A Nullavezetőn miért nem folyik üzemszerűen áram?
Mi laikusok úgyse értjük meg a 3 fázist, ne is próbálkozz!
A kérdezőnek:
Talán nem mondok hülyeséget, ha azt mondom a nulla vezető és a fázis között 230 voltnyi potenciálkülönbség van. A földelő meg a nulla pedig ekvipotenciálisak.
Ha igaz, még azt is szokták mondani, hogy nem “halad” semmiféle áram a vezetékben, hanem a villamos teljesítmény jut el az erőműből a fogyasztóba. És az sem a vezetéken belül megy!!!
"másodpercenként 50-szer jönnek "ki" a barnából az elektronok, és mennek "vissza" a kéken az erőműbe"
Igen, ez egy fázis a háromból. A három ideális esetben egyenletesen van terhelve. Ha nem, akkor valóban folyik áram a nulla vezetőn is. Egyenletes terhelés esetén viszont például amikor "kifelé" folyik az áram, akkor máshol a másik kettőn annyi folyik épp "befelé", hogy a három áram összege nulla lesz.
Legjobban a vektorábrán látszik, hogy a három vektor összege nulla.
(Ábrák.)
A védővezetőn üzemszerűen nem folyik áram, annak célja az érintésvédelem. A közcélú háromfázisú hálózatról a lakásodba csak egy fázis van bevezetve. A konnektorban egy fázisvezető és egy nullavezető van, ezen a nullavezetőn pedig folyik áram. Az egyes lakásokat amennyire lehet, egyenletesen osztják el a háromfázisú hálózatra. Így a házat tápláló háromfázisú hálózat terhelése nagyjából szimmetrikus, annak nullavezetőjén nem, vagy csak kisebb áram folyik.
Teljesen szimmetrikus háromfázisú terhelés esetén a három fázisvezetőn azonos nagyságú egymáshoz képest 120°-al eltolt áram folyik. A nullavezetőn a három fázis áramának vektoriális összege folyik. Ha három azonos hosszúságú, egymáshoz képest 120°-kal elforgatott vektort összeadunk, akkor azok eredője nulla lesz, ezért a nullavezetőn nem folyik áram.
Miért ír mindenki random értelmetlen válaszokat? seholse szerepelt 380 V, vagy 3 fázisú hálozat.
A kérdésre pedig az a válasz hogy folyik a nulla vezetőn üzem szerüen áram a kérdésben felvázolt helyzetben.
Jelentös feszültséget a nulla meg a védőföld közt azért nem tudsz mérni, mert a nagy feszültség esés következik be a fogyasztón. Átalánosba tanultátok hogy a soros kapcsolásnál az áram állandó és az ellenálások fügvényében esik a fogyasztokon a feszültség. Mivel a vezetékeket és fogyasztott ugy méretezik hogy a fogyaszton történjen a feszültség esés kb 99% igy a fogyasztó után a nullán gyakorlatilag nem fogsz feszültséget mérni, mert kb 1 V lesz.
"seholse szerepelt 380 V, vagy 3 fázisú hálozat."
Valószínűleg pont azért, mert a kérdező keveri az egy- és háromfázisú hálózatokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!