A kémiában mitől szerves anyag a szerves anyag, és mitől szervetlen a szervetlen?
"A múlt század folyamán a szerves és szervetlen vegyületek pontos besorolása kevésbé fontossá vált a tudósok számára, elsősorban azért, mert az ismert vegyületek többsége nem természetes eredetű, hanem mesterségesen állították elő őket."
"a határvonal a két csoport között nem éles, ráadásul az idők során változott is, de a Nemzetközi Elméleti és Alkalmazott Kémiai Szövetség sem ad definíciót a szerves és szervetlen fogalmakra"
Az #1-es hozzászóló válaszában leírtak igazak, a nagyobb, kémiával foglalkozó szervezetek nem definiálják a szerves vegyületeket, de ettől még gyakran használt kifejezésről van szó, tehát nem árt tisztában lenni, hogy mi is a jelentése. Ahogy a fenti wiki cikk is írja: "Szerves vegyületnek alapvetően a széntartalmú vegyületeket tekintik." Érdemes elolvasni, mert ennél sokkal bövebben kifejti.
Amúgy van egy olyan dolog, amelyben mindenki egyetért kivétel nélkül: ha egy vegyület egyáltalán nem tartalmaz szenet, akkor az csak szervetlen vegyület lehet. Azonban ha tartalmaz szenet, akkor sem garantált, hogy szerves vegyületnek nevezhető.
Pontosítva: a szén-szén kötést tartalmazó vegyületek kémiája. Az oxigénnel, nitrogénnel, fémekkel alkotott vegyületeit a szervetlenek közé szokás sorolni.
Ez a definíció sem hibátlan, mert ilyen alapon például a metán szervetlen lenne. Itt szerintem az számít, hogy annak van homológ sora, ahol már több szén kapcsolódik egymáshoz.
Az előttem szólókkal nem tudok teljesen egyet érteni, bár mindegyikben van igazság.
Alapvetően nem határolható el nagyon élesen a szerves és szervetlen kémia.
Ha a szerves kémia a szénvegyületek kémiája akkor mivan a fullerénnel ami csak szenet tartalmaz? Őt nem szoktuk szerves vegyületek közé sorolni.
Nekem úgy tanították, hogy azok a szerves vegyületek, amelyek szénből és hidrogénból épülnek fel, valamint ezek származékai melyek tartalmazhatnak oxigén, kén, nitrogén, halogén stb. atomokat.
Persze tudom, hogy ez sem teljesen tökéletes megfogalmazás. Hova soroljuk akkor a karbonátokat?! Nos többnyire a szervetlen vegyületek közé, de ha szerves kémiát tanulunk akkor elengedhetetlen, hogy a szerves kémiai vonatkozását figyelembe vegyük. Szóval elég homályos az átmenet a szerves és szervetlen kémia között.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!