Mi az oka annak, hogy nem fejlettebb a technika? Mit rontottunk el az úgy 1960-tól 2000-ig terjedő időszakban?
Még korai 90-es években játszódó sci-fikben is gyakori motívumok, hogy 2030-ra már ilyenek lesznek:
-Repülő autók
-Energiafegyverek
-Mesterséges gravitációval rendelkező űrállomás, melyre teleportálással lehet feljutni, és onnan lejönni
-Emberi intelligenciával rendelkező robotok
Most itt vagyunk 2020-ban, és van egy erős gyanúm, hogy 10 éven belül nem fognak ilyen dolgok hirtelen megjelenni, sőt gyakorivá válni.
Szerintetek alakulhatott volna úgy a történelem úgy 1960-tól, hogy már vannak ilyenek?
A technika és a tudomány jelenlegi állása szerint szerintetek mikorra lesznek ilyenek?
A scifikben a sci az, hogy olyasmi ami van, csak jobb. A fi meg az összes többi, aminek semmi köze a valósághoz. Nem lesznek repülő autók. Soha. De filmben látványosak. Vannak energiafegyverek. De nem olyanok,amiket láttál, azok is látványelemek. Kezdettől csak ilyen űrállomás létezik. Teleportálás meg a mesékben van, a valóságban soha. Emberi intelligenciával rendelkező robotok is régóta vannak. Embernek hívjuk őket, bár robotként viselkednek.
Az viszont ne zavarjon, hogy a 90-es években mi nem ismertük az internetet, most meg némi hozzáértéssel szinte bármire képes lehet az ember vele. Az se zavarjon, hogy akkor fogalmad sem lehetett, mi az, hogy mobil. Ma meg nem tudsz élni nélküle.
A filmek álomvilágában élő, a valóságot nem ismerő ember számára bármi lehetséges. Csak aléltan oda kell figyelni, nem felébredni és a valóságra bámulni.
"Nem lesznek repülő autók. Soha."
Lehet, de igazából nem tudhatjuk. Például olyan is elhangzott már, hogy nem lesz soha olyan szekér, ami elé nincs bekötve semmilyen állat, mégis elmegy a szomszéd faluba és vissza.
Viszont valószínű, hogy nem olyan lesz, mint ahogy most elképzeljük. Nézzük meg, milyen repülő autókat akarnak most építeni. Van kb. az autó, ami tud repülni, és van a repülő, ami tud úton is közlekedni. Nehezen szakadunk el a jelen technikától, a következő lépés általában a jelen technika bővítése, átalakítása. Az első autók például olyanok voltak, mint a hintók. (Sőt, konkrétan azok voltak, motorral.) Sok ilyen lépés után jutunk el egy teljesen más megoldáshoz, csak sajnos a jelenben nem látunk a következő lépés utáni időbe, hogy milyen irányt vesz majd a fejlődés.
Kérdező, sok tényező van. Az egyik, hogy az alapvető technológiákban valóban nem született annyi korszakalkotó újítás, mint pl. a XX. század első felében (vagy a XIX.sz-ban). A villamosítás, híradástechnika, az elektroncső, a hang- és képrögzítés mind óriási dolog volt akkor. Talán a legnagyobb találmány, ami utoljára ilyen szinten kihatott az egész civilizációra, az a tranzisztor feltalálása volt. (Csak saját vélemény.) Az informatika hatalmasat fejlődött, és a mai társadalom jelen formájában már nem tudna létezni nélküle. (A korábbi papír és telefon alapú apparátus már nem tudná ellátni a feladatát.) A következő nagy lépés talán a kvantumszámítógép lesz.
Az is igaz, hogy pl. a közlekedés még mindig elsősorban belsőégésű motor alapú. Itt jön a képbe a gazdasági rendszer és a profitorientált kutatás. Ugyanis az fejlődik legjobban, ami nagy hasznot hoz. És azt is csak akkor kapjuk kézhez a boltban, ha szép sorban megvettük az előző tíz "picit módosított" változatát, ld. elektronikus kütyük. Nem tudhatjuk, milyen fejlesztések vannak hétpecsétes páncélszekrényekben, amik arra várnak, hogy marketingesek rábólintsanak. (Telefonos körökben halottam, hogy olyan megoldások voltak nem is olyan rég telókban, amiknek a technikai hátterét még nem tanították sehol, nyílt tudományos körökben nem volt publikus.)
