Szuper MI. Van okunk aggódni? Mennyire reális ez a jövőkép?
Több helyen is olvastam,hogy az emberfeletti intelligencia és a technológiai szingularitás egy elkerülhetetlen dolog az emberiség történetében és 2030-2050 között be is következik.
A jelenlegi MI még síkülye hozzánk képes,és az "okosabb" robotoknál is sok probléma van. Ugyan vannak kezdetleges gondolataik,de egyszerűen nem érnek fel minket.
DE akik hisznek a szingularitásban azok azt mondják,hogy az okostelefonok is sehol nem voltak 20 évvel ezelőtt,szóval egy emberfeletti MI is megvalósulhat 20-40 év múlva.
(Szerintem az okostelefonok és egy esetleg emberfeletti MI között nagy külömbség van.)
Egyesek pedig azt állítják,hogy nálunk intelligensebb dolgot egyszerűen nem lehet létrehozni.
Van egy nagyon jó videó a témában,nézzétek meg: https://www.youtube.com/watch?v=ZOozhe30kRM
Hát, ha azt nézed, hogy speciális feladatokra már képesek vagyunk az embernél jobb szoftvereket készíteni talán nem is olyan nehéz elképzelni a dolgot. Mert ha nagyon leegyszerűsíted az emberi agy egy számítógép. Hosszú és rövidtávú memóriával, számítási kapacitással. Minden amit teszünk az leírható egy programként és képesek vagyunk nagyon bonyolult folyamatokat leképezni. A kérdés az, hogy mikor "áll össze" az egész. Egyáltalán elképzelhető lesz-e az, hogy a szoftver saját maga is tervez szoftvereket? Nem tudom.
Szerintem az ember előbb végez saját magával mint hogy a mesterséges értelem miatt kellene félnie. A 2030-2050 meg csak tipp. Ugyan ezt jósolták 2000-re is aztán csak nem lett semmi.
Kicsit unom már, hogy havonta valaki feltesz egy ilyen aggódós kérdést.
Legalább elolvasná az eddigieket!
De így komolytalan.
"elképzelhető lesz-e az, hogy a szoftver saját maga is tervez szoftvereket?"
Egy kicsit lemaradtál, ilyen rendszerek már működnek.
Csak egyelőre valakinek még el kell indítania, magától nem fog ilyen keletkezni.
"Egyesek pedig azt állítják,hogy nálunk intelligensebb dolgot egyszerűen nem lehet létrehozni."
Ezek az egyesek sík hülyék.
Köszönöm szépen a válaszokat!
#1
Az igaz,hogy vannak ilyen szoftverek,de eezek még messze vannak egy ilyen MI-től.
"Egyáltalán elképzelhető lesz-e az, hogy a szoftver saját maga is tervez szoftvereket?"
Egy emberfeletti MI pont ezt fogja csinálni.
#2
Nem aggódok.
""Egyesek pedig azt állítják,hogy nálunk intelligensebb dolgot egyszerűen nem lehet létrehozni."
Ezek az egyesek sík hülyék."
Miért sík hülyék? (Nem azért kérdezem,hogy kötekedjek.)
Az alapprobléma abból származik, hogy nincs két ember, aki ugyanazt érti intelligencia alatt. Ennek az az egyszerű oka, hogy körülírása van, egzakt definíciója nincs (és eléggé nehezen is elképzelhető, hogy legyen).
Amit a kérdező (és sokan mások) szingularitásnak neveznek, egy fikció, teória, amely ezen a ponton le is zárható. Nem bizonyított dolgokról bármi állítható meg az ellenkezője is.
Ezen túl, minden létező dolog mindig olyan eredményt hoz létre, amilyen a szándék. Ha nincs szándék, akkor az termésszettörvény.
Tehát a jövőbeni MI pontosan olyan lesz, amilyennek a majdani alkotók elképzelik. Ha hasznos segítőtársnak képzelik, akkor ez lesz és az ember kellemesen fog élni (számos más kellemes következménnyel). Ha azonban rosszindulatú vagy (bizonyos értelemben) tudatlan emberek szervezik, akkor az is elképzelhető, hogy kiirtják az emberiséget majd önmagukat. És közte bármi lehetséges. Mindenki saját személyisége és beállítottsága szerint képzeli. Teheti, mert a jövő nem megismerhető, tehát azt mond róla bizonyos keretek között, amit akar.
