Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi az értelmezése annak, hogy...

Mi az értelmezése annak, hogy két gyök azonos?

Figyelt kérdés

Felső szintű matek.

Adott egy karakterisztikus polinom: -x^3 + 6x^2 - 9x

Ezt ugye könnyű átalakítani: x * (-x^2 + 6x - 9) = x * -(x - 3)^2

Tehát 0 = x * (x - 3) * (x - 3), ergo x_0 = 0, x_1 = 3, x_2 = 3

Az adott feladathoz szükség is lenne az x_1 és x_2 értékekre, ebből lesz majd kitöltve a diagonális mátrix.

De nyilván a polinomnak csak két zéruszhelye van. Felrajzoljuk a grafikont, kétszer érinti az x tengelyt. Nincs értelme azt mondani, hogy "a mátrixnak a 3 és a 3 is sajátértéke", mert akkor 3, 3, 3, 3 ... is az lenne.

Hogy lehet ezt szavakban kifejezni? Ha zéruszhelyez vagy gyököt vagy sajátértéket keresünk, akkor csak a 0 és egy darab 3 megoldásnak van értelme. De a diagonális mátrix alakhoz a "duplikált sajátérték" is kell. Van ennek valami speciális neve? Szétbontott egyenletrendszer formai/explicit megoldásai vagy valami?


2021. nov. 24. 23:35
 1/6 anonim ***** válasza:
Semmi probléma nincsen. A karakterisztikus polinomodnak van két gyöke (a 0 és a 3), csak a 3-nak az algebrai multiplicitása kettő (mert négyzetesen szerepel). Ha a geometriai multiplicitás is kettő (vagyis találsz két lineárisan független sajátvektort a 3-hoz, mint sajátértékhez), akkor a mátrix diagonalizálható.
2021. nov. 25. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Uh tényleg. Lehet átugrottam ezt a diát, de rákeresve tényleg ezt írja. :D Ez a multiplicitás jó lesz köszi, így már tudom minek hívni.
2021. nov. 25. 00:08
 3/6 anonim ***** válasza:
Örülök, hogy tudtam segíteni, és sok sikert! :-) Én is a matek fölött ülök amúgy, csak nem lineáris algebra, hanem csoportelmélet :-)
2021. nov. 25. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Hajrá hozzá, már csak rosszabb lesz! :D
2021. nov. 25. 00:28
 5/6 anonim ***** válasza:
:D
2021. nov. 25. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Az algebra alaptétele szerint ha a polinomnak gyöke k, akkor kiemelhető (x-k). De persze az (x-k) egynél többször is kiemelhető adot esetben; ha n-szer, akkor azt mondjuk, hogy a gyök multiplicitása n.

A multiplicitást egyébként a polinom deriválásából is megkapható; ha (n) deriválás után a kapott polinomnak gyöke a k, de (n+1) deriválás után már nem gyöke, akkor a k szám, mint gyök multiplicitása n.

2021. nov. 25. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!