A szájmaszkkal nem lélegzünk be túl sok mérgező CO2-t?
"nagy része a maszkon belül marad"
Épp ellenkezőleg, a nagy része távozik.
1. A széndioxid nem mérgező.
2. Egy átlagos felnőtt úgy nagyjából 4 liter levegőt szív be egy levegovetellel, ugyanennyit ki is fúj. 4 liter az 4 dm3, ami pl. 10cmx10cmx40cm, vicces lenne, ha ez beférne a maszk alá.
Olyan értelemben nem mérgező a CO2, mint például az arzén. A CO2 pont úgy tud ölni, mint a CO; a vérben átveszi az oxigén helyét, ami az agyba szállítja azt, így oxigén helyett CO-t kap, amivel nem tud mit kezdeni, és emiatt leáll az agy. Szerencsére a CO2 (mivel kémiailag stabil molekuláról van szó) nem annyira agresszív, mint a CO, így nagyságrendekkel veszélytelenebb is. Annyira biztosan, hogy a maszk mögött nem fogunk megfulladni.
Sőt; a levegő kb. 3/4-e nitrogénből áll, nem oxigénből, aztán mégsem aggódik senki, hogy nitrogénmérgezésben meghal.
Kedves Kérdező!
Nem lélegzünk. A legtöbb maszk gyakorlatilag egyáltalán nem befolyásolja a vér szén-dioxid és oxigén szintjét. A legjobb védelmet nyújt FFP2 és FFP3 maszkoknak már lehet kimutatható/észrevehető hatásuk hosszú távú viselés során, de ez sem jelentős, egészséges emberek esetében semmi káros hatásuk nincs. (Különben az orvosok, ápolók, akik esetleg napi 12 órás műszak nagy részében FFP2 vagy FFP3 maszkban vannak, gyorsan kidőlnének.) Ha nagyon parázol a szén-dioxidtól, akkor hordjál textil maszkot, vagy műtős maszkot, attól biztosan nem fogsz megfulladni.
Ebben a kutatásban nem tudtak semmi eltérést kimutatni a maszkviselés esetén a maszk nélküli légzéshez képest:
#2
"1. A széndioxid nem mérgező."
De, kis mértékben mérgező, nagyjából 7-8%-os koncentrációtól jelentkeznek a komolyabb tünetek.
Mondjuk a kilélegzett levegőben nagyjából 4-5% szén-dioxid szokott lenni.
#5
" A CO2 pont úgy tud ölni, mint a CO; a vérben átveszi az oxigén helyét, ami az agyba szállítja azt"
Nem, a szén-dioxid nem olyan mechanizmussal mérgez, mint a szén-monoxid. A szén-dioxid főleg a légzés befolyásolásával (savasítja a vért, ami hiperventillációt okoz) és a keringési rendszerre kifejtett hatásával okozhat problémákat.
Az igaz, hogy a a szén-dioxid csökkenti a hemoglobin oxigénkötő képességét, de ezt főleg a pH befolyásolásán keresztül éri el.
Illetve az is igaz, hogy a szén-dioxid is tud a hemoglobinhoz kötődni, de nem a hemcsoporthoz, mint az oxigén és szén-monoxid, hanem egyes aminosav oldalláncokhoz.
A széndioxid nem úgy mérgező, mint a többi mérgező gáz.
És bizony 5-6% is káros hosszabb távon.
A mérgezés úgy jön létre, hogy a tüdőben a vér nem képes elegendő széndioxidot LEADNI, a parciális nyomáskülönbség kisebb.
A vérben feldúsul a széndioxid (ismétlem, nem bejön, hanem nem tud kimenni), ez a vér PH-értékének is árt, de sok biokémiai folyamatra van rossz hatással.
És bizony, ha túldúsul, azzal állítja le az oxigéncserét, hogy a szervezet nem tud tovább rendesen égetni, hiába van oxigénje.
De a maszkban visszamaradó mennyiség lóxar.
Valamennyit a légcsöved is tartalmaz a kilégzés végén. Na körülbelül amennyi abban van, annak lesz nem egész a duplája.
Az gyakorlatilag semmi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!