Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Kúpfogaskerékpárok esetén...

Kúpfogaskerékpárok esetén csak azonos kúpszögű fogaskerekeket lehet összekapcsolni?

Figyelt kérdés

Azon gondolkodom, hogyan lehet 2, egymással nem 90°-os szöget bezáró tengelyt kúpfogaskerekekkel összekapcsolni.

Milyen megvalósítások lehetségesek?

Milyen kúpszöggel gyártanak egyáltalán kúpfogaskerekeket, vagy lehet egyedi szöggel is gyártatni?

Gondolok itt pl. arra, hogyha van 2 120°-os fogaskerék, az helytálló,-e ha úgy rendezik el őket, hogy az egyiket 30°-ban megdöntik?És akkor a fogazatnak milyennek kell lennie?Sima egyenes fogazattal ez megvalósítható?

Milyen párosítások lehetségesek még?Az, hogy mekkora szöget zárnak be a tengelyek, az még képlékeny, de a 90°-os, legáltalánosabb opció sajnos nem jöhet szóba.



#kúpszög #Kúpfogaskerék
2021. ápr. 11. 14:41
 1/10 anonim ***** válasza:
ha a modul megegyezik és a tengelyek párhuzamosak akkor elvileg műkdönie kell
2021. ápr. 11. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Akár kitérő tengelyű, tetszőleges szöghelyzetű tengelyek áthajtása is megoldható kúpfogaskerékpárral.

A legegyszerűbb, amikor egy síkkerékhez kapcsolódik egy másik (egyenes fogazású, gyakorlatilag tetszőleges szöghelyzetű) kúpkerék. Aztán lehet ezt cifrázni, körív, palloid, hiperbolikus vagy ciklois fogazatokkal...

2021. ápr. 11. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


Arra példát kerestem én is, amikor egy sík, homlokfogazattal bíró fogaskereket hajtanának meg kúpfogaskerékkel,azonban az interneten még csak képet sem találtam efféle megvalósításról.Nem látok a matematikájába a dolognak, ezért csak abból tudok kiindulni, amire példát is találok.

Sajnos az egymást 90°-ban metsző tengelyű kúpfogaskerekes hajtásokon kívüli hasonló hajtásformák elképesztően ritkán kerülhetnek alkalmazásra.

2021. ápr. 11. 19:37
 4/10 anonim ***** válasza:
Még sosem gondolkodtam el ezen, de szerintem ez sehogy sem jön össze. A kúpfogaskerék fogainál nem azonos a fogmélység a teljes fog hosszában. Homlokfelületen kérdés, hogy ezt hogyan tudnád kiképezni ? Valami kúposság mintha kívánkozna a homlokkerékre is, legalább a fogmélység változásból adódó kúposság.
2021. ápr. 11. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Csak a példa kedvéért:

[link]

2021. ápr. 11. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

ha különböző a kúpszög, a kerületi sebességek nem fognak stimmelni.

mint amikor egy oldalára borított kúpot próbálsz gurítani. ahelyett, hogy egyenesen menne, elfordul.

2021. ápr. 11. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Wadmalac ***** válasza:

Akármilyen tengelyszöget össze tudsz kapcsolni. De a tengelyszög a kúpszögre csak akkor feleződik a kér fogaskerékre, ha egyforma fogszámúak.

Ha eltérő fogszámúak, csak annyi igaz, hogy a két félkúpszög összege maga a tengelyek által bezárt szög.


A nagyobb fogszámú a fogszám-emelkedéssel egyre "laposabb", a kicsi a fogszám-csökkenéssel egyre "hengeresebb".

A lényeg, hogy a fogaskerékpár fogainak érintkezési vonala a két tengely metszéspontjába mutat.

[link]


[link]

2021. ápr. 12. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Wadmalac ***** válasza:

Kicsit bővebben:

[link]

2021. ápr. 12. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a válaszát!


Igen, most már látom, hogy pl. hiába lenne nekem 2db 90 fokos osztókúpszögű kúpfogaskerekem, ha azok átmérője nem egyezik meg, akkor a 2 osztókúp alkotója nem a 2 tengely metszéspontjába mutat.

Azt gondolom, hogy ezek alapján meglehetősen összetett feladat 2, nem azonos átmérőjű és nem 90 fokos tengelyszögű kúpkereket összeállítani.

2021. ápr. 12. 13:50
 10/10 Wadmalac ***** válasza:
Nem annyira gáz. A szükséges áttételviszonyt ismered, ezzel megvan a két kúp adott kerületi aránya 8ehhez kell majd megfelelő fogszámpár), plusz a tengelyszögből tudod, a két félkúpszög együtt mennyit kell kiadjon. Kétismeretlenes szögfüggvényes egyenletrendszer. Aranyos matekja van, az tény. :)
2021. ápr. 12. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!