Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi lesz a rendeltetése a...

Mi lesz a rendeltetése a SpaceX Starlink 12, 000 műholdjának?

Figyelt kérdés

Hivatalos álláspontok szerint a nagy sebességű internethozzáférést fogják elősegíteni.


Személy szerint a jelenlegi internet sebességgel is nagyon meg vagyok elégedve és nem igazán értem, hogy az 5G mellé miért kell még ez is.


Valaki tudja mi célt fog szolgálni ez a nagy számú műhold és miben más mint az 5G illetva az 5G mellett miért van még erre is szükség?


2020. ápr. 28. 15:12
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
100%

ELméletileg az a céjuk hogy a bolygó bármelyik BÁRMELYIK pontján legyen net elérés.

Gyakorlatilag meg, ha az én műholdamat használod, akkor kitörlöm a nekem nem tetsző kommentejeidet :)

2020. ápr. 28. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 2*Sü ***** válasza:
100%

> Mi lesz a rendeltetése a SpaceX Starlink 12, 000 műholdjának?

> Hivatalos álláspontok szerint a nagy sebességű internethozzáférést fogják elősegíteni.


Nincs okom ebben kételkedni.


> Személy szerint a jelenlegi internet sebességgel is nagyon meg vagyok elégedve és nem igazán értem, hogy az 5G mellé miért kell még ez is.


Persze, mert valószínű egy nagyobb településen laksz, Európa közepén. De még Magyarországon is bőven vannak olyan helyek, ahol nincs semmiféle internetelérés. De pl. „fejlődő” országokban már ez komolyabb gond. Komolyabb gond mondjuk a hajózásnál, repülésnél. Vagy egy oázisban a sivatag közepén, vagy egy déli-sarki kutatóállomáson. Vagy egy eldugott faluban a Himalája tövében. Meg egy raklap helyen, ahol nem hogy 5G, de 4G, 3G, 2G sincs, se vezetékes telefon, néhol még vezetékes áram sem, pláne nem internet.


Egyébként komoly verseny van ezen a piacon, ugyanis olyan területeken, ahol nincs még kiépítve a földi infrastruktúra, ott komoly versenytárs lehet a műholdas internet. Sőt még itt is lehet komoly vetélytárs, ahol van kiépített infrastruktúra.


> miben más mint az 5G


Szinte mindenben. Nyilván vannak hasonlóságok, pl. ugyanúgy elektromágneses hullámokkal történik a kommunikáció, ugyanúgy kommunikációról van szó, és ugyanúgy nehéz mindkettőből gulyáslevest főzni. De technológiai szempontból teljesen más a frekvenciatartomány, mások a kódolási algoritmusok, mások a hibajavító algoritmusok, mások a protokollok stb… Kb. annyiban hasonlít, mint a talicska a traktorhoz. Mindkettőnek van kereke, mindkettővel terhet lehet cipelni, de ezen túl eléggé különböznek.

2020. ápr. 28. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 A kérdező kommentje:

1


Értem a célzást, vettem az adást főnök!

2020. ápr. 28. 16:01
 4/23 A kérdező kommentje:

2


"De pl. „fejlődő” országokban már ez komolyabb gond."


Oké de akkor miért kell az 5G is, miért nem elég a Starlink akkor?


Nekem mint átlagpolgárnak mi hasznom van abból, hogy mindkettő ki van építve, a dupla adag sugárzáson kívül?

2020. ápr. 28. 16:03
 5/23 A kérdező kommentje:
Ja és azonkívül, hogy a hobbiteleszkópomat kidobhatom a kukába...
2020. ápr. 28. 16:04
 6/23 2*Sü ***** válasza:
100%

> Oké de akkor miért kell az 5G is, miért nem elég a Starlink akkor?


Ez olyan kérdés, hogy minek autó, ha van motorkerékpár, és minek a motorkerékpár, ha van autó. Minek hajó, ha van repülő, és minek repülő, ha van hajó. Minek a benzines autó, ha van dízel, és minek a dízelautó, ha van benzines? Minek walkie talkie ha van mobiltelefon és minek mobiltelefon ha van walkie talkie? Minek az közvilágítás, ha van zsebláma, és minek a zsebláma, ha van közvilágítás?


