Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A reál szakok általában...

A reál szakok általában nehezebbek, a humán gyakran kevésbé, de jelent-e ez valamit?

Figyelt kérdés
Vannak emberek, akiknek 90-es az IQ-juk (értelmileg gyenge), másnak százas (átlagos, mondjuk szakmunkás), van 110-es (könnyebb főiskola) és 130-as is (erős matekos irány). Az nyilvánvaló, hogy a "hivatalos" IQ-tesztek a "matematikai intelligenciát" mérik (ezt egy 153-as eredményű Mensa-tag mondta). De emellett van zenei intelligencia (Mozart se matekzseni volt) vagy nyelvi intelligencia (Hitler megbolondította a szövegével a kor legfejlettebb ipari népét). Elvileg 8 féle intelligencia létezik (érzelmi stb...), de csak egyet veszünk igazán számításba. Valóban az helyezkedik el a hierarchia csúcsán, amelyikre (most) nagy a piaci kereslet? Körül vagyunk véve tárgyakkal, amiket meg kell tervezni, de azok sokszor szükségtelenek lennének egy "jobban" elrendezett világban. A mérnöki követelmények általában nagyon magasak, gyakran csak 10-30 százalék végzi el a szakot. Nem lehet, hogy ha majd korlátozni kell az állandó ipari gyártást, felértékelődik a többi típusú tudás is? Mikor ad absurdum az válik értékké, hogy az emberek magasszintű, élvezetes beszélgetéseket folytatnak, amivel régen a filozófusok (a nép) töltötték az idejüket, nem az, hogy mit lehet megvenni a boltban unalmunkban.

2020. aug. 8. 11:17
1 2 3
 11/27 A kérdező kommentje:
Az internet családi, a kötet... is. Nem csak végletek vannak, lám :)
2020. aug. 8. 16:16
 12/27 anonim ***** válasza:
100%

Az IQ azt méri, hogy absztrakt mintázatokat mennyire, illetve milyen gyorsan látsz át, "fejtesz meg". Az kicsit sarkítás, hogy ez egyenlő "matekos tudás". Ez egy adottság, amin nagyon nem is tudsz változtatni, és természetesen nem ettől lesz értéktelen vagy értékes az ember.


Az viszont elég nagy sarkítás, hogy az IQ a matekos tudással lenne egyenlő. A zenei intelligencia egyébként azt jelenti, hogy mennyire ismered fel a hangokat, dallamokat. Mozartnak biztosan magas volt a zenei intelligencia mérőszáma, de valószínűleg az IQ-ja is, mivel elég sok absztrakciót, összefüggést fejben kellett tartania, át kellett látnia! Ugyanez igaz bonyolult filozófia diskurzusok folytatására is.


Hogy az IQ hogy függ össze a munkával... Magasabb IQ-val gyorsabban meg fogod tudni oldani a feladatot, mert gyorsabban átlátod a rendszert. Egy alacsonyabb IQ-jú emberbe ha időt fektetsz, ő is meg fog tudni oldani bonyolult feladatokat. Viszont ha változik a rendszer, vagy új feladat lép fel, akkor lassabban fog tudni alkalmazkodni. Tehát kaphat bonyolultabb feladatokat is, csak legyen repetitív jellegű a munka.


Hogy az iparosítás nagy korlátozása valamikor is bekövetkezne, az inkább a zöldeknek (az akár jogosnak is mondható) vágyálma. Ami viszont biztosan meg fogja változtani a munkaerőpiacot, az a robotosítás és a mesterséges intelligencia. A fizikai munkát a gyárakban meg a földeken már régóta szorítja ki a robotosítás, az az újdonság, hogy pont ezeket az "egyszerűbb fehér galléros munkákat", a repetitív jellegű szellemi munkákat is ki fogja szorítani.


Abban az egyben egyetértek viszont, hogy a bölcsészet fel fog értékelődni, mivel azt nem igazán lehet robotosítani. Abban nem értek egyet, hogy robotosítás helyett az ipar korlátozása miatt lenne így, meg abban sem, hogy ennek bármi köze lenne az IQ-hoz.

2020. aug. 8. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:
84%
*Mozartnak biztosan magas volt a zenei intelligencia mérőszáma, de valószínűleg az IQ-ja is, mivel EGY OPERA VAN SZIMFÓNIA MEGKOMPONÁLÁSÁHOZ elég sok absztrakciót, összefüggést fejben kellett tartania, át kellett látnia!
2020. aug. 8. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 A kérdező kommentje:
Köszi! Ez már kifejtett és izgalmas válasz. Szerinted akkor minden automatizált lesz lassan? Ez esetben, bármilyen fura, de tényleg ki kell találni a tömegek számára valami elfoglaltságot. Rengeteg időnk lenne és már így is arra használjuk a szabadidőt, hogy vásároljunk, repülővel utazzunk meg olyan cuccokat használjunk, amik eszik az áramot. Tehát a tömeget olyan dolgokkal kell lekötni, amik nem túl energiaigényesek és helyben elérhetők (sport, kiállítások, színházak, múzeumok, könyvtárak, beszélgetések, utcazene stb...), ahová viszont szükséges lehet egy erősebb "humán tárgyú" felkészültség. Mit gondoltok?
2020. aug. 9. 09:41
 15/27 anonim ***** válasza:
100%

Még egy dologgal kiegészíteném, amit az előző válaszomban elfelejtettem.


