Hogyan tud kisebb feszültség létrejönni miközben terhelve van a transzformátor?(részletek lennt)
Van egy transzformátorom és egy multiméterem és egy konnektorba dugható fogyasztásmérőm, valamint 12V-os 60 és 24W HALOGÉN izzóm.
A transzformátoron szereplő adatok:
Transvill Budapest MSZ 9229
FESZ: 380/42V 50~
TELJ: 120VA
FÁZIS: 1
GYÁRT: 1960
Amikor terheletlenül multiméterrel megmérem a feszültséget akkor 12,5-12,8 körül van. Viszont amikor rákötöm az izzókat akkor csak ilyen 7V feszültséget lehet mérni, de az izzók ugyanúgy világítanak mintha rendesen 12V-on mennének. És a konnektoros fogyasztás mérő is a 60W-os néveleges teljesítményű izzónál 58W-ot mutat a 24W-osnál pedig 24W-ot. Tehát feltélezem hogy a transzformátor jól működik és az én tudásom kevés megérteni mi a különbség amikor pl ha egy autóakksival nézem meg az izzókat ott nincsen ilyen feszültség esés de ugyanúgy világít.
A transzformátornál ennek mi az oka?
Ki fogom probálni egy régi 12V-os lcd monitorral hogyan működik, de ha az is megy és közben ott is 7V lesz terhelten akkor nem értem mi a magyarázat, mert a monitor biztosan nem működne 7V-on.
A diódás kérdésre még nem válaszoltál! Tudod mi az a dióda - vagy nyitsz egy topikot arra is, hogy 10 kérdés után leessen valakinek, hogy csak egy wikipédia-link a szíved vágya?
Bármilyen alapszintű szak-könyvel kezdheted a tanulmányaidat. Bemész egy falusi köz-könyvtárba és kb. 10 alkalmas könyvet találsz a témában. Nem magyarországi vagyok, ezért nem ismerem a magyar kiadványokat kezdő szakközépeseknek. Kezdetnek pedig az elméleti alapokat elektromágnesesség-tanból javasolom - például - Holics László fizika-összefoglalójából elsajátítani (Műszaki könyvkiadó, Budapest, 1986), de van kb. 100 hasonló könyv magyar nyelven. On-line irodalmat pedig guglizhatsz magadtól is.
Az elekrotechnikát csakis szisztematikus tanulással lehet elsajátítani - az nem bölcsészet, meg média-szak. Amúgy kísérleti fizikus vagyok, kiskorom óta (kb. 30 éve) foglalkozok elektromos és félvezetőelektronikás készülékek javításával, tervezésével és építésével.
"A feltett fotókon két dióda is látszik a transzformátoron."
Ejh! Dióda is van? Erről nem is volt szó!
(sajnos az imgur-os linkeket nem tudom megnyitni, a képküldős meg 502 bad gateway)
A kérdezőnek!
Kezdjük már elölről (nem a marakodást, hanem a technikai részleteket) úgy hogy a fentiekből okulva mellőzöd a fölösleges információkat és közlöd a lényegeseket a körülményekről (nem csak a méréseidről)!
"A feltett fotókon két dióda is látszik a transzformátoron. Persze azok nem voltak részesei a kísérletezésnek, ezért említést sem kellett tenni róluk - ugye?"
De, voltaképpen részesei voltak ugyanis a 2 "gyári" kivezetés ami szabadon található a transzformátoron azok a diódára vannak rákötve, pontosabban a 2 dióda egy réz vezetékkel össze van kötve és ebből ágazik le az egyik pólus.
De pontosan végigmértem mindet és az ITT elmondottakból rájöttem hogy a csokiban van váltakozó feszültség és a két dióda után pedig egyenfeszültség (bár nem annyira tetszett nekem mert a rákötött 12V-os led az nem szépen folyamatosan világított hanem mintegy halványan vibrált, elképzelhető hogy ezeket a diódákat kellene cserélni újakra és akkor "egyenesebb" lenne?
Viszont így közvetlen rámérve terhelés alatt is beesik a fesz 60W-on 5V-ra 24W-on 7V ra.
"Szirty: hagyjad, a vizsgáztató troll típikus esete."
Azért kérlek ne a távollétemben vegyél rá másokat hogy ne segítsenek. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!