-3^2 az mennyi?

Figyelt kérdés
-3^2 zárojel nélkül mennyi? És miért?

2020. okt. 8. 11:02
1 2 3 4
 11/31 anonim ***** válasza:
76%

Akik azzal érvelnek, hogy az előjel „hozzátartozik” a számhoz, azoknak ajánlom, hogy ábrázolják (de elég csak az értéktáblázatát felírni) az

f(x)=x^2 és

g(x)=-x^2

függvényeket. Ugye nem ugyanazt kapjátok?

2020. okt. 8. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 anonim ***** válasza:
71%

"There are differing conventions concerning the unary operator − (usually read "minus"). In written or printed mathematics, the expression −3² is interpreted to mean 0 − (3²) = − 9"

[link]

2020. okt. 8. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 anonim ***** válasza:
7%
Én ezt úgy értelmezem, hogy mínusz három a négyzeten, vagyis mínusz három szor mínusz három, az pedig kilenc.
2020. okt. 8. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 anonim ***** válasza:
70%

[link]


Én ezt elfogadom ....

2020. okt. 8. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 anonim ***** válasza:
77%

nekünk azt tanították matekból:

(-3)^2=9

-3^2=-9 (először négyzetre emeljük a hármat, és utána vesszük figyelembe az előjelet)

2020. okt. 8. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 anonim ***** válasza:
85%

Úgy látom, itt vannak a műveleti sorrenddel gondok.

1. Hatványozás, gyöközés

2. szorzás, osztás

3. összeadás, kivonás


A -3^2 = (-1)*3^2

vagyis van benne egy szorzás és egy hatványozás. A fentiek és az ált. isk-ban tanultak alapján az erősebb a hatványozás, ezért előbb elvégzendő...

azaz:

(-1)*9

A szorzás, mint secunder művelet elvégzése után lesz -9 az eredmény.


Sajnos teljesen mindegy, hogy ki mit értelmez; ahogy az egyik válaszadó mondta, a matematika egzakt tudomány. Megvan az egyezményes logikája ennek a kifejezésnek is, az pedig -9-et ad eredményül.

2020. okt. 8. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 anonim ***** válasza:
39%

Első olvasatra én is 9-nek vettem volna az eredményt, de valóban logikus, amit 11-es, 15-ös, 16-os írt. Engem meggyőztetek.


Érdekességképpen kipróbáltam a windows számológépét, az így számol:

–3²=9, bár fent így írja: sqrt(–3) vagyis automatikusan zárójelbe teszi.


A kalkules pedig így számol:

–3²=–9

–(3)²=–9

(–3)²=9


Szerintem az lenne az egyértelmű, ha a –3² jelölés helyett –(3)² jelölést használnánk.

2020. okt. 8. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 anonim ***** válasza:
63%

"Szerintem az lenne az egyértelmű, ha a –3² jelölés helyett –(3)² jelölést használnánk."


Pont azért van a (-3)^2 jelölés, mert ez ritkábban jön elő, minthogy egy szám négyzetét kivonjuk valamiből, és a matematika azért híres arról, hogy minden jelölést a lehető legjobban leegyszerűsítsen (mint ahogyan például a 2x esetén nem teszik ki a szorzásjelet, mert gyakorta előjön egy szám és egy változó szorzata).

A nagyobb baj az, hogy nagyobb hangsúlyt fektetnek a "mínusszor mínusz az plusz" rigmus begyakoroltatására (amihez ráadásul lényegi tartalom nem is társul), mint a műveleti sorrend megtanítására, ezért akadnak ilyen félreértések.

2020. okt. 8. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 anonim ***** válasza:
0%
Akkor mondhatjuk, hogy -3^2 = |9|
2020. okt. 8. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 anonim ***** válasza:
87%
Hát, ezt pont nem... Inkább |-3^2|=9.
2020. okt. 8. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!