Egyrészt mert nem egy közös fej dönti el. Egymással versengő cégekről és szolgáltatásokról van szó, és jelen esetben megvan mindegyiknek az előnye is, meg a hátránya is, teljesen más igényeket elégít ki a két technológia. Az 5G gyors és kicsi a válaszideje, viszont nagyon kicsi a hatótávolsága, így csak ott érthető el, ahol ki van építve a hálózat. A műholdas internetnek meg pont az az előnye, hogy baromi nagy a hatótávolság, az óceán közepén is használható, cserébe nem annyira gyors, illetve jóval nagyobb a válaszideje. Városi környezetben valószínű az 5G fog általános lenni. De nyilvánvalóan a Szaharát senki nem fogja lefedni 500 méterenként 5G adókkal. Az Atlanti-óceánt meg pláne…


> Nekem mint átlagpolgárnak mi hasznom van abból, hogy mindkettő ki van építve, a dupla adag sugárzáson kívül?


Ha van hasznod, akkor van, ha nincs, akkor nincs. Mi haszna van nekem állampolgárnak a kutyafuttatókból, ha nincs kutyám, azon kívül, hogy az én adóforintjaimat is költik rá a fenntartásához. Egyik technológia frekvenciatartománya sem ionizáló sugárzás, a dupla adag sugárzásnak nincs különösebb kockázata.


> Ja és azonkívül, hogy a hobbiteleszkópomat kidobhatom a kukába...


A Starlink miatt? Annyira azért nem sűrű a hálózat. A városok fényszennyezése ilyen szempontból jóval nagyobb gond a hobbi csillagászoknak.

2020. ápr. 28. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 A kérdező kommentje:

6


Oké értem én, hogy nem teljesen ugyanaz a két technológia.


De a kérdés még mindig az, hogy még meddig kell gyorsítani az internetet? Mennyivel kell a mostani 100MB/s fölé menni, amihez az emberek többsége azért már hozzáfér? Számomra tökéletesen megfelel ez a szint és én tuti nem generálok keresletet ennél gyorsabb sebességű internetre. És akiket ismerek azoknak is bőven elég a jelenlegi sebesség.


" Egyik technológia frekvenciatartománya sem ionizáló sugárzás, a dupla adag sugárzásnak nincs különösebb kockázata."


Ez a hivatalos álláspont. Viszont azt se felejtsük el, hogy az 5G frekvenciatartományának hosszabb távú hatásai a szervezetre nem voltak letesztelve és most megy a teszt élesben az lakosságon. Ha 5 év múlva minden 3-ik ember rákos lesz akkor gondolom visszavonják, csakhogy az már késő lesz. Nem mondom, hogy az lesz, de mivel nem volt még ilyen irányú teszt, ezért a tesztelés most megy. Etikus vagy sem, a lakosságon tesztelik az új technológia biztonságosságát. Ha rajtam múlna ilyet nem engedélyeznék. Választásom van? Nincs, fürödnöm kell az új frekvenciában a nap 24 órájában és reménykednem, hogy 5-10 év múlva nem patkolok el egy szövődményétől a technológiának. Amit amúgyis könnyű másra kenni, hiszen túl nagy időtávon belül jelentkeztek a tünetek, senki nem fog arra gyanakodni, már ha ilyesmi elő fog fordulni.

2020. ápr. 28. 23:03
 8/23 A kérdező kommentje:

7


Amit kifelejtettem, szerintem sokatmondó, hogy van egy jónéhány ország amely nem engedélyezte az új technológia bevezetését. Vajon miért is nem?

2020. ápr. 28. 23:05
 9/23 anonim ***** válasza:
A világ nagyobb részén semmilyen hálózat nincs. Nekik nagy segítség lesz hogy van használható internet. Az hogy te milyen alternatív felhasználási módot találsz a távcsövednek azt rád bízom bár tudnák egyet javasolni ;)
2020. ápr. 28. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
100%

Na most akkor az a gond, hogy a StarLink is rákot okozhat?

Egyébként annak idején elfogadott nézet volt, hogy a gőzmozdony sebessége nem tesz jót az emberi szervezetnek, sokan komolyan aggódtak a vasúton utazás egészségi hatásai miatt. A mobiltelefonnal is hasonló a helyzet, mégis azóta sem sikerült kimutatni szignifikáns egészségügyi hatást, pedig már több évtizede használjuk a technológiát. Viták persze vannak, mindkét oldalnak vannak tudományos vizsgálataik, de a statisztika adott.


És hogy meddig kell növelni az adatsebességet? Amíg van rá igény. Márpedig van rá igény.

2020. ápr. 28. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!