Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A tudomány jelen állása...

A tudomány jelen állása szerint három dimenziót ismer?

Figyelt kérdés
Tudom hogy van hogy beszélnek 4 meg 5 dimenziókról, de ezek többnyire már inkább ilyen ezotéria meg áltudományos irány már. Vagy olyan dolgokat neveznek dimenziónak ami már nem az. Van olyan tudományos konszenzus ami több dimenziót ismer el 3-nál?
2021. ápr. 24. 19:43
1 2 3
 11/27 Mojjo ***** válasza:
65%
@10: Valamit alighanem félrenéztél. Einstein a gravitációs elméletében három térdimenzióval számol, nem néggyel. Semmi olyasmiről nem írt, pláne nem bizonyított, hogy kellene a gravitációhoz negyedik térdimenzió. Az a negyedik dimenzió az idő, szerintem ezzel kevered.
2021. ápr. 24. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 Gofrisütő ***** válasza:
Nem keverek semmit. A relativitás elmélet gyakorlatilag azt számolja ki, hogy mennyire görbül be a tér 4 dimenziósan. Szerinted miért mutatják be ezt egy 2 dimemziós hálón, ami 3 dimenziósan görbül, ha nem 4 dimenziósan görbül a 3 dimenzió?
2021. ápr. 24. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 Mojjo ***** válasza:
97%

@12: Oké, tényleg nem keversz semmit, hanem alapjaiban teljesen félreérted.

Az általános relativitáselmélet a teret három dimenziósként kezeli, aminek a geometriája azonban nem euklideszi. Az einstein téregyenletek valójában négy dimenziót írnak le, de a negyedik az idő. Amiről te azt hiszed, hogy negyedik térdimenzióba görbülés, az valójában csak az euklideszi geometriától való eltérés. Ezt úgy szokás ugyan kifejezni, hogy görbül a téridő, de ez véletlen sem valami negyedik térdimenzióba görbülést jelent, hanem azt, hogy máshogyan kell pl szögeket és távolságokat mérni, mást fog eredményezni vektorok párhuzamos eltolása stb stb. Az említett téregyenletek egyik oldala pont ezt írja le.

Azért szokás 2 dimenziós hálón 3 dimenzióban ábrázolni, mert ez egy egyszerű és jól kezelhető szemléltetés. De egy szemléltetést érdemes annak kezelni, ami: egy puszta szemléltetésnek. Amúgy sok minden miatt nem szerencsés az a szemléltetési mód. Ilyesmi jobb lenne, és az emberek nem is értenék félre ennyire:

[link]

2021. ápr. 24. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:

Mojjo, az a helyzet, hogy itt mindkettőtöknek igaza van.

Egy 3 dimenziós tér CSAK úgy tud görbülni, ha a 4. dimenzióban görbül.

De ez még nem jelenti azt, hogy a 4. dimenzióban mindenképpen kell lenni valaminek ezen a 3 dimenziós téren kívül.

VISZONT:

mostanában volt pár olyan kísérlet, amit valódi, létező 4. dimenzióval lehet jól magyarázni.

2021. ápr. 24. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 Gofrisütő ***** válasza:
Kezdjük azzal, hogy a nem euklideszi geometria fogalmában ott van, hogy az a tér amiben alkalmazzák, nem marad meg abban a térben. Tehát görbül, hajlik stb. A hivatalos nem euklideszi geometria hiperbolikus és elliptikus, és ezek a nevek arra utalnak, hogy milyen 3 dimenziós alakzat felszínén van a nem euklideszi geometria. Ha a 2ds nem euklideszi geometria a 3dt használja, miért nem feltételezhetjük a 4d létezését.
2021. ápr. 24. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 Mojjo ***** válasza:
100%

@14 és @15: Oké, érdekeseket írtok.

Viszont! Sehol nem jelenik meg a relativitáselméletben semmilyen formában negyedik térdimenzió - ebben szerintem megegyezhetünk.

