Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a véleményed a következő...

Mi a véleményed a következő (elgondolkodtató) mondatról?

Figyelt kérdés

A jelenlegi fejlődés nem fenntartható, ebből következően logikus, hogy a hanyatlás kezdetét jelenti.

Kieg.: újabb és újabb hírek szólnak arról, hogy a tudósok egyre inkább kilátástalannak tartják a (részleges) pusztulás elkerülését. Megéri így a "fejlődés" fetisizálása?



2020. aug. 7. 23:39
1 2 3 4
 21/34 A kérdező kommentje:
A telefonokkal kapcsolatos hír nagyon jó, nem tudtam róla. Azt viszont olvastam, hogy jelentősen (valami 21 százalékkal) nőtt az elektromos hulladék mennyisége és túlnyomó részét egyáltalán nem hasznosítják újra. Valamint nőtt az energiahatékony járművek aránya is, de a mennyiségi gyártás ellensúlyozza (Jevons-paradoxon), így legalább ugyanúgy szennyeznek. Ezért pozitív a tendencia, hogy egyre több város sétáló zónákat létesít. Bár attól még az emberek veszik az autót, megjegyzem, másfél millió halál származik ezen közlekedési formából (ahogy A. C. Clarke fogalmaz, egy kisebb háború, sérülteket nem is számolva).
2020. aug. 10. 13:42
 22/34 Wadmalac ***** válasza:
100%

" Azt viszont olvastam, hogy jelentősen (valami 21 százalékkal) nőtt az elektromos hulladék mennyisége és túlnyomó részét egyáltalán nem hasznosítják újra."

Igaz.

Viszont az is igaz, hogy akkor alakul ki valamire egy iparág, ha elég nagy mennyiségre lesz igény a gazdaságos működéshez.

Na ez a pont eljött.

Egyelőre kísérleti szinten vannak a megoldások, de ki fog alakulni az ipara, simán mert ez is profittermelő lesz, főleg ahogy drágulnak a mikroelektronika alapanyagai.


"Valamint nőtt az energiahatékony járművek aránya is, de a mennyiségi gyártás ellensúlyozza (Jevons-paradoxon), így legalább ugyanúgy szennyeznek."

Ebben fog jelentős törést okozni az elektromos és önvezető járművek terjedése.

Nem lesz emisszió és egyre kisebb igény lesz a járművek birtoklására, ha helyette bármikor tudsz önvezető taxit hívni, a vásárlás és fenntartás költségei helyett.

Márpedig, ha ez lesz, jóval kevesebb jármű fog kelleni, hiszen a magántulajdonú személygépjárművek átlagban élettartamuk 80%-ában egy helyben állnak, kihasználatlanul.


"megjegyzem, másfél millió halál származik ezen közlekedési formából "

Önvezetés.

Ezzel a személyi autózás a repüléshez közeli biztonságra javítható.

2020. aug. 10. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/34 A kérdező kommentje:
Hú, hát érdekes vélemény, illetve nem is annyira érdekesnek mondanám, mert pont ez az a technooptimizmus, ami viszonylag gyakori és amivel kapcsolatban szkeptikus vagyok. De azért értékelem, szépen kifejtett választ, bár nem győzött meg, hiszen már a Csupasz pisztoly második részében is napelemes autót vizionáltak 1980-ban (kissé komolytalan példa), persze, szó sincs ilyesmiről. Kicsit olyan, hogy minden évben feltalálják a rák ellenszerét is többször.
2020. aug. 10. 14:44
 24/34 A kérdező kommentje:
Meg olyan "apróságokat" is lehet említeni, amire Londonban gondoltak a várostervezők (kényelem kontra biológiai szükséglet): nem (csak) azért terveznek sétáló várost, mert szennyeznek az autók vagy balesetet okoznak, hanem azért, mert egy embernek napi min. 10-20 kilométeres sétát meg kéne tennie az egészsége miatt (TB-rendszer, közegészségügy stb...) és konkrét kutatás, hogy a sétálók közt 40 százalékkal kisebb lesz a későbbi demencia esélye, aminek a hatékonyságát meg se közelítik a gyógyszerek. Természetesen a metabolikus szindróma etc... is ide tartozik.
2020. aug. 10. 14:49
 25/34 Wadmalac ***** válasza:

"pont ez az a technooptimizmus, ami viszonylag gyakori és amivel kapcsolatban szkeptikus vagyok"


Látom, mi zajlik a világban, egyértelmű a tendencia.

