Miért nem mennek űrhajósok a Holdra manapság? Fejlettebb a technika mint 30 évvel ezelőtt nem?
Fejlettebb, csak nem érdemes oda menni.
Tudjuk, miből áll, meg ilyenek.
A hidegháborúban is igazából prestige kérdése volt, ki jut oda előbb...
Fejlettebb a technika, de mások a célok és az eszközök.
Például nincs most rendszerben olyan űrjármű, amivel meg lehet célozni a Holdat. A mostaniaknak más a céljuk: alacsony Föld körüli pályára lehet őket állítani (tehát nem mennek olyan messzire, mint az Apollo űrhajók a Saturn V-tel), de nagyobb terhet tudnak hurcolni.
Aztán most már nem is cél, hogy a Holdon szaladgáljanak az űrhajósok. A Szovjetunió a Szputnyik-1 1957-es fellövésével és Jurij Alekszejevics Gagarin 1961-es űrrepülésével eléggé keményen odavágott az Egyesült Államoknak, akik számára ezek után különösen fontos lett, hogy kielőzzék a ruszkikat és a Holdon ők legyenek az elsők (ha már a világűrben nem ők voltak).
Ezért aztán a NASA rengeteg pénzt kapott, a cél csak annyi volt, hogy hamarabb jussanak el a Holdra, mint a szovjetek. Ez sikerült, egy darabig nézelődtek is ott, aztán abbahagyták.
Ma már lehetetlen lenne ennyi pénzt kicsikarni egy Hold-misszióra, ráadásul nem is érné meg. Igen látványos lenne, de például a Nemzetközi Űrállomáson, jóval kevesebb nyűg mellett több kísérletet tudnak végezni, illetve az automata szondák minden további nélkül tudnak éveken át megbízhatóan, jól működni, ahogy azt a marsjárók mutatják. Felesleges embereket küldeni a Holdra, mert ők csak pár napig tudnak ott feladatokat végezni, míg mondjuk ha elindítanak egy automata szondát, az akár hónapokig is tud dolgozni.
Nem szánnak rá több pénzt mert ugyan a technika sokat fejlődött,de még mindég nem eleget.Mindent összevetve az űrutazás ugyan olyan veszélyes és lassú mint volt.Továbbra is nagyon nagy gondot okoz az űrhajók fel és leszállása nem csak a földön de más bolygókon is.Az űrhajósok is sugárzásnak vannak kitéve,amit jelenleg semmivel nem tudnak hatékonyan szűrni.Gyakorlatilag minden űrhajós akit fellőtek az űrbe főleg ha az űrhalyón kívül munkálkodott,nagyon komoly sugárzásnak volt kitéve.Persze eddig még nem halt bele senki (hivatalosan) de minden esély megvan rá hogy az életük jelentősen rövidebb lett mind azon űrhajósoknak akik valaha az űrben jártak.
Ezért csak abban az esetben küldenek embert a világűrbe ha nagyon muszály.Ami azt illeti pont ezért az USA lemondott az űrutazásról teljes egészében.Nem a válság miatt,hanem mert technikailag ugyanolyan kínszenvedés,veszélyes az egész mint volt és addig még nem találnak megoldást,nem hogy a holdra vagy Marsra de még az űrbe sem küldenek embert még megoldást nem találnak első sorban a sugárzásra,üzemanyagra,burkolatra,pajzsra,hajtóműre.
A Nasa egyenlőre vissza ült a tervező asztalhoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!