mert csak egyetlen vezetéken fog világítani, de vannak ám cifra dolgok a valódi világban :D )


Az N és PE közötti különbséget biztosra megmondani már nem ilyen triviális, és a hiedelmekkel ellentétben NEM felcserélhető tetszőlegesen a kettő.

Persze ha felcseréled, akkor is működni fog minden látszólag, csak amikor áramütés ér valakit, akkor élet-halál kérdése lehet, hogy leold-e a fí relé.


De leginkább én azt javaslom, hogy ne bűvészkedj az árammal, ha nem tudod EGÉSZEN PONTOSAN, hogy mit csinálsz.

2022. máj. 16. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

Legközelebb hova kössem, ha arra kerülne a sor. A színeknél: a szabványt kérdezem ott is. Amit be lehet dugni a konnektorba vezetéket, annál ugye nem lehet tudni melyik a 0 és melyik a fázis, szabvány szerint mi a színe.


A #2-es az a kérdező, vagyis én. A fázisról írtam hogy földszimmetrikus: vagyis hogy valóban szinuszos, és nem például U0 + U*sin (omega t + fi): U0 nem 0 esetén nem földszimmetrikus, de ennél U0 = 0.

2022. máj. 16. 19:36
 10/18 anonim ***** válasza:
100%

„Amit be lehet dugni a konnektorba vezetéket, annál ugye nem lehet tudni melyik a 0 és melyik a fázis, szabvány szerint mi a színe.”

A konnektorba csatlakoztatható készülékek kábeleiben is van fekete vagy barna, kék és zöld/sárga ér. Mivel a konnektorba fordítva is bedugható a villásdugó, lehet, hogy a készülék kék vezetékén lesz a fázis és a feketén a nulla. Az viszont biztos, akárhogy is csatlakoztatod a villásdugót, a zöld/sárga mindig a készülék fém burkolatára lesz kötve.

„A fázisról írtam hogy földszimmetrikus: vagyis hogy valóban szinuszos, és nem például U0 + U*sin (omega t + fi): U0 nem 0 esetén nem földszimmetrikus, de ennél U0 = 0.”

A hálózat feszültsége nem föld szimmetrikus, a nulla le van földelve, a másik a fázis, ez mitől lenne föld szimmetrikus? Föld szimmetrikus például akkor lenne, ha egy transzformátor középmegcsapolású szekunder tekercsének középmegcsapolását leföldelnénk. Ekkor a szekunder tekercs két másik kivezetésén a földelt középmegcsapoláshoz képest szimmetrikus feszültség állna elő. A középmegcsapoláshoz képest az egyiken: Umax·sinωt a másikon –Umax·sinωt, vagyis a két feszültség között 180° fáziseltérés lenne.

2022. máj. 16. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!