Igen, a bölcsészettel összefüggő dolgokat nem igazán lehet robotizálni.

ÉS az úgynevezett "rózsaszín galléros" munkákat sem, ahol az emberi kapcsolatokat jelenti a munka! Sokan utálnak emberekkel foglalkozni, pedig egyre nagyobb arányban lesznek olyan munkahelyek, ahol emberekkel kell foglalkozni!

Tehát az óvónő az ember lesz 200 év múlva is, a tanár úgyszintén, az ápoló úgyszintén, az elegáns étterem pincére úgyszintén (a kevésbé elegánsban robot vagy futószalag is kihordhatja az ételt). Meg hát a szexmunkásoknak sincs félnivalójuk, a szexrobotok biztosan érdekes élményt nyújtanak kipróbálás szintjén, de azért nem fogják felváltani az embereket.

2020. aug. 9. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 A kérdező kommentje:
No igen, de ezeket a dolgokat is lehet árnyalni. Gondoljunk csak arra, hogy a hároméves kölyök kezébe nyomják az okostelefont is. Amúgy egyetértek. Nagy kérdés, hogy profitot akarnak-e kisajtolni az emberi kapcsolatot igénylő munkákból. Mert akkor éppen elég a gyereket berakni egy kis szobába egy okostelefonnal, ami ad absurdum tud ételt adni meg vécé válik belőle, ha kell. Azért ettől nem is vagyunk olyan messze...
2020. aug. 9. 11:32
 17/27 anonim ***** válasza:
77%

" Nem lehet, hogy ha majd korlátozni kell az állandó ipari gyártást, felértékelődik a többi típusú tudás is? "

Attól tartok nem. Egy jelentős termelés visszaesésnél az embereknek megélhetési gondjai lennének. A korgó gyomor fölülírja a filozófia iránti igényt.

2020. aug. 9. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 A kérdező kommentje:
De nézd, az ipari termelés az nem a korgó gyomorról szól, sőt, sokkal inkább ellene. Az olaj- és az autó- vagy éppen az elektronikai ipar az nem az élelmiszertermelés kategóriája. Lehet mondani, hogy kell némi olaj meg gép a földeken, persze, rendben. De ki mondta azt, hogy ne lehetne élvezni egy közös vetést vagy szüretet munka gyanánt? Régen ilyenkor szórakoztatták egymást az emberek és nem mellesleg jó levegőn voltak akár egész nap, közben meg mondjuk fröccsöt ittak meg mustot, eszegettek (most csak mondtam valamit). Sőt, énekeltek meg táncoltak is. Ha a gépek dolgoznak, akkor meg ipari hulladék keletkezik, szennyezés, az emberek nem dolgoznak (esetleg ülnek a gépben), hanem mondjuk ülnek egy másik gép előtt és egy amerikai koncertet néznek, miközben egy kaliforniai szoftverpark zabálja az áramot, amit kínai szénből állítottak elő.
2020. aug. 9. 12:23
 19/27 anonim ***** válasza:
Mért nem alkalmazod a saját elméleted, ahelyet hogy GYK logsz?
2020. aug. 9. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 A kérdező kommentje:
Ez közel se saját elmélet, antropológiai, történészi stb... ismeretek, csak szerintem túl van gondolva a reál (talán leginkább a mérnöki) tudás, nem azért, mert ne ez volna az egyik legerősebb vonal, hanem azért, mert mintha túlzottan erre bíznák minden megoldását (ez amúgy nem igaz, csak gyakran jön a kérdés, egy humán tudás "mit tesz hozzá" a világhoz - bármit is jelentsen ez az elvárás). Egy másik kérdésnél egy mérnök konkrétan azt kérdezte, mit tesz a humán tudás előrébb helyezője, ha bőrrákot kap. Mondta, hogy hoppá, oda is mérnöki, vegyészeti és persze, orvosi tudás kell. Régi kérdés volt, így nem írtam meg, mekkora öngólt lőtt, mert a betegség gyakorisága pont a vegyipar fejlődésével egyidőben nőtt (ózonréteg megbontása).
2020. aug. 9. 16:16
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!