Van valódi véletlen?
A mai tudásunk szerint a kvantumvéletlen valódi.
Ilyen pl. egy tökéletes, a hegyére állított ceruza, vagy egy örvény, vagy egy radioaktív anyag.
Nem, mert végső soron ugyanilyen kvantumvéletlenek is vannak benne.
De persze egészen pontos számításokkal pár napra előre 95%-os becsléseket lehetne adni.
Amíg nem tisztázott, mi a véletlen, addig válasz sincs rá.
Az ember a történések között ok-oksági kapcsolatot keres. Ha ez sikerül, akkor képes (természet)törvényt leírni, ami segíti az életét. Sok nyilvánvaló dolog van, ahol ilyen oksági kapcsolat ugyan van, de olyan bonyolult, hogy az ember nem tudja meghatározni. A gondolat, hogy sokféle oksági kapcsolat van és ezeknek van hatások szerint sorrendjük, továbbá néhány más gondolat hozta a véletlen fogalmát. Azt értettük alatta, hogy bár oksági kapcsolat létezik, nincs módunk feltárni mindet. A probléma kivédésére megalkották a valószínűségszámítást, ami az egyedi helyett a hasonlóra adott kapcsolatot.
A kockadobást véletlennek mondjuk, mert nem tudjuk figyelembe venni az összes kiinduló állapothatározót. Az időjárást nem mondjuk véletlennek, eleve azt mondjuk, nem mérhető minden feltétel.
Ezután megkérdezhetjük: amit hétköznapian véletlennek mondunk, vajon csak a bonyolultsága miatt nem tudjuk az összes hatást figyelembe venni, vagy lehetséges-e az is, hogy egy esemény elvileg sem függ az előzményeitől?
Erre a kvantumfizika megismerése előtt az volt a (hozzáértők konszenzusán alapuló, azaz tudományos) válasz, hogy a véletlen jelenség az, ami nem számítható ki az előzményeiből. Vagy azért mert nem is akarjuk vagy azért, mert nem tudjuk az összeset mérni (azt tudjuk, mit kéne, azt nem, hogyan).
A kvantumfizika jelenségeinek alaposabb megismerése óta tudjuk, ott bizonyos jelenségek objektíve véletlenek, azaz elvileg nincs olyan előzményhalmaz, amelyből az adott jelenség következne (függetlenül attól, képesek lennénk-e mérni vagy sem).
A minap nem jutott eszembe egy réges régi westernfilm címe, törhettem a fejem, de hiába.
Este az asszony bekapcsolta a tv-t, valami időutazásos sorozatot nézett, amiben elhangzott ez a filmcím utalásként valamire! Harminc éve legalább nem foglalkoztam ezzel a filmmel, és nem is hallottam felőle talán azóta soha!
Szintén filmes sztori: A leendő marsi utazásról olvastam egy cikket, és egy "bugyuta" orvosi sorozatban elhangzott ugyan az a mondat melyet épp olvastam, kb. fél másodperces eltéréssel. A Marssal kapcsolatos témában. Ráadásul a filmen poénnak szánták, valaki beszólta valakinek.
Ezt hogy lehet kiszámolni fogalmam sincs. Tudom, van rá esély, % -ban is kifejezhető, na de mennyi...?
Szerintem ez a "vegytiszta" véletlen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!