Azokban a sci-fikben ugyanennyi olyan elemet is találsz, amit meg a mai technika és tudomány jócskán le is előzött.
A sci-fik jövőképei általában nem, vagy rosszul számolnak egy bizonyos technikai vívmány előállítási szükségével, arányítva a szükségességéhez.
Nem ebből kéne kiindulni a mai fejlődés tempóját felmérendő.
Az összevetés még objektíven sem teljesen megoldható, mert az évtizedek alatt a különböző tudományterületek prioritásai is változnak.
A hatvanas években a Holdon poroszkálni nagy hidegháborús fegyvertény volt, plusz tényleg sok addig nem ismert adatot nyújtott a Holdról.
Ma már ezen célokból a Hold lényegtelen, csak akkor érdemes odamenni, ha annak gyakorlati előnye is származhat, bányászat, ugródeszka-bázis a külső naprendszerhez stb.
Néhány tudományterület meg szinte kimerül, elér lehetőségeinek határára, új irányokba kell indulni.
Összességében nem történt semmiféle fejlődési visszaesés. Egyszerűen csak a fejlődés nem azokat az irányokat képviseli, amiket mondjuk az ötvenes években fontosnak tartottak.
"A sci-fik jövőképei általában nem, vagy rosszul számolnak egy bizonyos technikai vívmány előállítási szükségével, arányítva a szükségességéhez."
Ööö, ez így visszaolvasva hülyén hangzik, inkább kifejteném.
Több sci-fiben is láttam már olyan jövőbeli mobiltelót vagy ahhoz hasonló eszközt, ami egyetlen átlátszó üveglap.
Nos, nem lesz ilyen, mert totál szükségtelen és nem praktikus.
Az átlátszóság rontja a kép láthatóságát, közben meg óriási fejlesztési költséget jelentene a totál átlátszó elektronika és energiaforrás létrehozása egy rosszul használható eszköz érdekében.
Sony-Ericsson bepróbálta ennek a kezdetleges verzióját a kétezres években, baromi futurisztikus volt és drága, de gyakorlatilag a kutyának sem kellett.
https://www.youtube.com/watch?v=dIpSMTxuyxk
Bolti kirakati képernyőnek remek, arra meg is lett csinálva.
De telónak értelmetlen.
Szóval sok sci-fiben feltételezett jövőbeli eszközről kiderült, hogy nem kell, van jobb.
A régi sci-fik feltételeztek két fontos dolgot, ami a legnagyobb hiány ma.
Az egyik a fúziós erőmű. Rengeteg sci-fi dolognak ez lenne az egyetlen alapja, még ha az adott sci-fiben ez nincs is kiemelve.
Ezt még nem értük el, mert az évtizedek alatt rengeteg nehézsége derült ki.
A másik az antigravitáció, mesterséges gravitáció. A mai napig nem tudjuk pontosan, mi a gravitáció, hogyan működik és így azt sem , hogyan reprodukálható.
Ez a két fő dolog, ami miatt sok sci-fihez képest ma látszólag el vagyunk maradva.
"A régi sci-fik feltételeztek két fontos dolgot, ami a legnagyobb hiány ma."
Még egy dolgot hozzátennék: Az energia nagy mennyiségben és kis helyen való olcsó tárolási módja. Előállítani sokféleképpen tudunk pl. villamos energiát, de a tárolása még mindig nehézkes. Van fejlődés aksik terén, nem is kicsi, vagy léteznek egyéb (helyzeti energiává átalakítás, stb.), de a valódi áttörés nagyon kellene.
"De tudhatjuk. Elemi fizikából. Rendkívül rossz az aerodinamikája."
Csak első mondatig jutottál, igaz? :)) Olvasd végig. (#3)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!