Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy hidrogénbombában a hasadóa...

EagleHUN kérdése:

Egy hidrogénbombában a hasadóanyagos "indítótöltet" antianyag bombára cserélhető?

Figyelt kérdés

- Szóval az amerikaiak H bombája úgy működik hogy van egy tojás alakú deflektor. Annak az egyik gyújtópontjában van egy sima kicsi atombomba, a másikban a fúzióhoz szükséges anyagok. Az atombomba robbanását néhány nano secundumig képes visszatartani a deflektro és közben a felszabaduló energia és hő a második gyújtópontban összpontosul ez indítja be a másodlagos fúziós robbanást amely az indítótöltetnés sokkal több energiát szabadít fel.

Igen ám csak az indítótöltet hasadóanyagábol származó hasadási termékek erősen radioaktívan és szinte kizárólag ennek köszönhető a fúziós bombák radioaktív szennyezése.


Na ezt az indítótöltetet ha lecserélnénk egy antianyag "bombára" akkor elvileg egy nagyon tiszta fúziós bombát kapnánk nem? Amely nem hagy maga után radioaktív felhőt szennyezést stb...csak egy hatalmas mindent elsöprő "tűzgolyót".


Na persze antianyagból is lehetne nagy bombát készíteni csak nem éri meg! Iszonyú drága lenne és még a tárolása is nagyon sok energiát emésztene fel, lévén nem érintkezhet semmilyen anyaggal, mert azonnal kölcsönösen megsemmisítik egymást! Ezt egy értelmes méretű és használható fegyveren kivitelezni nem lehetne. Ezért csak egy nagyon kicsi töltettel kell operálni!

Ezért is tettem idézőjelbe a "bomba" szót, mert semmilyen indító mechanizmus vagy robbanóanyag nem szükségeltetik az antianyag robbanáshoz, csak az hogy megsérül vagy leáll a tároló eszköz....


A tárolás elvileg vákuumkamrában mágneses térben megoldott.


Van bármilyen más akadálya a dolognak?

Van valamilyen fizikai törvény ami miatt a fentebbi gondolatmenetemben vázolt elv nem működne?

Működhetne ilyen elven egy ilyen fegyver?



2017. ápr. 25. 11:33
 1/10 A kérdező kommentje:

Ja elvileg az oroszok hagymaszerkezetű H bombája is módosítható így.

Ők úgy tartották egyben az atomrobbanást és a fúziós anyagot hogy legyen elég idő a reakcióra, hogy többször is "rárobbantottak" egy egy héjat.

Mint egy hagyma melynek rétegei kívülről befelé robbangatnak, miközben a magjában is van egy robbanás.

Szerintem ormótlan szerkezet, nem olyan kifinomult mint az USA-é. Bár a Czar bomba a légkörben eddig felrobbantott legnagyobb is ilyen volt. :(

2017. ápr. 25. 11:38
 2/10 anonim ***** válasza:
64%

Sugárzás mindenképp lenne, mivel a tiszta fúzió is hatalmas gamma és neutronsugárzást gerjeszt, ami aztán felaktívál egy csomó elemet, évtizedekre sugárzóvá téve azt. Ebből a szempontból a legveszélyesebb az alumínium, vas, mangán. Csernobilban hegyekben állnak a felaktívált szállítójárművek. Ezeket hiába sugármentesítik hagyományos módszerekkel, évszázadokig veszélyesen sugározni fognak, mert a sugárzás nem a szennyezés következménye.

A fúzió beindítására kísérleteztek transzurán gyújtással is, hogy minél kisebb legyen a szennyezés, de az ára miatt elvetették. A ruszkik egy időben meg voltak győződve róla hogy az amik transzuránt használnak a neutronbombában, és a számításaik szerint transzuránnal lehetne készíteni kézigránát méretű neutron fegyvert, amiben a hasadóanyag csak pár deka, és 200m-en belül megöl mindenkit 10 percen belül. A kérdés az, ki tud 300m-nél nagyobbat dobni. A táska atombombáknál viszont elképzelhető hogy tényleg megcsinálták, bár az is 30-40 kg-os szerkezet, úgyhogy 4-5 kg nagy tisztaságú plutónium még abba is beleférhetett.

