Az építészmérnököknek fizikát is kell tudniuk?
Ott is van statika, még a Fusion 360 is tudja a szilárdsági modellezést.
Nem egy ártalmas dolog építészetben, ha a tervezett épület nem dől össze a saját súlya alatt.
amúgy nem is ér véget a dolog a statikával, a dinamika is kell, hiszen az épületeknek nem csak statikus terhelése van (szél, földrengés, közlekedési vibrációk stb.).
#10: Valami játékprogram..? :-DD
Mert egy valamirevaló építészeti programban beépítve is vannak olyan dolgok, ami azonnal kiírja a disclaimert, ha valami eszement ötletet tervezel....
Blender szobrászkodni q jó, de ilyen ellenőrzésekre a Fusion 360 jobb.
Áthúzhatod bele a Blender modellt is valami univerzálisabb fájlformátumban, mondjuk exportálod stl-be.
Illetve...most nem is tudom, hogy a Fusion freeware verziójában aktív-e a statikai rész...Szerintem benne van.
Applikációt futtatni valóban bárki tud. A futás eredményének értelmezése egy más kérdés.
A statikáról. Végy két kártyalapot és döntsd egymásnak őket, majd fújj rá. Végy két betonlapot és tedd ugyanezt. Végy két betonlapot, rögzítsd őket erősen, menj neki autóval. Na a statikus előre meg tudja mondani, mekkorát fújhatsz, hogy ne dőljön el az első, vagy milyen tankot használj, hogy eldőljön a harmadik. Más: végy gyurmát és készíts két lapot, majd tegyél rájuk egy klós vaslapot. Majd végy két betonlapot és tedd azokra a vaslapodat. A statikus megmondja mennyi gyurma kell és hogyan készítsd el, valamint mi az a két betonlap, aminél ugyanaz történik, ami a te gyurmádnál.
Statika-szilárdságtan, dinamikus hatások vizsgálata. Utána ott van a hőtágulás (nem árt ha a hőtágulás/hődilatáció nem feszíti szét a szerkezetet). Szélteher, hóteher, esővíz. Szintén nem árt ha egy épület kifűthető-hűthető. Utána ott van az "élhetőség" kérdése (ennek jelentős része szintén fizika) pl. ha elrugaszkodunk a "kocka" "téglatest" formától fog-e fütyülni szélben (már nem emlékszem talán a 30-as években ezért le is bontottak valami komolyabb felhőkarcolót mert a szélben úgy fütyült, hogy még a környékén is nehéz volt megmaradni). Milyen lesz a benapozás (mennyire árnyékolja saját magát) /itt vissza térhetünk a hőtágulásra, hogy pl. lesz-e jelentős hőmérséklet különbség az egyes oldalak között, és ez okozhat-e szerkezeti feszültséget/. Nyilván ha "csak" dizájn elem egy 3D rajzban egy épület akkor ezekre kevésbé kell odafigyelni, de nem árt ha egy épület ránézésből reális egy realisztikus képen. Nem egy (főleg régebbi) 3D animációban, játékprogramban jelentek meg olyan épület ábrázolások amitől az ember úgy érezte, hogy "ez mikor fog összedőlni".
Összefoglallóan: Ahogy fent is írták az első a statika. Ez kb. azzal foglalkozik, hogy minden "külső" hatás nélkül csak a saját súlyát és bekerülő szerkezetek (és emberek) súlyát elbírja-e az épület, vagy már saját magától összedől. A második amikor erre rákerülnek még az egyéb statikus terhek (pl. hóteher, ebből is volt már probléma amikor azért dőlt össze egy épület mert a tetejére ráesett hó súlyát nem bírta el, ld. pl. Burán a szovjet űrsikló megsemmisülése).
Utána jönnek a dinamikus terhek, szél, földrengés. Ha már ezeket kibírta az éplet és még mindig úgy néz ki, hogy áll a saját "lábán" akkor jön a többi ellenőrző számítás. Pl. a hőtágulás (ezért kellett most lezárni az M0-s hidat mert a hőtágulást kompenzáló szerkezetet elrontották), szél esetén a "fütyülés". Aztán jönnek a további szempontok (ld. pl. a nagy klasszikus film /az eredeti 197x-es/ Pokoli torony c. film). Ha ezeken a "próbákon" átment az épület akkor lehet "megépíteni" és ezt érdemes egy fiktív esetben is legalább végig gondolni, hogy ne legyen teljesen irreális az épület (vagy legyen az, de akkor nagyon legyen az, és akkor a képet néző ember nem csodálkozik hanem "művészi"-nek fogja tartani). Az a legrosszabb amikor reálisnak látszik de még egy laikus is látja, hogy "hát én ebbe a házba tuti nem mennék be, mert mindjárt dől".
"De amúgy programozó vagyok."
Ha az építészek úgy építenének, ahogy a programozók programoznak - az első jött-ment harkály lerombolhatná az egész emberi civilizációt. (Murphy)
"Ha az építészek úgy építenének, ahogy a programozók programoznak - az első jött-ment harkály lerombolhatná az egész emberi civilizációt. (Murphy)"
Ez valószínűleg még az első jó harkály-szimuláció előtt íródott.
:D
Mert számítógépes tervezés nélkül a Burj Khalifa nem hogy nem állna meg, de meg sem épült volna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!