Egyetlen dolog kérdéses.

Elég gyors lesz-e a pozitív változás, mármint globálisan. Mert a "harmadik világ" nagy része most tart abban a szennyező és ipar-felfutó, fogyasztói társadalommá alakuló fázisban, amiből mi már kezdünk kifutni.

Remélhetően náluk nem harminc-negyven év lesz a legrosszabb átmeneti időszak, mert akkor hiába javulunk mi, ha ők többet romlanak.

2020. aug. 10. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/34 anonim ***** válasza:

Hogy a szórakoztatóiparban ki mit vizionál a saját szubjektív véleménye alapján, az semmilyen szempontból nem releváns abban a kérdésben hogy merre halad a tudomány, és ez alapján a tudományos közösség mit tart reálisnak és mit nem.

Pont ugyanilyen rossz példa a rák ellenszere is, amit csak a témához egyáltalán nem értők hangoztatnak. A rák ugyanis nem egy konkrét betegség, hanem a sejtciklus felborulása miatt kialakuló sejtburjánzás. Ami attól függően hogy a szervezetben hol, milyen sejtekben és a sejtciklus mely részének melyik eleme miért kezdett rendellesenes viselkedni, sok száz ha nem ezer különféle variációja létezhet. És ami egy bizonyos típusú rákos megbetegedés ellen hatékony kezelés, nem jelenti azt hogy egy másféle rák ellen bármiféle hatása is lenne.

Szóval így általánosságban rákgyógymód meg rákellenszer sosem lesz, mert ez egyszerűen nem így működik.

2020. aug. 10. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/34 A kérdező kommentje:
Persze, de a sejtburjánzás akadályozása önmagában egy kezelési kategória, aminek lehetne azonos vagy általános módszere. Amúgy igazad van, persze. Másik, hogy pont erről van szó, az időtényezőről. Nyilván, ha most nem emelkedne rohamosan az átlaghőmérséklet, viszonylag nyugodtan várhatnánk a remek innovációkat.
2020. aug. 10. 15:19
 28/34 anonim ***** válasza:

"Persze, de a sejtburjánzás akadályozása önmagában egy kezelési kategória, aminek lehetne azonos vagy általános módszere."

Milyen alapon?


"Másik, hogy pont erről van szó, az időtényezőről."

Az időtényező oda-vissza is hat. Ha valamire sok idő van, a megoldást is sokkal kevesebben és sokkal kevésbé lázas tempóban keresnék. Az innovációkat javarészt a szükség szüli, hisz minél aktuálisabb egy probléma, vagy minél többeket érint, annál kiterjedtebb lesz a megoldáskeresés is.

2020. aug. 10. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/34 A kérdező kommentje:
Olyan alapon, hogy a szervekbe belép a rákos sejttömeg és tönkreteszi. Ennek a beteg sejttömegnek a szaporodását akár meg is állíthatja valami, mondjuk a programozott sejthalál működésének teljes megismerésével. De mondom, ebben igazad is van, szerintem mindig meglesz ez a probléma. Nem is pozítiv, hanem inkább negatív oldalról vonok párhuzamot, többek közt az utóbbi példám alapján. Tehát nem arról van szó, hogy ha a rákot gyógyítják, majd akkor fogják a légkört stb... is, hanem, hogy ha az alapokat kellően megőrizzük úgy a testben, mint a természetben, akkor nem alakul ki a baj. Erre vonatkozik, hogy hiába lesz elektromos és önvezető minden autó, ha azután még jogsi se kell majd, hogy valaki egész álló nap ülő életmódot folytasson.
2020. aug. 10. 16:05
 30/34 Wadmalac ***** válasza:

"hiába lesz elektromos és önvezető minden autó, ha azután még jogsi se kell majd, hogy valaki egész álló nap ülő életmódot folytasson."


Ugye nem gondolod komolyan, hogy aki amúgy sportol, csak azért abbahagyja majd, mert jogsi nélkül is kocsiba ülhet.

Aki meg eddig nem sportolt, talán mégis fog.


Európaszerte megindult a pedelecek állami támogatása.

Erre sokan azt mondanák, hogy na, akkor már a kerékpárt is villany hajtja helyetted, de ez nem igaz.

A pedelec csak rásegít.

És ezzel azok is elkezdhetnek bringázni, akik eddig nem tehették a gyengébb fizikum, idősebb kor vagy betegség okozta teljesítmény-korlátozottság miatt.

2020. aug. 11. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!