Az antianyagra visszatérve, ha tényleg egyszer megcsinálják, akkor teljesen felesleges lenne a szerkezetet még mindenféle fokozatokkal bonyolítani, mivel az antianyag önmagában is a létező legnagyobb pusztítóerőt képvisel. A sima anyaggal ér

2017. ápr. 25. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
érintkezve annihilláció keletkezne, és kölcsönösen E=mC2 energiával megsemmisítenék egymást. A termonukleáris robbanás "energiamérlege" kevesebb mint 5%, kár lenne ezzel elrontani egy 100%-os fegyvert. A felépítése is baromi egyszerű lenne, meghibásodás kizárva, ugyanis az elválasztó energiapajzs megszűnése azonnal kiváltaná a robbanást, mindenféle segédszerkezet nélkül.
2017. ápr. 25. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

"Sugárzás mindenképp lenne, mivel a tiszta fúzió is hatalmas gamma és neutronsugárzást gerjeszt, ami aztán felaktívál egy csomó elemet, évtizedekre sugárzóvá téve azt."


Ez igaz. De még talán nem annyira erősen növelné a háttérsugárzást mint a hasadóanyag bomlástermékei.

2017. ápr. 25. 12:54
 5/10 A kérdező kommentje:

A bőröndatombombákról tudok.

Ehészen konkrétan 1kg körüli plutóniumgömb van bennük!

Míg az egész szerkezet 30-40kg "aktatáska".

Nem tudom mennyire mítosz hogy egy részük "eltűnt" a szovjetektől a hidegháború végén...

az atom kézigránáton az USA is gondolkodott, de ők is rájöttek hogy igazi "vadbaromság".

Az ágyúból kilőhető taktikai atombombából viszont készletük van! Az sajnos valóság.

https://www.youtube.com/watch?v=UTdy1Yp1h5A

2017. ápr. 25. 13:00
 6/10 A kérdező kommentje:

Sajnos a hatásfokban 2-esnek és 3-asnak is igaza van.

Ezzel nem is vitatkozom!

A fúzió lényegesen kisebb energiatermeléssel jár mint az antianyag annihilációja.

De nem is erről szólt a kérdés!

Mivel az antianyag előállítás rendkívül energia költséges, egyszerűen túl drága lenne ahhoz hogy tisztán ezzel dobálják egymást a szuperhatalmak a jövőben! (Olyan energia bőséget feltételezve ami sohasem lesz! Még fúziós reaktorokkal sem.!)

De ha csak egy nagyon kicsi kell belőle indítani és az olcsón elérhető fuzionáló anyagokat használni az még lehet gazdaságos is!


Sőt hamár fúziós reaktor is szóba került. Az ilyen beindításához sem lenne rossz egy kevés antianyag, hogy aztán a beindult fúzió már önfenntartóan antianyag nélkül égjen benne tovább.

És akkor megvan az ötletem békés felhasználásának a módja is. :)

Mert eddig még senki nem cáfolta meg a dolog működőképességét. :)

2017. ápr. 25. 13:06
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudjuk mennyire lesz költséges előállítani, vagy tárolni az antianyagot ha egyszer lesz hozzá technológia. Lehet hogy idővel egy tucatárú lesz, mint az alumínium. Az alumíniumot is először drágábban adták mint az aranyat, aztán kitalálták az elektrolízist. Az első három atombombához szükséges hasadóanyag legyártása is évekbe került, és mai értéken számolva is több száz milliárd dollárba fájt, de a 70-80-as években a szovjet hadiipar szinte fosta a jó minőségű uránium tölteteket. A jó oldala a dologban, hogy a kívánt hatás eléréséhez elegendő csak fele mennyiségű antianyag, mert a reakcióhoz szükséges 50% hagyományos anyag korlátlanul, és ingyen rendelkezésre áll. Olvastam régen egy sci-fit, a lényege az volt, hogy valaki feltalált egy bárki számára könnyedén előállítható korlátlan energiaforrást, és emberiség büntetéséül mindenki számára elérhetővé tette a technológiát. Onnantól kezdve abban a tudatban kellett élni, hogy bárki, bármikor felrobbanthatja a földet. Mintha egy gyerek kezébe töltött fegyvert adnál. Lehet, az antianyaggal is így járunk egyszer, de az biztos hogy nem mostanában.

A táska bombákból bizonyíthatóan legalább 300 db készült, és az amik szerint 80-90db-nak lába kélt a szovjetunió széthullásakor keletkezett zűrzavarban. A ruszkik állították, hogy csak adminisztrációs baki történt, de az amik a mai napig nem hiszik el. Talán a ruszkik most

tényleg nem hazudnak, mert ha eltűnt, és rossz kezekbe került 90 db ilyen bomba, 30 év alatt már csak felrobbant volna 1-2 db belőle. Ha el is tűnt, az szerencse a szerencsétlenségben, hogy a plutónium fegyvereknek van

"szavatossága", mert relatíve kicsi a plutónium felezési ideje, és idővel elszennyeződik a bomlástermékektől a hasadóanyag. Ezért is vannak bajban az amik, mert százmilliárdokért kell SOS felújítani (újragyártani) a jórészt plutóniumos atomarzenált, míg a ruszkik uránfegyverei elméletben ezer évek múlva is hatás csökkenés nélkül robbanásképesek.

