Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ebben a videóban hogy tud...

Ebben a videóban hogy tud vákuum létrejönni a két üveg tárgy között hogy ne folyjon ki a folyadék?

Figyelt kérdés

A két üveg edény találkozásánál minimális rések vannak (én így gondolom), amin keresztül kifolyhat a folyadék. Akkor miért nem folyik ki, miután elalszik a gyertya?

Link: [link]


ma 02:08
 1/5 anonim ***** válasza:

A meleg gáz nyomása nagyobb, a hideg gáz nyomása kisebb.

Az égő gyertyával együtt meleg levegőt zártak be a befőttesüvegbe. A gyertya elfogyasztotta odabent az oxigént, kialudt, ezt követően a gázok gyorsan visszahűltek, ezzel együtt a nyomás nagyon lecsökkent, emiatt szívott fel magába egy csomó vizet.

ma 02:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Ezt értem, de miért nem folyik ki utána a folyadék a két edény közti résen?
ma 02:44
 3/5 Rics37 válasza:

Igazából, ha 10cm hézag lenne a két edény közt, akkor sem folyna ki. A lényeg az, hogy körbe a hézagnál víz legyen.

A gyertya égése közben a levegőnél sűrűbb CO2 keletkezik, ami kisebb helyre húzódik össze, ezáltal vákuum képzödik a befőttes üvegben. Ha a befőttes üveg szimplán az asztalon lett volna, akkor a légköri levegőt szívott volna fel alulról, mivel viszont egy vizes tál volt alatta, ezért vizet szívott fel az üveg, hogy ki egyenlítse a benne lévő vákuumot.

Na mármost a víz addig nem folyhat ki, amíg vele megegyező térfogatú levegő nem jut be, más különben ismét vákuum képződne az üvegben. Viszont levegő sem tud be jutni, mivel alul, körbe a hézagnál víz van, ami elzárja a levegő útját, így marad a víz az üvegben.


Ha fel lenne itatva a víz a tálból, vagy ha annyira meg lenne

döntve az üveg, hogy alulról levegőt kapjon, akkor azonnal kifolyna.

ma 02:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A résnél mindkét oldalról ugyanakkora nyomás. A külső oldalról a kinti légnyomás + annak a kis folyadéknak a nyomása, ami a tányérban maradt. A belső oldalról a bezárt magas vízoszlop nyomása, meg a fölötte levő gázé. A videó végére a külső és belső oldalról ható nyomás kiegyenlítődött, az áramlás megszűnik.

Ha valamiért csökkenésnek indulna odabent a folyadék szintje, akkor ezzel együtt csökkenne a folyadék nyomása, valamint a csökkenő folyadékszinttel együtt növekedne a gáz térfogata, ezzel együtt csökkenne a gáz nyomása is. Szóval csökkenne a rés belső oldalára ható nyomás, azaz rögtön megindulna befelé indulna a folyadékáramlás, visszapótlódna a folyadék.

ma 03:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

"A gyertya égése közben a levegőnél sűrűbb CO2 keletkezik, ami kisebb helyre húzódik össze, ezáltal vákuum képzödik a befőttes üvegben."

A CO2 valóban kisebb helyre húzódik össze, de nem ez a vákuum elsődleges oka. Még ha a teljes benti levegő átalakulna szén-dioxiddá, akkor sem képződne akkora vákuum, amely képes lenne egy ilyen magas folyadékoszlopot megtartani. (és hát a benti levegő nagy része nem alakul sehová a gyertya égése közben, hanem marad szépen nitrogén)

ma 03:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!