Egy korábbi ugyanilyen kérdéshez valaki leírta válaszként, hogy a technikai szingularitásnak vannak gátló tényezői is, tehát egyáltalán nem biztos, hogy valami kataklizma lesz, inkább egy lassulásban, stagnálásban fog megjelenni.
Egyik ilyen gátló tényező a gazdasági marketing. Eddig is lehetett volna gyorsabb ütemben újítani bizonyos technológiákat, de amíg egy terméket jó áron el lehet adni, addig visszafogják az újabbat. Az új fejlesztések ütemét is általában ehhez igazítják.
A mesterséges intelligencia pedig nagyon tág fogalom. Ennek csak egy része az emberi típusú gépi intelligencia, ami nagyon gyerekcipőben jár még. Az 50-60-as évek óta dolgoznak általános (elméleti és gyakorlati) megoldáson, de kb. a 70-es évekre kiderült, hogy túl nagy falat, azóta szűk speciális területekre fejlesztenek, ami sokkal eredményesebbnek bizonyult. Vannak bíztató irányvonalak az általános emberi intelligencia felé, de ezek kb. alapkutatás szintjén vannak.
A "szuper MI" kifejezés azért furcsa, mert ez az emberinél magasabb szintű intelligenciára utal, mintha össze lehetne hasonlítani. Valójában többféle intelligencia létezik, többféle előnyökkel és hátrányokkal. Lehet, hogy mondjuk egy gép majd sokkal jobban átlátja a komplex feladatokat, bármit meg tud tanulni és felhasználni egy célhoz, akár magát is fejlesztheti, de nem fogja érteni a művészeteket, nem lesz empátiája, nem lesznek önálló céljai, stb. (Ez csak egy példa volt.)
Köszönöm szépen a válaszokat!
Nem tudom,hogy kb.mikor lesz elérve a szingularitás,több helyen azt írták,hogy 2030-2050 között,de szerintem ez nem reális,de aztán kitudja
.
"több helyen azt írták,hogy 2030-2050 között"
Mármint az MI miatti szingularitás? Esélytelen. Nem várható ilyen mértékű fejlődés az MI kutatásban.
Viszont az oktatásban néhány évtizeden belül gondok lehetnek, tehát hogy mikor valaki elkezdi a tanulmányait, még nem tudhatja, meddig fogja tudni majd használni azt a tudást. De egyre valószínűbb, hogy nyugdíjas kora előtt váltania kell. (Jobb esetben "csak" továbbképezni magát.) Pár száz éve, mikor valaki kitanulta pl. az asztalos vagy kádár mesterséget, utána még az unokája is ugyanúgy csinálta. Ma már egyre több területen egy fiatalon megszerzett tudásmenyiséggel már nem lehet kihúzni egy életen át. Ez is egyfajta jele a közelgő technikai szingularitásnak.
"Miért sík hülyék?"
Létezik egy ilyen - alap nélküli - feltételezés, hogy mindenki csak saját magánál kevésbé bonyolult vagy jó dolgot tud létrehozni (és ugye egy végtelen isten az, aki bármit létre tud hozni, korlátozás nélkül).
Erre millió ellenpéldát találni a természetben.
De ráadásul a MI elég nagy része is így működik: hogy létrehoznak egy viszonylag egyszerű rendszert, ami viszont képes tanulni, és így akár még egy embernél is okosabb lehet később az adott témában.
""több helyen azt írták,hogy 2030-2050 között"
Mármint az MI miatti szingularitás?"
Igen.
"Shayne Manne, az Afrikai Szingularitás Egyetem (SingularityU Africa) vezetője és a Mann Made ügynökség társalapítója szerint a Technológiai Szingularitás – az a történelmi esemény, hipotetikus jövőbeli időpont, amikor a gépi intelligencia meghaladja az emberit – a mostanában prognosztizált 2045-nél tíz esztendővel korábban, 2035-ben fog megtörténni."
Ezt a cikket viszont most találtam.
Én még mindig azt mondom, hogy esélytelen. (Mondjuk ha egy Szingularitás Egyetem vezetője lennék, én is azt mondanám.)
De ahogy látom, ők kicsit másképp értelmezik a technikai szingularitást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!