2017. ápr. 25. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Én úgy tudom a ruszkik is plutónium fegyvereket csináltak!

Már csak azért is mert a természetes urán 99%-a a nem hasadóképes U238. Ami viszont tökéletes tenyészanyagnak a PU239-hez!

Az életbe nem szedtek volna össze annyi U235-öt amennyi a nagy mennyiségű fegyverükhöz kell!


A "PU239" című film (bár csak film) egy ilyen tenyésztőreaktor ruszki plutóniumgyár munkásának fiktív történetét meséli el, meglehetősen realisztikusan!


A többi része kb igaz amit írtál.


Annyival egészíteném ki hogy a jelenlegi antianyag gyártás gyorsítókban történik és rengeteg energiát emészt fel.

A gyorsítókhoz és antianyaghoz a jövőben sem fog sokkal kevesebb energia kelleni (vélhetően).

Viszont esetleg az előállított elektromos energia lehet olcsóbb pl fúzióval.

Akkor valóban eljöhet az antianyag kora!


Mindez viszont nem zárja ki hogy egyes nagyhatalmak "kipróbáljanak" ilyen új technológiákat.


Lást a magizomerekből is lehetne bombát készíteni, valószínűleg dolgoznak is rajta titokban...

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudom..

2017. ápr. 30. 15:20
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat. Jöhet még. :)
2017. ápr. 30. 15:20
 10/10 anonim ***** válasza:

Persze csináltak plutónium tölteteket is a ruszkik, mert a kisméretű taktikai fegyverekben előnyösebb hogy kevesebb a kritikus tömeg, de a hadászati fegyvereik uránosak voltak. Onnan is tudni, hogy amikor a SALT egyezmények alapján leszerelt IBCM rakéták tölteteit jó pénzért az ami WESTINGHAUS vette meg, és alakította át reaktor fűtőelemekké. Az Ukrán rakéták sorsa is ez lett. Az amik azt nyilatkozták, hogy nagyon meglepődtek az urán tisztaságán, és az ő iparuk nem képes ilyen dúsítási fokot elérni. Most azon megy a hiszti, hogy Putyin nem engedélyezte az amiknak, hogy teljes leltárt készítsenek a ruszki hasadóanyag készletekről. Azt gyanítják, hogy legalább 100 tonna nagy tisztaságú fegyver fokozatú uránt rejtegetnek valahol. A fegyverzetcsökkentés alatt leszerelték az IBCM-ek 80%-át, és az egyéb töltetek számát is harmadára csökkentették. Az amik elképzelése az volt, hogy az így felszabaduló hasadóanyag egy részére rá teszik a kezüket, a másik részét pedig lerontják erőművi minőségre. Amikor Putyin rájött arra, hogy elmarad a nagy összehaverkodás, akkor ennek megálljt parancsolt. Egy atomfegyverben a hasadóanyag a lényeg, ha az megvan, akkor órák kérdése összerakni egy robbanófejet.Egy totális háború esetén úgy is elsődleges célpont lenne minden dúsítóüzem, szaporító reaktor. A hidegháború végén a ruszkik becsült robbanófej készlete kb 40-50 ezer volt, plusz készleten volt még nekik legalább ennyire elegendő hasadóanyaguk. Most kb 15 ezer fejet tartanak hadrendben, ami paralel a nyugati világ atomarzenáljával, de ahogy ismerjük őket, a spájzban lezsírozva van még legalább ennyi, plusz a kb 30 ezerre elegendő hasadóanyaguk.

Az uránt dúsítani egy nagyhatalomnak biztos macerásabb mint a plutóniumot szaporítani, de az oroszok ebben nem kispályásak még innen a mecseki bányákból is elhordták az uránércet. Az IBCM-ket a ruszkik úgy tervezték, hogy berakták a silóba, és 20 évig rá se kellett nézni. A plutónium tölteteket meg folyamatosan karban kell tartani, erősen sugároznak, rendszeresen számítógépes szimulációnak kell alávetni (a hasadóanyag bomlása miatt). Az amiknál meg van rá az infrastruktúra, de a tajga közepén ez már nem járható út. Rendszerint a világbajnok szuperszámítógépek az USA atomarzenál folyamatos tesztelésével voltak elfoglalva, akkor, amikor a muszkáknak egy normális PC-jük sem volt.

2017. ápr. 30. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!