Értem az érvelést, miszerint a józan megfontolások és azt kívánnák, hogy minden, ami görbül, egy eggyel magasabb térdimenzióba tegye ezt. A görbe vonal a síkba, a görbült sík a térbe görbüljön bele. Szóval világos, és adja magát a dolog nagyon, el kell, hogy ismerjem. De arról nem vagyok meggyőződve, hogy tényleg helyes-e ezt simán tovább alkalmazni a világegyetemünk görbült 3D-s terére. Illetve akár helyes, akár nem, magának a világegyetemünknek a tere három dimenziós az áltrel alapján. Vihetjük tovább a hasonlatainkat, mondván, akkor van ott egy negyedik térdimenzió. Csakhogy az a negyedik térdimenzió akkor nem a világegyetemünk része. Nem tudom, egyáltalán van-e értelme így a létezéséről beszélni. Ez, véleményem szerint, már sokkal inkább metafizika, mintsem fizika. A fizika pedig annyi, amennyi: van a relativitáselmélet, leírja a világunk geometriáját, mégpedig három térdimenziósként, nem többként.

2021. ápr. 24. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:

"egyáltalán van-e értelme"

Erről beszéltem: ha vannak ilyen kísérletek, amelyek azt mutatják, hogy ez a dimenzió is létezik, és még kölcsön is hat a mi 3 dimenziónkkal - akkor van értelme.

Persze jó kérdés, hogy akkor ebből mi létezik, és az hogyan működik - mert az viszont biztos, hogy nem úgy, mint a mi 3 dimenziónk.

2021. ápr. 24. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 Gofrisütő ***** válasza:
(amikor én az előző üzenetemet megírtam, akkor a 14 még nem jelent meg) még ha Einstein nem is írta le, nem is jött rá, a relativitás elméletből következik ez. Tehát megegyezhetünk abban, hogy a relativitás elmélet (még ha nem is mondja ki), bebizonyítja a 4ds tér (már ha lehet térnek nevezni) létezik. Ém sosem állítottam, hogy van ott valami, de ez a kérdés magáról a 4dről, és nem 4ds objektumokról kérdezett. Emellett szerintem léteznie kell valaminek, ha az életünk függ tőle, mert ha nem lenne 4ds tér, nem lenne gravitáció, nem lenne föld, nem lenne élet. Amit pedig a 17es mond, az csak tetőzi azt, hogy a válasz a kérdésre (a tudomány jelenlegi álláspontja szerint): a 4d létezik!
2021. ápr. 24. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:

"A görbe vonal a síkba"

Csavarvonal?

Az az érdekes, hogy a térbe is görbülhet. Ott aztán tényleg érdemes a teret kutatni, egészen meglepő útrövidítések lehetnek egy jól föltekert csavarnál.

2021. ápr. 24. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 Mojjo ***** válasza:

@17:

"Erről beszéltem: ha vannak ilyen kísérletek, amelyek azt mutatják, hogy ez a dimenzió is létezik"


Tudom. De egyrészt amíg nincsenek egyértelmű bizonyítékok, amíg nincs meg az öt szigmás eredmény a kezünkben, addig ez maximum érdekes fejlemény, amiből vagy lesz valami, vagy nem. Itt, a téma szempontjából, jelen állás szerint irreleváns. Mondjuk érdekességnek maximálisan jó.

Másrészt, ha be is bizonyosodik ez, mondjuk tegyük fel, már idén, azt biztosan nem fogja jelenteni, hogy ezt a sok évtizede halott Einstein bizonyította be. Einstein szempontjából a kérdésünk az, hogy az általános relativitáselmélet hogyan kezeli a teret. Három dimenziósként kezeli. Az összes többi a fentebb taglalt okokból már kívül esik az einsteini fizikai modell valódi, a saját matematikája által megszabott határain.

2021. ápr. 24. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!