Elvileg elképzelhető a mai technológiával, hogy olyan űrállomást építsenek, amelyiken mesterséges gravitáció van?
Úgy képzelem el, hogy az űrállomás lényegében egy nagy henger alakú építmény lenne, ami olyan gyorsan forogna, hogy a centripetális erő 1g-re adódjon. Így az űrhajósok a henger belső falán sétálnának, 1g erővel nehezednének a falhoz, és a földihez sokkal inkább hasonló körülmények között dolgoznának. Nem "szoknának el" a gravitációtól.
Drága lenne, vagy bonyolult, vagy valami elvi akadálya lenne? Mert feltételezem, hogy ilyen megoldáson is gondolkoztak már, sci fi filmekben is előfordult hasonló, mégse csinálták meg a valóságban.
Igen, elképzelhető, valóban a forgó űrállomás lenne a megoldás, mivel a téridő mesterséges manipulációját még nem tudjuk megvalósítani.
Viszont erre csak akkor lenne szükség, ha a személyzetnek hosszú ideig kéne fent tartózkodnia, és az egészségük megóvása érdekében lenne szükség a mesterséges gravitációra. Azaz leginkább egy nagyobb távolságú űrutazás esetén, nem a Föld körül keringve, ahová viszonylag gyakran fel tudnak jutni.
Én is úgy képzelem el, hogy ez egyfajta pihenőmodul lenne, ahol a mesterségesen gerjesztett G erőtérben "rendes földi" erősítő gyakorlatokat végeznének, főleg lábra, és a vérkeringésük is visszatérne a normálisra.
Valószínűleg a hazatérés is simább lenne, kiszállnának a landoló egységből és a saját lábukon sétálnának, hordágyon szállítás helyett.
12#
Ilyen mai fizikával összegyeztethető sci-fi a héjvilág (shell wolrd) elképzelés.
Ezek mesterséges bolygók, amiknek van egy szilárd héja a belsejükben pedíg hidrogén gáz vagy akár egy feketelyuk is lehet.
A feketelyukat anyag nyalábokkal kell lökdösni, hogy középen maradjon.
A hidrogénes elképzelésnek az előnye, hogy kevés hasznos elem felhasználásával nagy lakható felületet lehet létrehozni. De persze "elég nagy mérnöki kihívás" az is, :D hogy ilyen erős szerkezeti anyagokat nem ismerünk, csak aktív alátámasztással lehetne megvalósítani.
Ez kb azt jelenti, hogy folyamatos energiabefektetéssel mozgani kell vm közeget úgy, hogy newton III. szerint erőt fejtsen ki kifelé a héjra.
16#
Ha a fordulatszám 2 [1/min] vagy kisebb, az általad leírt coriolis erők nem zavarók és a probléma megszűnik.
Ez 1G gyorsulásnál sajnos elég nagy sugarú forgást jelent.
Forrás:
Ha már sci-fi területre tévedtünk, muszály megemlítenem az O'Neill hengereket.
Ezek 8 km átmérőjű 32 km hosszúságú hengerek, kb 2 fordulat/perc forgással, 1G centrifugális gyorsulással.
A szekezeti anyaga acél.
A fényt tükrökkel vinnék be oldalablakokon. Középen súlytalanság lenne a levegőben.
Nem nagyon okozna hányingert az embereknek, de a fej elfordításakor észlelhető lenne a suskus, és a leejtett tárgyak is pár centivel elhajlanak zuhanás közben.
Egy olyan civilizáció ami előszeretettel bont szét holdakat, aszteroidákat, felhasználhat ilyen állomásokat, így kevés anyagból hatalmas lakható területeket teremtve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!