Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Létezik olyan függő terület,...

Létezik olyan függő terület, melynek államformája államszövetség?

Figyelt kérdés
2013. okt. 8. 09:44
 1/4 tomala ***** válasza:

Én nem tudnék ilyet mondani. Ettől függetlenül lehet, hogy van, de azért tartom kicsinek a valószínűségét, mert egy államszövetség nagyfokú szuverenitással rendelkező államok összessége. Márpedig egy függő terület önmagában is csorbított szuverenitással bír, semmiképp sem nagyobbal, mint egy államszövetség tagállama. Tehát elég nehéz elképzelni, hogy még az ő belső tagjainak is lenne annyi szuverenitása, hogy legalább részben önálló államnak lehetne tekinteni.

Magyarán, ha van egy állam, amely függésben tart egy területet, akkor utóbbi állam kormánya és törvényhozása nagyban alárendelt az előbbi állam kormányának. Ha a függő állam egy államszövetség, akkor a tagállami kormányok és törvényhozások alá vannak rendelve az alárendelt szövetségi törvényhozásnak - ez pedig minden, csak nem szuverenitás. Legfeljebb a látszata. De a függésben tartók nem éppen érdekeltek a decentralizált hatalomban, ami nehezen ellenőrizhető.

Persze biztos előfordult már a történelemben ilyen látszat szövetségi állam. Például Mandzsukuo lehet, hogy ilyen volt.

2013. okt. 8. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 kürasszír ***** válasza:

Szerintem ma nincs ilyen.


De Kanada 1867 és 1931 között, valamint Ausztrália 1901 és 1942 között hasonló helyzetben volt.


Kanadai gyarmatait 1867 -ben Nagy-Britannia a "British North America Act" keretében egy domíniumban, a Dominion of Canada -ban egyesítette, ez föderatív, államszövetségi rendszerű belső önkormányzatot kapott, majd 1931 -ben a westminsteri statútum keretében teljes függetlenséget.


1901 -ben hat angol gyarmatból létrejött az ausztrál államszövetség, hivatalos nevén Commonwealth of Australia, mely Nagy-Britannia belső autonómiával rendelkező domíniuma lett. Függetlenségét hivatalosan 1942 -ben nyerte el.



Az államforma mind Kanadában, mind Ausztráliában a mai napig parlamentáris föderatív monarchia, az államfő

II. Erzsébet, mint kanadai, ill, ausztrál királynő.


Vagyis a belügyeiket az ausztrálok ( 1901 -1942 között) és a kanadaiak ( 1867 - 1931 között )maguk intézhették, egyrészt államszövetségi szinten, másrészt az egyes szövetségi államok ( Victoria, New South Wales, Queensland, stb. Ausztráliában, Ontario, New Brunswick, Alberta, British Columbia stb. Kanadában ) szintjén.

A kül- és hadügyekben azonban London döntött.

2013. okt. 21. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Jelenleg ilyen Guernsey brit koronafüggőség valamint Szent Ilona, Ascencion és Tristan da Cunha brit tengerentúli terület, ilyen volt a Szovjetunión belül Oroszország (saját autonóm területek, nemzetiségi körzetek, autonóm köztársaságok, stb.), valamint még lehetne sorolni.
2013. okt. 27. 19:24
 4/4 A kérdező kommentje:
Vagy még Bosznia-Hercegovina országon belül a Bosznia-Hercegovina Föderáció, 10 kantonból áll melyeknek saját kormányuk, parlamentjük, rendőrségük van. Németországban Bréma tartomány, két városból áll: Bremerhavennek tartományi jogai vannak Bréma tartományon belül. Akkor itt volt még talán Holland Antillák, a németországi Hamburg tartomány és város: a városállam 7 kerülete saját kerületi parlamenttel (Kerületi Gyűlés) rendelkezik, igaz hogy korlátozott hatalmú, de akkor is.
2013. nov. 10. 11:08

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!