Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hőmérséklet hiba?

Hőmérséklet hiba?

Figyelt kérdés

Mondjuk, hogy van egy 1°C-os hőmérsékletű folyadékom. Egy mérőberendezéssel én ezt 2°C-osnak mérem. Mekkora itt a százalékos hiba?

Ez egy 6-os feladat, csak abban más értékek szerepeltek. A hivatalos megoldásban az szerepel, hogy a (Tmért-Tpontos)/Tpontos*100 képlettel kell kiszámolni a százalékos hibát, és minden hőmérséklet °C-ban van. Ez viszont azt jelenti, hogy ilyen alacsony hőmérsékleteknél pár tized fok hiba is nagyon nagy pontatlanságnak felel meg. Jó ez így? Nekem nagyon nem szimpatikus. Szerintem jobb lenne előtte átváltani mindkét hőmérsékletet Kelvinbe, úgy nem lenne annyira félrevezető a hiba nagysága. Mert így ha valaki erről a mérőberendezésről csak azt az eredményt látja, hogy alacsony hőmérsékletnél 100%-ot téved, akkor azt fogja gondolni hogy az a műszer semmit sem ér, közben a valóságban meg csak 1°C-ot téved.



2020. ápr. 19. 14:37
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

"Szerintem jobb lenne előtte átváltani mindkét hőmérsékletet Kelvinbe"

Nem csak szerinted. A képletben is eleve nagy T szerepel! Ami a Kelvinben mért hőmérsékletnek a jele! Az egy dolog, hogy Celsius fokban van megadva a hőmérséklet, de amikor a képletbe T-t be kell írni, oda értelemszerűen Kelviben kell beírni az értékeket!

2020. ápr. 22. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 Wadmalac ***** válasza:

Igen, valószínű, hogy a feladat elvárja a kelvinre váltást, úgymond "értelemszerűen".

Egy fizika feladatban ez így el is menne, de méréstechnikai szempontból hiányos, a korábban kifejtettek miatt.

2020. ápr. 22. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:

Tmért = 20°C = 273+20 = 293 K


Tpontos = 10°C = 283 K


(Tmért-Tpontos)/Tpontos*100 = ((293 - 283)/283)*100 = (10/283)*100 = 3,53%


De ez az abszolút foktól való eltérést méri, tehát hogy a valódi foktól mennyiben tér el a mért hőmérséklet.


De hőmérő kalibrálásánál nem arra vagyunk kíváncsiak, hogy a hőmérő hány százalékot téved? Mert akkor az általam említett képletet kell alkalmazni.

2020. ápr. 22. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
(|valós hőmérséklet - mért hőmérséklet|/(skálák darabszáma a hőmérőn))*100
2020. ápr. 22. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
Mivel a hőmérőn lévő skálák darabszámát nem kérték, ezért gondolom az abszolút hőmérséklettől való eltérésre kíváncsiak.
2020. ápr. 22. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!