Mekkora acélköpeny lenne képes lefojtani egy hidrogénbomba robbanásást?
Érzésből szerintem úgy nézne ki a robbanás, hogy mondjuk egy 20 méter vastagságu acélköppeny ellent tudna állni a nyomásnak. Aztán sacperkb fél perc alatt átolvadna meggyengülne a 20 méternyi acél, és akkor robbanna, terjedne szét a hő, és a nagynyomásu gázok, ami főlleg az elpárolgott köpenyből állna. De lehet hogy nagyságrendileg tévedek, és 50 méternyi acél is csak 2 másodpercig tudná késleltetni.
Talán csak olyan mennyiségű acél tudná teljesen megállítani a robbanást, ami a bomba teljes hőtermelését feltudná venni megolvadás nélkül.
Azt tudom, hogy ezekben a bombákban használnak, kb 30 centis wolfrám burkolatot, azért hogy robbanáskor egy rövid ideig talán ezred másodpercekig egyben tartsa a folyamatot, és nagyobb mennyiségü anyag tudjon részt venni a fuzióban vagy a hasadásban. Az atombombában a hasadóanyagnak, igy is csak az 1-2 százaléka vesz részt a hasadásban, a többi, reakció nélkül elolvad szétrepül.
3: Egy atombomba felrobbanáskor főlleg a légkör lőkéshullámával pusztit. Saját maga nem termel, táguló gázokat, mint egy kémiai robbanóanyag, hanem csak a hősugárzás van. A hősugárzás felmelegíti a légkört, ami kitágúl, és elindul egy 2000 km/h-ás szél, ami persze embert épületet könnyedén elsöpör, de az acél tárgyakra már nem olyan végzetes. Ha mondjuk letennénk egy 2 méteres vas kockát a robbanástól 1 km-re, az minimális sérüléssel túlélné. Kicsit megolvadna a felülete, az élei legömbölyödnének.
Szóval így érzésből, azt nem tudom elképzelni, hogy akár egy atomrobbanás megolvasszon mondjuk 50 méternyi acélt egy tizedmásodperc alatt. Vagy hogy a nyomás széttörjön, szétrepítsen egy ilyen vastagságu acéltömbött, mint ahogy egy petárda a papir burkolatát. Ekkora fémtömb esetén, már a tehetetlenség is nagymértékben fékezné a szétrobbanást. Szóval ezért gondolom saccperkb, hogy ilyen pár másodperces olvadás lenne, és utánna robbanna, vagy ha közben elfogyna a hőenergia, akkor nem történne semmi.
Azért nagy összegben nem fogadnék rá, hogy így lenne, lehet hogy bőven alulbecsűlöm a folyamatot.
Nincs olyan anyag, ami alkalmas volna.
A fúziós erőművek kreálásában is az jelenleg a legnagyobb akadály, hogy a tűzgömböt valami mágneses térben lebegtessék. Pedig az nem is robban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!