Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A kvantumfizikán kívül létezik...

A kvantumfizikán kívül létezik más terület, ahol valódi véletlenről beszélünk?

Figyelt kérdés
Úgy tudtam, hogy ezen kívül nincs más ilyen terület, de egy fizikus szerint a káoszelmélet is objektív véletlen. Pedig ez utóbbinál szerintem csak arról van szó, hogy elméletileg ki lehet számolni, csak mi nem tudjuk kiszámolni. Most akkor hogy van ez? Nem éppen az volt a kvantumfizikának a kísérteties különlegessége, hogy benne nem meghatározottak az események, mint ahogy azt a korábbi fizikában megszokhattuk?

2015. jan. 7. 22:56
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
Statisztikus fizikában is véletlen eseményeket veszünk ezerszer vagy még többször, a molekuláris dinamika is ugyanez, vagy a Monte Carlo számítás ami a nukleáris folyamatokat részecskék életútját írja le, mert a radioaktív bomlás is véletlenszerűen történik például.
2015. jan. 7. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
A kvantum fizika elég rejtélyes valami, nagyon keveset tudunk róla. Bár most véletlennek tűnik ez-az, lehet, hogy lesz rá valamikor egy normális magyarázat.
2015. jan. 7. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 Vree ***** válasza:

? A kvantummechanikában hol van véletlen?

A határozatlansági elvet nem szabadna azzal keverni...a km nem ismeri/használja a véletlen szót.


Valamennyi hibaszázalék különféle 'zaj'ok minden területen használatos...


A káoszelmélet is inkább a komplex rendszerek fejlődéséről és emberileg megjósolhatóságáról beszél.


És a valószínűségszámításnak is sok alkalmazási területe van. Ha valamilyen területen a 'véletlen' szó egyáltalán értelmezhető, én ezt az utóbbit mondanám.

2015. jan. 7. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 A kérdező kommentje:

1. válaszoló:

A statisztikus fizikában olyan történésekkel foglalkoznak tudtommal, amelyek okaival nem foglalkoznak, csak azokat összesítik. Ilyen példa lehet egy közvélemény-kutatás. Ez mutathat véletlen eloszlást, de ebből nem következik az, hogy az egyes emberek véleménye nem meghatározott a fizikai törvényekből eredeztetően. Vagy ugyanígy ha dobókockát dobálok fel, és abból írok le egy statisztikát, azt is véletlennek vesszük, ugyanakkor még simán lehet meghatározott a dobókocka pályája, csak nem számolom ki, mert mondjuk nem tudom kiszámolni. Ez szerintem egyáltalán nem azonos a kvantumfizika által megnevezett véletlennel. A többi példád meg sztem pontosan hogy kapcsolatban áll a kvantumokkal, ott azért lehetnek véletlenek.


2. válaszoló: Elképzelhető, de a tudomány mai állása szerint az ottani eseményeket véletlennek tekintjük tudtommal.


3. válaszoló: Ez nekem megint egy új verzió. A határozatlansági reláció éppen a véletlenről szól, ne mondjad már, hogy nem. :D Nem határozhatom meg a test impulzusát és helyét egyszerre, vagy valami ilyesmi van benne.

2015. jan. 7. 23:36
 5/30 anonim ***** válasza:
A statisztikus fizikia például molekuláris dinamikával foglalkozik vagyis leírja, hogy egy adott folyadék így meg úgy viselkedik adott körülmények között, és az egyes molekulák viselkedése véletlenszerű, csak amikor a több tízezer molekulát az egységes folyadékot nézzük akkor a fizikai törvények alapján mozoga folyadék ugyanez a kvantumfizika is kvantumos környezetben véletlenszerű mi történik és igenis van benne véletlenszerűség. A radioaktív bomlás pedig egyáltalán nem kvantumos.
2015. jan. 7. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 A kérdező kommentje:

4. válaszoló: Én is ezt mondtam. És a molekulák mérettartománya tudtommal még a kvantumok közé tartozik. Valahol az egysejtűnél kezdve tekintjük makroszkopikusnak a testeket, bár ez nem tudom mennyire hipotetikus.

A radioaktív bomlás meg miért ne lenne kvantumos jelenség? Pont hogy kvantum szinten zajlik, mert nem tudják meghatározni, hogy éppen melyik részecske bomlik el. Ugyanaz a fizikai világ.

2015. jan. 8. 01:05
 7/30 A kérdező kommentje:
Bocsi, 5. válaszolót akartam írni, a 4. én voltam. :D
2015. jan. 8. 01:05
 8/30 anonim ***** válasza:
A molekulák bőven túl vannak a kvantumjelenségek világán, és a statisztikus fizikában igenis egyesével vizsgáljuk a molekulák viselkedését csak aztán összegezzük azt, és ilyen alapon minden kvantum hőtannál például mindent visszavezethetünk az atomok hőmozgására, azt meg az atomi részecskék hőmozgására onnan meg máris a kvantumnál vagyunk ne keverjük azért a dolgokat, attól hogy részecskék bomlanak a radioaktív bomlás során, az nem egy kvantumos jelenség, hogy a neutron elektronná és pozitronná alakul.
2015. jan. 8. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 A kérdező kommentje:
Elektron, pozitron, neutron... ha tényleg ezek vesznek részt, akkor miért nem kvantumos jelenség?
2015. jan. 8. 01:20
 10/30 anonim ***** válasza:
Mert ha ennyit takarna csak hogy kvantumos jelenség akkor mint mondtam minden az lenne.
2015. jan. 8. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!